آموزش جالب چاپ ترافارد در طراحی لباس

آموزش جالب چاپ ترافارد در طراحی لباس

آموزش جالب چاپ ترافارد در طراحی لباس، نوعی چاپ دستی است که انجام دادن آن با کمی دقت و ظرافت برای همه کسانی که به این هنر علاقه دارند امکان پذیر است، مزیت این تکنیک آن است که شما می توانید طرح مورد نظر خود با هر رنگی را به طور دقیق بر روی یک یا حتی چند لباس اجرا کنید، این نوع چاپ برای افزایش جذابیت لباس توسط طراحان لباس انجام می گیرد.

آموزش جالب چاپ ترافارد در طراحی لباس

آموزش چاپ ترافارد در طراحی لباس

چاپ ترافارد در طراحی لباس، روشی جالب برای طراحی کردن لباس توسط ابر یا اسفنج است که در آن، رنگ به وسیله ی شابلونی که بریده شده است روی سطح را پوشش می دهد، این چاپ ارزان بوده و در آن از رنگ های شیمیایی نیز استفاده نمی شود، چاپ ترافارد در طراحی لباس بسیار راحت است و شما می توانید آن را به راحتی در منزل انجام دهید، در ادامه مراحل این چاپ توضیح داده می‌شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
متداول ترین جیب ها

لوازم مورد نیاز چاپ ترافارد در طراحی لباس:

 • طلق معمولی شفاف به تعداد رنگ های مورد نظر در طرح
 • کاتر
 • روان نویس ضد آب
 • ابر یا اسفنج
 • پارچه یا لباس
 • رنگ های اکریلیک

چاپ ترافارد در طراحی لباس

مراحل چاپ ترافارد در طراحی لباس

 • مرحله ۱: اولین مرحله ی چاپ ترافارد در طراحی لباس، انتخاب طرح مورد نظر می‌باشد، طرحی انتخاب کنید که بیشتر از ۳ یا ۴ نوع رنگ نداشته باشد و بتوانید رنگ های آن را آنالیز کنید.
 • مرحله ۲: در این مرحله از چاپ ترافارد در طراحی لباس، علامت هایی منطبق بر هم در چهار گوشه ی طرح، پارچه و طلق بگذارید تا در زمان رنگ آمیزی شما، هر نوع رنگ در قسمت مخصوص و مناسب خود قرار بگیرد.
 • مرحله ۳: با توجه به تعداد رنگ های طرح خود، طلق را انتخاب کنید تا هرکدام از آنها برای یک طرح در نظر گرفته شوند، آنها را شماره گذاری کنید و بر روی طرح اصلی انتخابی خود بگذارید و با خودکار دور خطوط رنگ انتخابی خود را رسم کنید.
 • مرحله ۴: این مرحله از چاپ ترافارد در طراحی لباس به این گونه است که شما می بایست به وسیله ی کاتر یا قیچی نوک تیز، داخل طرح رسم شده ی خود را خالی کنید و زیر پارچه، شیشه ای در ابعاد طرح خود قرار دهید.
 • مرحله ۵: این مرحله، مرحله آخر چاپ ترافارد در طراحی لباس می باشد و شابلون شما آماده است، حال تکه ای ابر را در حدی به رنگ آغشته کنید که نوک آن کاملا رنگ بگیرد، شابلون خود را روی پارچه ای به گونه ای قرار دهید که نقاط علامت گذاری شده بر هم منطبق باشند، رنگ اضافه ی ابر را توسط فشار کمی بر طلق بی مصرف بگیرید، حال با ضربات مداوم و آرام ابر بر روی قسمت های خالی شده ی طلق، رنگ آمیزی را انجام دهید، این روش را در تمامی مراحل اجرا کنید، اما قبل از گذاشتن شابلون بعدی از خشک شدن رنگ زیری آن اطمینان حاصل کنید.
 • مرحله ۶: پس از پایان کار، به آرامی شابلون را از روی لباس بردارید و برای تثبیت رنگ، پس از خشک شدن آن، روی آن اتو بگذارید یا از سشوار استفاده کنید.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش آسان اصول طراحی لباس تئاتر

برداشتن شابلون و خشک کردن طرح با سشوار

با انجام مراحل ذکر شده، چاپ ترافارد در طراحی لباس اجرا می شود، فقط به این نکته توجه کنید که اگر چاپ را بر روی لباس دوخته شده انجام می دهید، حتما شیشه ای بین پشت و جلوی لباس قرار دهید تا قسمت دیگر لباس که برای چاپ ترافارد در طراحی لباس مدنظر شما نمی باشد رنگی نشود، از شابلون می توانید بارها استفاده کنید.
چاپ ترافارد