آموزش اصول عکاسی ورزشی فوتبال به زبان ساده

آموزش اصول عکاسی ورزشی فوتبال به زبان ساده

بازی فوتبال یکی از پرطرفدارترین ورزش­های موردعلاقه در کشور ما هست. در این مقاله به توضیح آموزش اصول عکاسی ورزشی فوتبال می­پردازیم تا با کمک این اصول بتوانید بهترین عکس­ها را از مسابقات فوتبال بگیرید. گاهی برای گرفتن یک مجموعه عکس­های عالی به  بهترین و گران­ترین دوربین نیاز نیست. بلکه شما نیز به دانستن چند نکته مفید و مختصر دارید که بیشترین کمک را به شما بکند.

آموزش اصول عکاسی ورزشی فوتبال با رعایت چند نکته ساده

قسمت اول آموزش اصول عکاسی ورزشی فوتبال: تجهیزات

گزینه­ای بهتر از لنز ۱۸-۵۵ میلیمتر برای انتخاب و عکاسی بازی فوتبال و پوشش آن وجود ندارد. زیرا بازیکنان و حرکات آنها از شما خیلی دور هستند و اگر انتخاب مناسب و خوبی نداشته باشید. احتمالا از نتایج ناامید خواهید شد. برای عکاسی حرکات نزدیک می­توانید از لنز ۷۰-۲۰۰ میلی­متر به عنوان نقطه شروع استفاده کنید.

همچنین به همراه داشتن یک چهارپایه مناسب برای عکاسی بسیار در راحتی شما موثر خواهد بود. از آنجائیکه شما باید بسیار نزدیک به زمین فوتبال بایستید، این چهارپایه به شما کمک می­کند تا فضای کمتری را در یک فریم جا دهید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش جذاب عکاسی از ورزشکاران بدنسازی

 

قسمت دوم آموزش اصول عکاسی ورزشی فوتبال :تنظیمات:

اگر شما با تنظیمات با حالت دستی (Manual Mode)  راحت هستید، در ادامه به توضیحاتی در این باره می­پردازیم. اگر شما با تنظیمات دستی راحت نیستید، ترفندی که می­تواند به شما کمک کند، این است که اولویت سرعت شاتر را روی ۱/۸۰۰th  یا سریعتر تنظیم کنید.

سرعت شاتر

ورزش فوتبال مانند بسیاری از ورزش­ها سریع است. برای اینکه بتوانید یک عکس خوب بگیرید، باید سرعت شاتر را به اندازه کافی سریع تنظیم کنید. برای سرعت شاتر  به   ۱/۸۰۰th  به عنوان یک نقطه شروع نگاه کنید یعنی حداقل سرعت شاتر. از آنجائیکه بازیکنان حرفه­ای سریعتر از بازیکنان جوان­تر هستند، این تنظیم مناسب است. حال اگر بازیکنان شما جوان­تر هستند، می­توانید سرعت شاتر را روی  ۱/۵۰۰th  هم تنظیم کنید. هر چند ۱/۸۰۰th گزینه امن­تری برای انتخاب می­باشد.

 

دیافراگم

برای گرفتن عکس­های تک نفره از بازیکنان با دیافراگم f/2.8  می­تواند ایده­آل باشد. اگر می­خواهید با تعداد بیش از یک نفر بازیکن عکس­برداری کنید، دیافراگم f/4 را برای دادن کمی عمق به زمینه (DOF) کمک می­کند. البته این حالت را بدون از دست دادن کیفیت سرعت شاتر می­توانید تجربه کنید. اگر لنز شما نمی­تواند به اندازه f/2.8  یا f/4  بزرگ شود، نگران نباشید فقط کافیست آن را روی وسیع­ترین اندازه دیافراگم ممکن لنز خود تنظیم کنید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
ثبت نام کلاس عکاسی ورزشی آنلاین و حضوری

 

ایزو

تا به اینجای مقاله در قسمت تنظیمات از دیافراگم و سرعت شاتر صحبت کردیم. حال می­رسیم به  بحث تنظیم مقدار نوردهی یا روشنایی لازم برای عکاسی که با ISO  انجام می­شود. وابسته به ترکیب دیافراگم و شاتر ممکن است در یک روز آفتابی ISO 400 گزینه مناسبی برای عکس­برداری باشد یا از طرف دیگر اگر وضعیت نوردهی فضا کم باشد، برای مثال بخواهید در شب یا غروب عکس­برداری کنید، گزینه مناسب ISO 800 یا بالاتر می­باشد.