آموزش ترفند جالب عکاسی در نور کم

در روز آفتابی و در نور کامل برای عکاسی هیچ مشکلی وجود ندارد اما هنر عکاسی زمانی بروز پیدا خواهد کرد که عکاسی در نور کم را تجربه کنید، هوای گرگ‌ومیش، شب و نورهای داخلی اکثر تجهیزات عکاسی دیجیتال را به چالش خواهد کشید، این اتفاق زمانی خواهد افتاد که نور کافی هنگام عکاسی وجود نداشته باشد.
زمان طولانی در تاریکی و نور کم باعث تاری دردید و مشکل در عکاسی خواهد شد لذا در این مقاله قصد داریم نکاتی را به شما معرفی کنیم که عکاسی در نور کم را برای شما کمی راحت‌تر و قابل‌قبول‌تر خواهد کرد درنتیجه تصاویر بهتری ثبت خواهید کرد.

مواردی کاربردی برای عکاسی در نور کم
• افزایش ISO
اولین راهی که برای عکاسی در نور کم به شما پیشنهاد خواهیم کرد افزایش حساسیت مربوط به ISO است، این کار زمانی کاربردی است که شما در نور کم عکاسی کنید، اما این راه‌حل قطعی محسوب نخواهد شد، زیرا افزایش میزان ISO کمی از کیفیت تصویر را نیز کم خواهد کرد و باعث افزایش نویز در میزان رنگ‌ها خواهد شد. پس در هنگام عکاسی در نور کم و افزایش ISO حتماً مراقب باشید تا نویز در میزان رنگ‌ها به حداکثر نرسد.

• میزان دیافراگم را گسترش دهید!
اگر تصویر شما زیاد دارای عمق نیست و تنها از حالت کلی ثبت خواهد شد و بالاجبار باید عکاسی در نور کم را انتخاب نمایید، افزایش میزان دریچه دیافراگم می‌تواند باعث شود تا تصاویر واضح‌تری را ثبت نمایید.
به‌عنوان‌مثال می‌توانید به‌صورت طبیعی برای عکاسی در نور کم می‌توانید از لنزهایی با شماره‌های دیافراگم ۲٫۸، ۱٫۸ یا ۱٫۴ استفاده نمایید.
• از سه‌پایه بلند استفاده کنید!
شاید خنده‌دار به نظر رسد اما برای عکاسی در نور کم سه‌پایه بسیار کاربردی است، سه‌پایه تنها برای عکاسی در استودیو نیست گاهی مناظر، ساختمان‌های شهری و غیره هنگام عکاسی در نور کم به‌شدت باعث تأثیرگذاری خواهد شد اما اینجا دقیقاً زمانی است که سه‌پایه موردنیاز است پس برای عکاسی‌های شبانه خود نیز سه‌پایه را همراه خود ببرید.

• استفاده از فلاش بسیار کاربردی است!
هنگامی‌که در تاریکی و نور کم به نور نیاز داشتید می‌توانید از یک نورپرداز و فلاش استفاده کنید زیرا به‌شدت تأثیرگذار است اما اگر می‌خواهید تصویربرداری طولانی‌مدت داشته باشید و عکاسی پرتره نیست قطعاً باید از یک نور دائمی برای عکاسی در نور کم استفاده نمایید.

• استفاده از لرزش گیر
یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از تاری تصویر هنگام عکاسی در نور کم استفاده از لرزش گیر و تثبیت‌کننده عکس است که می‌تواند باعث شود نور به‌صورت مستقیم و ثابت درون لنز واردشده و درنتیجه تصاویر واضح‌تری هنگام عکاسی در نور کم نصیب شما شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش روش عکاسی پرتره با دوربین کانن (Canon)

در حالت کلی شاید مهم نباشد که کدام‌یک از موارد گفته‌شده را استفاده کرده و یا آن‌ها را باهم ترکیب می‌کنید مهم این است که می‌توانید باکمی دقت هنگام عکاسی در تاریکی تصاویر بهتری را ثبت نمایید.