آموزشی خاص برای عکاسی مادون قرمز

عکاسی مادون قرمز

آموزشی خاص برای عکاسی مادون قرمز، از جذاب ترین جلوه های متضاد رنگی است که می توانید در عکاسی بدست آورید و به نوعی از عکاسی گفته می‌شود که در آن طیف رنگ هایی ثبت می‌شود که با چشم غیرمسلح نمی‌تواند دید، نور مادون قرمز به طور معمول برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، اما در برخی شرایط امکان ثبت آن با دوربین وجود دارد، نتایج می‌تواند خیره کننده باشد.

عکاسی مادون قرمز

آموزش عکاسی مادون قرمز

عکاسی مادون قرمز به ویژه در روزهای آفتابی تابستان و هنگامی که برگهای درختان در حال فتوسنتز می‌باشند، به خوبی ثبت می‌شود، بیشتر دوربین های دیجیتال دارای مسدود کننده ی مادون قرمز هستند که برای عکاسی معمولی بسیار عالی است، اما بدیهی است که برای عکاسی مادون قرمز مناسب نیستند، از بین بردن فیلتر از سنسور یک روند دشوار و پرهزینه است، یک جایگزین خلاقانه، استفاده از فیلتر مادون قرمز مانند Hoya Infrared R72 است، این فیلترهای IR به جلوی لنز متصل می‌شوند و فیلتر، بیشتر نور مرئی را مسدود می کند و تنها دریافت نور مادون قرمز را از طریق آن امکان پذیر می کند، شما در صورت تطبیق نحوه ی عکسبرداری خود می‌توانید نتایج خوبی کسب کنید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
از پخش کننده و رفلکتور استفاده کنید

عکاسی مادون قرمز

نکات آموزشی برای عکاسی مادون قرمز

۱)شرایط هوا را برای عکاسی مادون قرمز بررسی کنید

چه از فیلتر مادون قرمز و چه از دوربین تبدیل شده به این قابلیت استفاده می‌کنید، بهتر است عکاسی مادون قرمز را در یک روز روشن انجام دهید، در این صورت، آسمان آبی به طور شفافی ثبت می شود، در حالی که شاخ و برگ های فتوسنتز کننده در رنگهای سفید، تقریباً برفی مانند ثبت می شوند.

۲)درست تنظیم کنید

در هنگام عکاسی مادون قرمز، استفاده از یک سه پایه ی محکم، ضروری است، اگر از دوربین DSLR استفاده می‌کنید، استفاده از نسخه ی کابل یا تایمر خودکار ایده ی خوبی است.

۳)فوکوس در عکاسی مادون قرمزنگاه کردن به فیلتر، هنگامی که به لنز شما متصل است، دشوار است ، بنابراین باید ابتدا بر صحنه عکاسی خود فوکوس کنید و از هیستوگرام برای ارزیابی صحیح آن استفاده کنید، شما باید به طور دستی از فوکوس استفاده کنید. عکاسی مادون قرمز

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش تعویض لنز دوربین های عکاسی

۴)آماده سازی برای پردازشعکاسی مادون قرمز پس از ثبت شدن توسط دوربین، تصاویر را قرمز روشن نشان خواهد داد و نیاز به پردازش در اتاق تاریک دیجیتال دارند، می توانید یک تبدیل سیاه و سفید ساده را انجام دهید یا برای سایه های قابل توجه و سورئال، کانال های قرمز و آبی را تعویض کنید.

۵)رنگ ها را تغییر دهید

در Adobe Photoshop CC ، به Image> Adjustments> Channel Mixer بروید ، کانال Red Output را انتخاب کنید و نوار لغزنده Red را به ۰ و اسلایدر آبی را به ۱۰۰ منتقل کنید. در مرحله بعدی ، کانال خروجی Blue را انتخاب کرده و نوار لغزنده آبی را بر روی ۰ و قرمز را بر روی ۱۰۰ قرار دهید، اکنون به Image> Adjustments بروید و Auto Tone را انتخاب کنید.

۶)تنظیمات عکس مادون قرمز

تصاویر مادون قرمز به طور معمول به صورت سیاه و سفید ارائه می شوند، بنابراین در عکاسی مادون قرمز، باید از  تنظیم سیاه و سفید استفاده کنید. برای تغییر کنتراست و تاریک کردن آسمان از تنظیم Curves استفاده کنید. برای درخشش اثیری ، یک لایه تاری Gaussian  اضافه کنید و حالت ترکیبی را روی Soft Light قرار دهید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی ماکرو چیست؟

۷)تبدیل دوربین مادون قرمزیک روش جایگزین برای استفاده از فیلتر IR ، این است که دوربین شما برای عکاسی مادون قرمز تبدیل شود، اگر یک دوربین قدیمی DSLR دارید، برداشتن فیلتر مسدود کننده مادون قرمز از سنسور، ایده ی خوبی است.