آموزش آسان و کاربردی طراحی لباس روی مانکن

در دنیای مد و طراحی لباس ، یکی از جدیدترین روش های موجود طراحی لباس روی مانکن می باشد . بسیاری از طراحان لباس از این روش که همواره مورد پسند افراد خاص و مشهور بوده و هست برای ایجاد الگوهای منحصر به فرد و دست ساز خود استفاده می کنند.

در طراحی لباس روی مانکن طراح بدون پرو ، الگویی را که در ذهن دارد توسط پارچه ، کاغذ و سوزن روی مانکن فرم می دهد تا به حرفه ای ترین حالت خود برسد. در واقع در این روش از طراحی لباس ، طراح پیش از اینکه طرح را شروع کند باید نتیجه نهایی را بداند و این همان فوت کوزه گری دربخش طراحی لباس از روی مانکن میباشد . درواقع طراح لباس باید آنقدر ذهن فعال و هوشیاری داشته باشد که قبل از هر کاری نتیجه نهایی را متصور شود .

 از مهمترین مواردی که برای یادگیری طراحی لباس روی مانکن نیازاست عبارتند از :

  • طراح لباس باید شناخت کافی از دوخت ، پارچه و هنر دوختن
  • تسلط کافی بر تکنیک های الگو د
  • دارا بودن خلاقیت ، علم استفاده از رنگ ها واشکال .
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
دوره آموزشی معتبر برای رشته طراحی لباس از ایده تا اجرا

برای شروع کار طراحی لباس روی مانکن بهتر است طراح قبل ازهرکاری ابتدا ابزار مورد نیاز خود از جمله : کاغذ الگو ، خط کش ، مداد سیاه و رنگی ، قیچی ، کاغذ شفاف و رولت خیاطی … را آماده کند .

سپس در ادامه طراحی لباس روی مانکن،  برای ساخت یک طرح سه بعدی روی مانکن که مولاژ نامیده می شود اندازه تمامی اندام های مورد نظر مدلی که قرار است ساخت مولاژ را با او شروع کنیم یادداشت کرده و الگوی قسمت جلو و پشت مولاژ لباس را تهیه می کنیم در این مرحله برای آماده کردن الگوی کاغذی مولاژ خطوط اصل را بر روی کاغذ می آوریم و با دقت اندازه اطلاعات مورد نظر را وارد می کنیم

درادامه طراحی لباس روی مانکن نوبت به ساخت مولاژ پارچه ای از روی الگوی کاغذی ،  که در مرحله قبل بدست آمد می باشد . باید توجه داشت که در این مرحله معمولا طراحان مبتدی از پارچه های ارزان و کشی که انعطاف پذیری بالاتری دارند استفاده نمایند. پس از برش ،  پارچه را با دقت فراوان بصورت یک طرح سه بعدی روی مانکن جایگذاری وسنجاق می کنیم. ذهن خلاق در این مرحله دست به کار شده و به کمک طراح لباس می آید و می تواند از طریق قدرت تجسمی که دارد طراحی لباس را آغاز کند

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آشنایی با کلاس طراحی لباس و ورود به بازار کار تخصصی آن

در نهایت پارچه را از روی مانکن طراحی لباس جدا کرده و از آن برای تهیه الگوی دوخت لباس بکار می بریم.