آموزش ترفندهای عکاسی انتزاعی

آموزش ترفندهای عکاسی انتزاعی

آموزش ترفندهای عکاسی انتزاعی روشی برای بیان ایده ها با عناصر تصویری عکاسی بدون قصد ایجاد یک تصویر واقع بینانه است، به نوعی که فراتر از نمایش های معمول یک شی صحنه یا هر عنصر خاص، جزئیاتی را آشکار می کند که به طور معمول نادیده گرفته می شوند و خیال بیننده را تحریک می کنند.

آموزش ترفندهای عکاسی انتزاعی

آموزش ترفندهای عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی یکی از ژانرهای عکاسی است که هر عکاس مشتاقی می‌تواند این حرفه را تجربه کند، این نوع از عکاسی به شما این امکان را می‌دهد که از هر چیزی که توجه شما را جلب می‌کند، عکاسی کنید و ماهیت هنری آن را بیان کنید، برخی از تحسین برانگیزترین و گرانقیمت ترین آثار هنری شامل عکس های عجیب و جالبی هستند که به نظر نمی رسد داستانی خاص برایشان بازگو شود اما ذهن بینندگان را در سطح عمیق تری درگیر می کنند، وقت آن است که از خلوت واقع گرایانه ای که حتی نمی دانید وارد آن هستید، بگذرید. شما می‌توانید عکاسی انتزاعی را با مطالعه ی مقاله ی پیش رو آغاز کنید.

۱)دوربین خود را حرکت دهید

در عکاسی انتزاعی ساده ترین روش برای ایجاد تصاویر انتزاعی، تار کردن همه چیز است، سرعت شاتر شما باید یک دهم ثانیه یا حتی آهسته تر باشد، این عکس با تاری دید جالب می‌شود، شما می توانید این کار را در حالت اولویت شاتر انجام دهید، یا اگر می دانید چگونه دوربین خود را در حالت های دیافراگم تنظیم کنید، می توانید از آن ها برای رسیدن به همان سرعت شاتر استفاده کنید. همچنین یک ISO کم مانند ۱۰۰ یا پایین تر به شما کمک می کند، به دنبال عکاسی در سایه باشید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی مفهومی چیست؟

۲)رفتن به حالت ماکرو در عکاسی انتزاعی

در عکاسی انتزاعی لنز زوم بهترین نوع لنز خواهد بود. عکس هایی با زاویه دید واید، حتی با تاری زیاد، اغلب موجب می‌شوند که خودمان را در صحنه تصور کنیم، استفاده از حالت ماکرو و ثبت تصاویر بزرگتر و با جزئیات بیشتر به خلق تصاویر انتزاعی کمک می کند.

۴)استفاده از اشیاء ساده

از اشیاء ساده ی روزمره شروع کنید و آنها را با شیشه های رنگی یا بلوک شیشه ای ترکیب کرده و یا حتی ژل ها و مایعات مختلف (وازلین، روغن زیتون و غیره) را به آن آغشته کنید و روی یک صفحه شفاف شیشه ای یا پلکسی گلاس قرار دهید، عکسبرداری از طریق شیشه ی شفاف، آب یا حتی پنجره ی اتومبیل در یک روز بارانی می‌تواند باعث تحریف و پراکندگی نور شود که تصاویر غیر‌‌معمول اما بصری جالبی ایجاد می کند.

۵)قرار گرفتن در معرض دوربین های چندگانه

استفاده از تکنیک قرار گرفتن در معرض چند دوربین در بعضی مواقع می تواند خیلی از موضوعات اصلی و قابل تشخیص برای سلیقه برخی از عکاسان را به نمایش بگذارد، یک عکس به صورت فوکوس بگیرید، سپس دو عکس دیگر با فوکوس دو درجه کمتر بگیرید، گاهی اوقات این موضوع با یک عکس با فوکوس کم خاتمه می‌یابد و از این رو استدلال می شود که این تصاویر به اندازه کافی انتزاعی نیستند، به همین دلیل باید زوم را انتخاب کنید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی سیلوئت ها

آموزش ترفندهای عکاسی انتزاعی

استفاده از فوکوس و زوم در عکاسی انتزاعی

 

  • از عناصر طراحی به نفع خود استفاده کنید

ترکیب عناصر مختلف عکاسی- خط، شکل، فرم، بافت و رنگ – می‌تواند بینندگان شما را تحت تأثیر قرار دهد تا عکاسی انتزاعی شما را به روش های مختلف نگاه کنند.

  • نحوه ی نورپردازی در عکاسی انتزاعی

تغییر جهت و تنظیم قدرت منبع نور شما، می‌تواند جلوه های متفاوتی ارائه دهد و تصاویر منحصر به فردی ایجاد کند، به عنوان مثال، اگر نورپردازی روی موضوع شما متمرکز باشد، می‌تواند آن را به کانون توجه عکاسی انتزاعی شما تبدیل کند.

  • سبک های مختلف عکسبرداری را آزمایش کنید

پیش نیاز این مرحله از عکاسی انتزاعی این است که ابتدا بفهمید که دوربین شما چگونه کار می کند، هنگامی که شما یاد گرفتید که چگونه تنظیمات مختلف دوربین می تواند بر خروجی شما تأثیر بگذارد، می‌توانید نتایج خود را به دلخواه خود دستکاری کنید، از فوکوس خارج شوید، با عمق میدان بازی کنید، از زوایای بسیار عجیب عکسبرداری کنید، عکس های خود را بچرخانید یا حتی تعادل رنگ سفید تصاویر خود را تغییر دهید.

  • هنر تفریق را تمرین کنید
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
کنترل عمق میدان

در عکاسی انتزاعی برای ساده نگه داشتن تصاویر، باید عادت کنید که به معنای واقعی کلمه چند عنصر را از قاب خارج کنید، شاید لازم باشد که آزمایش کنید و فکر کنید کدام یک را حذف کنید، اما به همان اندازه مهم است که به یاد داشته باشید که چرا این کار را انجام داده اید، گاهی اوقات، صرفاً خارج کردن یک شی دوم از این معادله می تواند ذهن بیننده ی شما را به سمت توجه و تفکر بر جسم باقیمانده معطوف کند، بنابراین رمز و راز بیشتری به عکس شما بیفزاید.