آشنایی با رنگ شناسی ایتن

آشنایی با رنگ شناسی

آشنایی با رنگ شناسی ایتن ، برای ست کردن لباس ها باید به سن و جنسیت،ویژگی های فیزیکی و سایز بدن توجه کنیم.چرخه رنگ  از رنگ های اولیه و ثانویه تشکیل شده،که از ترکیب این رنگ ها با هم رنگ های جدیدی بدست می آید.از ترکیب رنگ های تک رنگ،مکمل،مشابه،پاستلی،رنگ های اولیه و رنگ های خنثی برای ست کردن لباس ها می توانیم استفاده کنیم.

آشنایی با رنگ شناسی

رنگ شناسی در طراحی لباس:

ست کردن لباس هایمان طبق رنگ شناسی چرخه رنگ ایتن کاری لذت بخش و آسان است.طراحان با استفاده از رنگ شناسی حس خود را در لباس ها  بیان می کنند،به عنوان مثال رنگ های تیره حس دوری و فاصله را بیان می کنند.در رنگ شناسی لباس باید به نکاتی توجه کنیم که عبارت اند از:

  • سن و جنسیت
  • ویژگی های فیزیکی و فردی(از قبیل رنگ مو،رنگ پوست)
  • سایز بدن

چرخه ایتن شناخت کافی را در زمینه رنگ شناسی در اختیار ما قرار می دهد.

چرخه رنگ ایتن

درباره چرخه رنگ ایتن چه میدانید؟

اولین کسی که موضوع چرخه رنگ را بیان کرد ایزاک نیوتون بود اما یوهانس ایتن نقاش،مدرس،طراح،تئوریسین هنر سوئیسی چرخه رنگ را مکتوب و سازماندهی کرد.ایتن با طرح چرخه رنگ نبوغ خود را در زمینه رنگ ها نشان داد.رنگ های اصلی سه رنگ زرد،آبی و قرمز هستند.که همه رنگ ها به جز سفید و سیاه از این ها بوجود می آیند.

وقتی این رنگ های اصلی یا اولیه را با هم دو به دو ترکیب کنیم،رنگ های ثانویه بوجود می آیند.به گونه ای که از ترکیب زرد و آبی رنگ سبز،زرد و قرمز رنگ نارنجی و آبی و قرمز رنگ بنفش بوجود می آید.حالا ما شش رنگ داریم یعنی مجموع رنگ های اولیه و رنگ های ثانویه وقتی این شش رنگ را دو به دو با هم ترکیب کنیم،رنگ های جدیدی بدست می آید.به این ترتیب که  ترکیب رنگ های زرد و سبز رنگ سبز چمنی،سبز و آبی رنگ فیروزه ای،آبی و بنفش رنگ نیلی،بنفش و قرمز رنگ ارغوانی،قرمز و نارنجی رنگ قرمز  متمایل به نارنجی و از ترکیب رنگ های نارنجی و زرد  رنگ نارنجی متمایل به زرد درست می شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
رنگ شناسی لباس مهمترین مسئله در استایلینگ

در حقیقت بیان ساده ی چرخه ایتن همین رنگ های اولیه و ترکیبات آنها با یکدیگر است.اما اگر بخواهیم تخصصی تر چرخه ایتن را بشناسیم علاوه بر شناخت رنگ های اولیه و رنگ های ثانویه و رنگ های مکمل شناخت تضاد رنگی یا همان کنتراست الزامی است.کنتراست رنگی همان تفاوت های شاخص بین رنگ هاست که با دیدن قابل رویت است.به عنوان مثال رنگ سفید و سیاه تضاد یا کنتراست رنگی دارند که به محض دیدن مغز انسان بخاطر وجود قوای بصری این تضاد را تشخیص میدهد.در چرخه رنگ ایتن هفت تضاد رنگی وجود دارد،که مهم ترین و کاربردی ترین آنها تضاد رنگی بین مکمل هاست.

همچنین باید گفت که ایتن بنیان گذار طرح رنگ های گرم و سرد است،که امروزه به نکته مهمی در صنعت مد و دکوراسیون تبدیل شده است. رنگ های گرم از رنگ قرمز تا زرد و قهوه ای،نارنجی و صورتی هستند.رنگ های سرد از سبز تا آبی و برخی از طیف های بنفش می شود.هر کدام از این رنگ ها برای انتقال احساسات هدفی خاص را دنبال می کنند.رنگ های گرم نشان دهنده ی انرژی و نشاط هستند،درحالیکه رنگ های سرد نشان دهنده ی آرامش و صلح هستند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
چند ترفند کاربردی در آموزش رنگ شناسی لباس

رنگ شناسی ایتن

ترکیب رنگ های متفاوت در ست کردن لباس ها

وقتی ما شناخت کافی از چرخه رنگ ایتن داشته باشیم،و در کل رنگ ها را بشناسیم ست کردن لباس ها کار راحتی می شود.

  • ست کردن تک رنگ:

رنگ های اصلی آبی،قرمز،زرد هستند.اگر میخواهید ست لباستان تک رنگ باشد،باید از رنگ های تیره یا روشن همان رنگ استفاده کنید.سایه های تیره و یا روشن از یک رنگ،با یکدیگر ترکیب زیبایی می سازند.رنگ های تیره را برای قسمت هایی انتخاب کنید که می خواهید کم اهمیت جلوه کنند،و رنگ های روشن را برای قسمت هایی بپوشید که می خواهید در نگاه اول به چشم بیایند.همچنین برای اینکه نگاه ها را عمیقا جلب کنید،پارچه های مختلف را با هم ترکیب کنید،مثل ساتن و تور.

  • ست کردن رنگ های مکمل:

رنگ های مکمل یا متضاد در چرخه رنگ،یک تضاد بصری بزرگ ایجاد می کنند،که در واقع به یکدیگر کمک و همدیگر را تکمیل می کنند.برای مثال وقتی رنگ قرمز در کنار رنگ سبز آورده می شود،درخشان تر بنظر می آید.برای بهترین نتیجه۷۵%از یک رنگ و۲۵%از رنگ دیگر استفاده کنید.پوشیدن دو رنگ متضاد در نسبت های برابر خیلی جالب نیست

  • ست کردن رنگ های مشابه:

رنگ هایی که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر هستند رنگ های مشابه می گوییم.ترکیب این رنگ ها در کنار هم اثر زیبایی دارد.برای بهترین نتیجه از یکی از رنگ ها در ست بیشتر از بقیه استفاده می کنیم.

  • ست کردن رنگ های متساوی الساقین:
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
رنگ شناسی در طراحی لباس

اگر در چرخه رنگ مثلثی متساوی الساقین رسم کنیم،سه رنگ بوجود می آید،که هارمونی خوبی با هم دارند.و ست کردن دو به دو یا سه تایی این سه رنگ مناسب است.

  • ست کردن رنگ های پاستیلی:

رنگ های پاستلی از اضافه کردن رنگ سفید به رنگ ها بدست می آید.ست کردن رنگ های پاستلی با هم بسیار زیبا و چشم نواز است.اساسا رنگ های اولیه و ثانویه که در چرخه رنگ کنار هم قرار دارند،برای ست کردن لباس مناسب اند ولی خیلی چشمگیر نمی شوند.

  •  ست کردن پارچه هایی با طرح های شلوغ

بهتر است که از پارچه هایی ساده و بدون طرح استفاده کنیم و رنگی را انتخاب کنیم که رنگ قالب پارچه طرح دار ما باشد.

  • ست کردن با رنگ های خنثی

مثل خاکستری،نود،سفید و مشکی کاری آسان و کم ریسک است،که اگر به درستی انتخاب شوند جلوه خوبی هم دارند.بطور کلی باید بدانیم همه رنگ ها با رنگ سفید،مشکی،خودشان و تضادشان هارمونی رنگ دارند.مهم این است که در ست لباس ها از ترکیبات تند رنگ هایی که با هم هارمونی دارند همزمان استفاده نکنیم.مثلا از ترکیب زرد ملایم با بنفش تند یا ملایم استفاده کنیم.

برای ست کردن لباس باید در نظر داشت که ست کردن رنگ هایی که  ته رنگ،سایه،و تن رنگ یکی هستند ترکیب خوبی میشوند.ته رنگ از اضافه کردن رنگ سفید به رنگ ها،سایه از اضافه کردن رنک سیاه به رنگ ها،و تن هم رنگی که از اضافه کردن رنگ خاکستری به رنگ ها بوجود می آیند.

ترکیب رنگ لباس