آموزش اصول نورپردازی عکاسی در شب

آموزش اصول نورپردازی عکاسی در شب

آموزش اصول نورپردازی عکاسی در شب که می تواند برای مبتدیان بسیار چالش برانگیز باشد، بسیاری از عکس های زیبا و خلاقانه ای که شما دیده اید در شرایط تاریک و بدون نور گرفته شده است، از طلوع خورشید مه آلود گرفته تا چشم انداز زیبای هنگام غروب خورشید و تصاویر کهکشان راه شیری در شب، شما می‌توانید تمام این عکس های جذاب را با یادگیری اصول اولیه ی نورپردازی عکاسی در شب ثبت کنید.

عکاسی در شب

آموزش اصول نورپردازی عکاسی در شب

عکاسی فقط مربوط به جمع آوری نور است و اگر قصد ندارید هنگامی که تعداد زیادی از آن در اطراف وجود ندارد، عکس بگیرید باید برنامه ریزی کنید، این امر مستلزم آن است که مواردی مانند ISO، دیافراگم و سرعت شاتر را دستکاری کنید. پس از یادگیری اصول اولیه، خواهید فهمید که عکاسی در شب واقعاً سرگرم کننده است، در ادامه اصول نورپردازی عکاسی در شب آموزش داده خواهد شد:

آموزش اصول نورپردازی عکاسی در شب

اصول نورپردازی عکاسی در شب

۱)انتخاب دوربین و لنز

هنگام انتخاب دوربین و لنز برای عکاسی در شب، دو مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار است: دیافراگم و ISO، دیافراگم مشخص می کند که چه مقدار نور به سنسور تصویر دوربین می رسد و به عنوان یک توقف f بیان می شود، هرچه این تعداد کمتر باشد، نور بیشتری با سرعت مشخص شده شاتر جمع می شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش نکات جالب استفاده از نور در عکاسی

ISO – حساسیت به نور سنسور تصویربرداری دوربین – برای عکاسی کم نور و آسمان شب نیز بسیار مهم است. بدین ترتیب، هم سرعت شاتر و هم تنظیمات ISO بالا را آزمایش می کنید، اگر قرار است از آسمان شب عکس بگیرید، سعی کنید از یک دوربین DSLR با قاب کامل استفاده کنید. این یک سنسور تصویر نسبتاً بزرگ است که نور بیشتری را نسبت به اندازه های کوچکتر جمع می کند، بنابراین می تواند در تنظیمات ISO بالا به طور موثرتری استفاده شود، به عبارت دیگر، شما قادر خواهید بود نور بیشتری را جمع آوری کنید.

۲)یک سه پایه محکم ضروری است

قبل از اینکه به عکاسی در شب بپردازید، نیاز به یک سه پایه دارید، گرفتن عکس در شرایط کم نور، نیاز به قرار گرفتن در معرض طولانی در فضا دارد، به این معنی که دوربین شما باید همیشه ثابت باشد.

۳)ابتدا منابع نوری را برای عکاسی در شب جستجو کنید

شما همیشه باید به منابع اصلی نور در یک صحنه توجه کنید، مهم نیست از کجا یا چه زمانی عکاسی می کنید، اما در شب این مسئله اهمیت بیشتری دارد، با پیدا کردن یک منبع نور زیبا یا منطقه ای با نور مناسب شروع کنید و منتظر باشید تا اتفاقی بیفتد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی و نورپردازی مدلینگ در شب

۴)از فوکوس دستی استفاده کنید

ضعف فوکوس اتوماتیک به ویژه هنگام عکاسی در شب مشهود است، جایی که دوربین شما به دلیل تاریک بودن، تلاش می کند خود را تنظیم کند. با استفاده از فوکوس دستی، دوربین شما به طور تصادفی روی هیچ بخشی از صحنه ای که عکاسی می کنید متمرکز نمی شود.

۶)عکس ها را با فرمت RAW بگیرید

هنگام عکسبرداری در شب، پرونده های تصویر خود را در منوی دوربین خود از فرمت JPEG به RAW تغییر دهید، پرونده های RAW فضای زیادی را روی کارت حافظه شما می گیرند و تصاویر شما باید بعد از آن ویرایش شوند، اما حداقل کیفیت هر تصویر حفظ می شود.

۷)عکس های آزمایشی بگیرید

عکاسی در شب شما را ملزم می کند که هوشمندانه تر عمل کنید، هنگام عکسبرداری در شرایط کم نور نمی توانید به راحتی شاتر را فشار دهید، گرفتن عکس های آزمایشی موجب آشنایی شما با تنظیمات دوربین می‌شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
نقاشی خلاقانه با نور در عکاسی

۸)استفاده از براکتینگ نوردهی

می توان هنگام عکاسی در شب، عکس گرفتن از نور مناسب را به چالش کشید، با استفاده از براکتینگ عکس های خود، هر تصویری که به صورت تدریجی می گیرید روشن تر یا تاریک تر می شود.

۹)در حالت اولویت دیافراگم، از افراد استاتیک عکسبرداری کنید

اولویت دیافراگم، سریعترین راه برای عکاسی در شب است، هنگامی که دوربین خود را روی این حالت قرار دهید و یک دیافراگم گسترده را انتخاب کنید، آماده ی عکسبرداری خواهید بود، تا زمانی که سوژه متحرک نداشته باشید، این حالت امن ترین روش برای عکاسی در شب است.

۱۰)با سرعت های مختلف شاتر بازی کنید

اگر می خواهید اشیاء متحرک مانند اتومبیل را در سرعت بالا ثبت کنید، فقط کافی است سرعت شاتر را انتخاب کنید و دوربین به طور خودکار، دیافراگم را انتخاب می کند، طولانی ترین سرعت شاتر برای اکثر دوربین ها حدود ۳۰ ثانیه است. با این حال ، گاهی اوقات خود را در موقعیت هایی پیدا می کنید که ۳۰ ثانیه کافی نیست و این زمان ورود Bulb Mode است، این عملکرد به شما امکان می دهد تا زمانی که دکمه دوربین را فشار می‌دهید، کرکره باز شود.