آموزش اصول عکاسی مستند

عکاسی مستند

آموزش اصول عکاسی مستند برای ثبت وقایع و لحظه ها به همان شکل که واقعا اتفاق می افتند ، عکاسی مستند نام دارد و به عنوان میراثی برای آیندگان قرار میگیرد . عکاسی مستند در عین طبیعی و در لحظه بودن ، اصولی دارد . تمام اصول به یک نکته ختم می شود ؛ واقعی و خام بودن احساسات سوژه ی عکاسی ، با رعایت آن عکس های فوق العاده ای خواهد گرفت .

عکاسی مستند

آموزش اصول عکاسی مستند

مستند به معنای ” اتفاق افتادن به طور طبیعی ” است

عکاسی مستند برای وقایع مهم و تاریخی استفاده می شود ، بنابراین در عکاسی خبرنگاری که در آن گزارشی از زندگی و وقایع طبیعی است ، عکاسی مستند نیز مستتر است . این نوع عکاسی در تمام سطوح ابتدایی تا حرفه ای باید اصل صداقت را رعایت کند . وارد زندگی روزانه ی افراد شوید ، برنامه ریزی کنید و چند ساعتی با آن ها وقت بگذرانید ، گفت وگو کنید و هر آن چه به طور طبیعی اتفاق می افتد را ثبت کنید . از سوژه ی خود فاصله بگیرید تا به طبیعی ترین شکل رفتار کند .

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش جذاب جنسیت سازی بافتنی

 

از احساسات واقعی افراد عکس بگیرید

در این بخش شما علاوه بر محیط زندگی باید به روحیات فرد نزدیک شوید تا در مقابل دوربین شما احساس راحتی کند . اگر در یک خانواده در حال عکاسی هستید از آن ها بخواهید آلبوم عکس های خانوادگی شان را نگاه کنند . با یکدیگر خاطرات را مرور کنند و موسیقی های نوستالژیک پخش کنند .

تمام چیزی که در عکاسی مستند نیاز دارید این است که احساسات واقعی و خام افراد را به تصویر بکشید ، اگر در یک روستا یا مزرعه عکاسی می کنید از آن ها نخواهید حالت خاصی به چهره یا بدن خود بدهند . از دور عکس بگیرید . در صورتی که به آن ها نزدیک شدید ، فقط شروع به گفت و گو کنید ؛ صداقت ، خجالت و هیجان احساساتی خواهد بود که با آن مواجه می شوید .

عکس گرفتن از جزئیات را فراموش نکنید

در سه قاب با دید کلی ، متوسط و نمای بسته عکس بگیرید . نیاز نیست تمام اجزا بدن یا صورت سوژه در قاب قرار گیرد. توانید تنها بخشی که مورد توجه تان است را در قاب خود قرار دهید. اینکه چگونه افراد هنگام غذا خوردن قاشق هایشان را در دست می گیرند ، یا فنجان چای شان را ، مسیر نگاهشان و بسیاری از جزئیات می تواند عکس شما را به درونیات سوژه نزدیک کند

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش عکاسی مستند طبیعت

می توانید با مجموعه ی عکس ها داستان روایت کنید

با رعایت نکات بالا شروع به عکاسی کنید و عکس ها را در مسیر مقصدتان بگیرید تا روایت تان آغاز و پایانی داشته باشد

یک نمای کلی از محیط زندگی یا کار سوژه ، به بیننده بدهید

از نمای بیرونی ساختمان یا هر سازه ای که سوژه در آن سکونت دارد عکس بگیرید . یک نمای باز از کتابخانه ی شخصی ، آشپزخانه ، کارگاه ، دیواریادگاری ها، لباس مورد علاقه ی سوژه و… به ایجاد احساس نزدیکی کمک می کند .

توصیه ی ما به شما این است که اگر قصد دارید عکس بگیرید ، همین حالا شروع کنید . از افرادی که در زندگی تان مهم هستند عکس بگیرید و مجموعه درست کنید . مجموعه ی عکس ها هنگام صرف غذا ، هنگام بازی والیبال ، خوردن چای ، رقصیدن و …

بزرگترین قدم ، قدم اول است .