آموزش ترفندهای عکاسی زیر آب

آموزش ترفندهای عکاسی زیر آب

آموزش ترفندهای عکاسی زیر آب برای کسانی که قصد دارند عکاسی زیر آب را تجربه کنند، باید به شما بگوییم که فقط با خرید یک دوربین ضد آب موفق به ثبت تصاویری فوق العاده نخواهید شد، چرا که حین عکاسی زیر آب شرایط کمی با روی خشکی متفاوت است. از شرایط محیطی گرفته تا تنظیماتی که لازم است روی دوربین خود اعمال کنید. با ما در این مقاله همراه باشید تا ترفندهای عکاسی زیر آب را برایتان بازگو کنیم.

آموزش ترفندهای عکاسی زیر آب

پیش نیاز های عکاسی زیر آب

بستگی دارد که در چه مکانی قصد عکاسی دارید، در زیر یک استخر یا در عمق اقیانوسی پر تلاطم؟؟ اگر قصد عکاسی از زیبایی های زیر دریا را در سر می پرورانید در ابتدا لازم است مقداری مهارت غواصی کسب کنید، چرا که اگر نتوانید به خوبی در زیر آب حرکت کنید ممکن است نتوانید خود را به بسیاری از سوژه های بی نظیر عکاسی برسانید. نکته دوم انتخاب تجهیزات است، اکثر دوربین های ضد آب چیزی حدود ۱۰ تا ۱۲ متر مقاومت در برابر نفوذ آب دارند، اگر قصد دارید بیشتر از این مقدار پایین بروید لازم است تا از تجهیزات خود اطمینان کافی را کسب کنید. همچنین اگر قصد دارید تا در شب به عکاسی زیر آب بپردازید حتما از وجود یک فلش قوی بر روی دوربین یقین حاصل نمایید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش نکاتی از منوی دوربین عکاسی Dslr نیکون(nikon)

آموزش ترفندهای عکاسی زیر آب

ترفند ها و روش های عکاسی زیر آب

  1. سرعت شاتر

چیزی که بر همه ما واضح و روشن است این است که در زیر آب، اغلب حرکت کندتر شکل می گیرد به همین دلیل با پایین آوردن سرعت شاتر می توانید از نور محیطی نتیجه خوبی را دریافت کرده و یک زمینه آبی رنگ زیبا را در پشت سوژه خود به ثبت برسانید.

  1. از لنزهایی با دید عریض استفاده کنید

اکثر اوقات معمولا از دونوع لنز استفاده می کنیم. یکی از لنزهای ماکرو که برای  فوکوس  کردن و گرفتن عکس از فاصله نزدیک استفاده می شوند. دیگری لنزهایی با زاویه دید فوق العاده وسیع هستند که بسیار نزدیک متمرکز می شوند. به طور معمول برای عکاسی زیر آب از لنزهای به اصطلاح  چشم ماهی استفاده زیادی می کنیم زیرا آنها از نزدیکترین حد ممکن عریض ترین و گسترده ترین دید را به ما ارائه می دهند.

  1. چراغ ، دوربین…

تقریباً هر عکس زیر آب با فلش گرفته شده است. ما از چراغ قوه ها در بازوهای کوتاه و قابل تنظیم در هر دو طرف دوربین برای روشن کردن سوژه استفاده می کنیم. هرچه بیشتر در عمق بروید آب همه رنگ را جذب می کند بنابراین اگر از فلش استفاده نمی کنید ، در انتها با تصاویر آبی یا سبز روبرو خواهید شد.  استفاده از فلش گان ها به مهارت نیاز دارد و کمی زمان می برد تا به آنها عادت کنید، اما هنر عکاسی در زیر آب در همین موضوع نهفته است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ترفندهای میانبر با دوربین‌های دیجیتال

۴.تفاوت های کنتراست

حتما به این موضوع واقف هستید که  حین عکاسی زیر آب با کنتراست پایین تری مواجه می شوید. پس از اتمام کار عکاسی می توانید با کمک نرم افزارهای ویرایش عکس مقداری کنتراست عکس را بالا ببرید تا این کمبود جبران شود، فقط مراقب باشید تا در بالا بردن کنتراست اغراق نکنید.