آموزش جالب عکاسی پنینگ

عکاسی پنینگ

آموزش جالب عکاسی پنینگ که یکی از جالب ترین و هیجان انگیز ترین تکنیک های خلاقانه به شمار می آید. عکاسی پنینگ ترکیبی از سرعت و سکون و جریان و زندگی است. با رعایت چند تکنیک جالب می توانید عکس های پنینگ فوق العاده بگیرید.

عکاسی پنینگ

عکاسی پنینگ چیست؟

تکنیک عکاسی پنینگ ثبت کردن حرکت ها، جنبش ها و جریان ها به گونه ای است که به بینندۀ تصویر احساس وجود داشتن سرعت و حرکت در عکس را می دهد. برای ثبت کردن عکس دوربین همراه با سوژۀ مورد نظر حرکت می کند و در نتیجه عکس نهایی دارای سوژۀ شارپ شده و پس زمینه ها مات و درهم و محو می شود. قاب بندی رایج در عکاسی پنینگ قاب افقی است و براث ثبت کردن سرعت و حرکت سوژه هایی مثل دوندگی و دوچرخه سواری، اسب سواری، موتور سواری یا مسابقات رالی استفاده می شود. اگر بخواهید از سوژه ای که در حال شنا کردن یا شیرجه زدن در داخل آب است عکس پنینگ بگیرید، بهتر است از قاب و کادر عمودی استفاده کنید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش آسان عکاسی با موبایل

عکاسی پنینگ

تکنیک های مهم در آموزش عکاسی پنینگ چیست؟

 

  1. سرعت شاتر معمولاً باید پایین باشد

بستگی دارد که سوژۀ عکس پنینگ شما چیست، ولی سرعت رایج شاتر برای عکاسی پنینگ ۱/۲۰۰ ام از ثانیه یا حتی کمتر از این مقدار است که بتوانید جزئیات بیشتر و دقیق تری را ثبت کنید.

 

  1. دستان شما نباید لرزش داشته باشد

اگر هنگام عکاسی دستتان بلرزد، تأثیر مخربی روی نتیجۀ نهایی خواهد داشت.

 

  1. فاصلۀ سوژه و دوربین را یکسان نگاه دارید

اگر مدام جا به جا شوید و فاصلۀ خودتان و دوربین با سوژه را تغییر بدهید، ممکن است عکس پنینگ تار و بی کیفیت و غیر قابل استفاده بشود. به یاد داشته باشید که هر چه سرعت حرکت سوژۀ مورد نظر شما بیشتر باشد، کار عکاسی پنینگ نیز دشوارتر خواهد شد.

 

  1. یکی از اجزای عکس را شارپ کنید

باید توجه داشته باشید که همۀ اجزای عکس نباید محو و تار ثبت شده باشد، چرا که این مسئله برای بیننده و مخاطب عکس خسته کننده و آزاردهنده خواهد بود. جزئی از عکس را برای شارپ نگاه داشتن انتخاب کنید و بقیۀ اجزا را محو کنید. این کار علاوه بر جذاب کردن عکس، حس عرکت و سرعت را نیز به بینندۀ عکس های شما منتقل می کند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
نکات عکاسی کودک ، ساده اما حیرت انگیز

 

  1. از نور فلاش استفاده کنید

عمل کردن فلاش با انتخاب گزینۀ rear sync curtain در انتهای نوردهی و در هنگام عکاسی پنینگ، شارپ کردن قسمتی از عکس ها را تقویت خواهد کرد. اگر می خواهید از تکنیک استفاده از نور فلاش برای گرفتن عکس پنینگ استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که باید سرعت شاتر را خیلی کم کرده باشید. این کار موجب می شود نور فلاش با ماتی و محوی ایجاد شده توسط سرعت پایین شاتر ترکیب شود و نور فوق العاده ای روی عکس نهایی ایجاد کند.