آموزش اصول عکاسی در نور طبیعی و مصنوعی

آموزش اصول عکاسی در نور طبیعی و مصنوعی

آموزش اصول عکاسی در نور طبیعی و مصنوعی که مهمترین اصل از اصول عکاسی کار کردن با نور می باشد، خواه نور طبیعی یا نور مصنوعی چرا که این نور بازتاب شده به لنز است که موجب ثبت تصاویر می شود. با ما همراه باشید تا در ادامه به آموزش اصول عکاسی در نور طبیعی و نور مصنوعی بپردازیم.

آموزش اصول عکاسی در نور طبیعی و مصنوعی

اصول عکاسی با نور طبیعی

برای عکاسی با نور طبیعی نیاز است تا درک خوبی از مواردی چون مفهوم آن، کیفیت نور، جهت نور و تغییرات آن در طول روز را داشته باشید. در واقع نور طبیعی یک نور محیطی است که توسط خورشید یا ماه تامین شود نه نورهایی مثل فلش یا نور چراغ. نور خورشید ثابت نیست بلکه هر دقیقه تغییر می کند، همانطور که خورشید به طور مداوم در حال حرکت در امتداد آسمان است.  بنابراین دانستن این که خورشید دقیقا در چه نقطه ای و چه زمانی طلوع یا غروب خواهد کرد به طرح ریزی برای گرفتن یک عکس ایده آل کمک شایانی می کند. حال وقت آن فرا رسیده تا به شرح مبانی روشنایی بپردازیم :

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش نورپردازی در عکاسی مدلینگ

مبانی روشنایی

جهت نور: سمت و سویی است که نور از آن به تابش در می آید، در مجموع ۵ جهت برای تابش نور وجود دارد:

۱.نور مستقیم

در نور مستقیم ، سوژه از رو به رو روشن می شود و به آن حالتی زیبا داده و روشنتر می شود. در این حالت چین و چروک ها و جزئیات بسیار کمتر دیده می شوند.

  1. نور از پشت سر

در این حالت سوژه از پشت روشن شده اما از رو به رو تیره می شود. به این حالت ضد نور نیز گفته می شود.

۳.نور از کناره ها

در نورپردازی جانبی ، سوژه از چپ یا راست روشن می شود ، که به نشان دادن بافت سوژه شما کمک می کند.

  1. نور از بالای سر

کمترین اغراق در این نوع از نور وجود دارد. در حالتی که نور از بالای سر تابیده شود منجر به ایجاد سایه هایی طویل می شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش جالب نورپردازی در عکاسی کودک

۵.نور از پایین

خورشید، چراغ اتاق و هر گونه منبع نور دیگری معمولا از بالای سر به ما می تابد. تابش نور از سمت پایین غیر معمول است و باعث غیر طبیعی شدن آبجکت می شود. یکی از استفاده های رایج نور از پایین فیلم های ترسناک است.

آموزش اصول عکاسی در نور طبیعی و مصنوعی

نور مصنوعی در عکاسی

مهمترین مزیت نور مصنوعی نسبت به نور طبیعی این است که کنترل آن کاملا در دستان شماست. شما می توانید با استفاده از مبانی نورپردازی که در بالا به آن اشاره کردیم تصاویری ایده آل را خلق کرده و به قدرت نور مصنوعی پی ببرید.

برای تنظیم  نور غیر طبیعی دو مورد حائز اهمیت است :

تنظیم شدت نور

فاصله نور

اولین مورد تنظیم شدت نور در منبع آن است. برای منابع دائمی ، این کارها را با برنامه ریزی و نصب انواع خروجی های نور چون فلش های استودیویی انجام می دهید.

راه دیگر برای تأثیر شدت نور میزان فاصله نور از صحنه است. در اینجا قانون مربع معکوس اجرا می شود. یعنی زمانی که نور دو متر از منبع فاصله دارد ، شدت نور یک چهارم از آنچه در یک متر از منبع قرار دارد می باشد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش مثلت نور در عکاسی - نورپردازی