آموزش تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره

آموزش تنظیمات دوربین

آموزش تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره و خلق تصاویری جذاب، به یاد ماندنی و دلنشین که در قاب عکس جا گرفته و سالیان سال در مقابل دیدگان ما ماندگار می مانند. این پرتره می تواند از خود شما یا عزیزترین افراد زندگی شما گرفته شده باشد، یا شاید حتی فردی ناشناس که خطوط چهره اش حرف های بسیاری برای گفتن دارد، به طوری که کشف این ناگفته ها برای بسیاری از افراد جذاب باشد و عکس را به اثری هنری بدل نماید.

 آموزش تنظیمات دوربین

نحوه تنظیم دوربین برای عکاسی پرتره

زمانی که پای عکس گرفتن به میان می آید، هرکسی می تواند این کار را انجام دهد، اما نتیجه کار یک عکاس حرفه ای با یک دوربین به دست به هیچ وجه قابل مقایسه نیست، چرا که یک عکاس به خوبی می داند چگونه دوربین خود را تنظیم کند، نور را تنظیم کند و محیط را به بهترین نحو ممکن برای عکاسی آماده سازی نماید. برای مثال تاباندن نور از رو به رو جزئیات صورت را محو نموده و شاید گزینه مناسبی برای یک پرتره مناسب نباشد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی فرمالیته و ژستهای جذاب و خاص عروس خانمها

پس از رعایت موارد فوق اولین گام برای گرفتن یک پرتره بی نظیر تنظیم دیافراگم می باشد. در عکاسی پرتره به ندرت دیده می شود که جزئیات پس زمینه سوژه مشخص باشد، چرا که جزئیات را محو می کنند تا نهایت توجه به روی صورت و سوژه جلب گردد. برای این کار می توانید ابتدا عدد دیافراگم را روی F 1/8  قرار دهید تا حداقل عمق میدان برای تصویر ثبت گردد که در این حالت بازترین دیافراگم را نیز انتخاب نموده اید و ممکن است با این میزان از عمق میدان چشم ها فوکوس شوند اما بینی در فوکوس جا نشود. هر چه قدر مقدار مقابل F  بالاتر رود، عمق میدان بیشتر می شود. می توانید بر اساس شرایط محیطی این عدد را تنظیم نموده و پس از چند بار عکس گرفتن با عمق میدان های مختلف به تصویر دلخواه خود دست یابید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره

سرعت شاتر و ISO

دو مورد بعدی که در عکاسی پرتره بسیار حائر اهمیت می باشند. ابتدا اشاره ای به سرعت شاتر می نماییم بیشتر عکاسان حرفه ای با سرعت شاتر در حدود۲۰۰/۱ ثانیه از ثانیه عکس می گیرند، چرا که بیشترین مقدار هماهنگی با سرعت فلش معمولا در این عدد به دست می آید. در اینجا دو حالت داریم، حالت اولویت شاتر و حالت دستی . البته که حالت دستی بیشتر استفاده می شود و حالت اولویت شاتر نیز به دوربین اجازه می دهید تا دیافراگم را تنظیم کند و سرعت شاتر را در همان حین تنظیم می کنید. اما در حالت دستی هر دو مورد در دستان شماست.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش روش عکاسی پرتره با دوربین نیکون چگونه است ؟

و اما ISO  یا همان حساسیت نور، در فضاهای آفتابی معمولا روی ۱۰۰ تنظیم می شود و در هوای ابری بر روی عدد ۲۰۰٫ البته دوربین هایی هستند که تا میزان ۳۲۰۰ و ۶۴۰۰ نیز پشتیبانی می نمایند. البته توجه داشته باشید که میزان بالاتر حساسیت به نور باعث ایجاد نویز در تصویر می گردد. به هر حال عدد ۲۰۰ در بیشتر مواقع پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.