آموزش جذاب تکنیک های دوخت تزئینی روی لباس

آموزش جذاب تکنیک های دوخت تزئینی روی لباس

تکنیک های دوخت تزئینی روی لباس به میزان اقوامی که در دنیا وجود دارد متنوع و کاربردی هستند. به عنوان یک طراح لباس باید اطلاعات کافی در مورد انواع دوخت تزئینی روی لباس را داشته باشید و با توجه به طرح و مدل لباس از آنها استفاده کنید. دوخت تزئینی روی لباس می تواند سنتی و یا مدرن باشدکه هم به صورت دستی و هم با استفاده از ماشین می توان آن را بر روی پارچه اجرا کرد . برای استفاده از دوخت تزئینی روی لباس باید به جنس پارچه، رنگ ، طرح و مدل لباس دقت کرد.

در کشور خودمان ایران می توانید انواع گوناگون دوخت تزئینی روی لباس را بیابید و این به دلیل تنوع قومیتی است که ایران وجود دارد. اگر این نوع دوخت بر روی لباس با دست صورت پذیرد ارزش لباس چندین برابر خواهد شد و در عین حال به معرفی هنر و فرهنگ آن منطقه نیز می پردازد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
بهترین روش برای برگزاری کلاس و دوره های آنلاین و مجازی آموزشگاه طراحی لباس

انواع دوخت تزئینی روی لباس

پته دوزی کرمان، یکی از انواع دوخت تزئینی روی لباس می باشد. در پته دوزی دنیایی از رنگ را با استفاده از سوزن و نخ بر روی پارچه خواهید دید. در این دوخت سنتی می توانید طرح ها را به صورت برجسته بر روی پارچه ایجاد کنید. پته دوزی کرمان آنقدر زیبا می شود که می توان از آن به عنوان تابلو نیز استفاده کرد. ازاین دوخت به عنوان سلسله دوزی و فطه دوزی نیز یاد می شود. طرح های آن عمدتا گل و بوته و درخت زندگی است و معمولا بر روی پارچه های ضخیم و پشمی صورت می گیرد.

سوزن دوزی بلوچی یکی دیگر از انواع دوخت تزئینی روی لباس است. در سوزن دوزی بلوچی معمولا از اشکال هندسی برای طرح استفاده می شود. این اشکال چنان در کنار هم قرار می گیرند که نقش و نگار هایی از طبیعت را خلق می کنند، رنگ های اصلی در سوزن دوزی بلوچی عبارتند از سبز، آبی و سیاه. در گذشته از نخ های ابریشمی برای این دوخت بر روی پارچه استفاده می شد، اما امروزه به دلیل گران بودن آن از نخ های پنبه ایی استفاده می شود. سوزن دوزی بلوچی را می توانید در حاشیه لباس ها ، دور سر آستین ها، اطراف جیب و در بخش هایی از لباس با توجه به آنچه که طراح در ذهن دارد ، استفاده کرد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
بهترین روش برای برگزاری کلاس و دوره های آنلاین و مجازی آموزشگاه طراحی لباس

رشتی دوزی نیز یکی دیگر از انواع دوخت تزئینی روی لباس می باشد و همین طور که از نام آن پیداست مربوط است به گیلان و رشت. در این دوخت از طرح هایی مانند: بته جقه ایی شاخ گوزنی، گل بادامی ، پرندگان، گل و بته، بازوبندی استفاده می شود. این دوخت را می توانید در لباس، پرده ، روتختی و رومیزی استفاده کنید.