آموزش خواندنی استفاده از حریر برای طراحی لباس

حریر فیبری طبیعی ست که از پیله کرم ابریشم از طریق روشی در پرورش کرم ابریشم به دست می آید. نخ هایی که در پرورش ابریشم به دست می آید برای تولید پارچه های حریر مختلفی استفاده می شود.

تور نازک, کرپ یا ساتین, همه از ابریشم با ارزشی به دست می آیند. هر کدام از آنها ویژگی های خاص خودش را دارد و این موضوع بر نحوه استفاده از حریر در طراحی لباس با توجه به کیفیت لباس مورد نظر تاثیر میگذارد.

انواع حریر در طراحی لباس و نحوه استفاده از آنها

استفاده از حریر در طراحی لباس, با توجه به ویژگی هایش حساسیت بالایی دارد.

تور نازک حریر ویژگی هایی مثل: شفافیت , نرمی و درخشندگی خاصی دارد و برای لباس های جشن, بلوز , دامن و تونیک مناسب هستند.

در استفاده از حریر کرپ باید دقت بیشتری در برش و دوخت با آن, داشت. نازک بودن کرپ حریر یکی از مشخصه های اصلی این محصول ابریشمی ست.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
طراحی لباس و مد

نوع دیگری از حریر, ساتین است, که دوام بالاتری دارد. از مشخصه های اصلی ساتین حریر در لباس, جذب رطوبت عالی و فرم گرفتن راحت می باشد.

ویژگی های استفاده از حریر در طراحی لباس

یکی از دلایل استفاده از حریر در لباس, درخشندگی آن است. در حریر, فیبرهای محکمی وجود دارد که موجب میشود پاره کردن لباس سخت شود مگر اینکه در آب انداخته شود تا فیبرها ۲۰ درصد از قدرت خود را از دست دهند.

پزشکان از اهمیت استفاده از حریر در طراحی لباس تاکید دارند زیرا ابریشم محافظ خوبی برای پوست می باشد.

پارچه حریر به راحتی شکل می گیرد. این یکی از نقاط بارز استفاده از حریر برای طراحی لباس می باشد.

شاید جالب باشد که بدانید, پارچه حریر در برابر اسید مقاوم است. ارگانیک بودن و قلیایی بودن آن از دیگر موارد استفاده از حریر در طراحی لباس های مختلف است.

اگر حریر نقاط قوت فراوانی داشته باشد, نقاط ضعفی را هم با خود به یدک می کشد. حریر در برابر نور خورشید آسیب پذیر است. از دغدغه های دیگر طراحان لباس در استفاده از حریر, چروک شدن راحت آن و برش سخت پارچه است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ترفندهای طلایی در طراحی لباس مردانه

نکاتی درباره نحوه استفاده از حریر در دوخت لباس

استفاده از حریر, همانطور که قبل هم اشاره شد, مخصوصا در قسمت برش دقت بیشتری می خواهد. قیچی که برای کار استفاده میشود باید تیز باشد چون با اینکار بافت های سیلک در شکل خود حفظ میشوند.

در زمان برش, کاغذی محکم برای ثابت نگه داشتن حریر استفاده شود.

کاغذ را تا کرده, سپس حریر را در بالای آن قرار دهید. هنگام سنجاق زدن حریر, بسیار دقت کنید زیرا جای سنجاق, بعدها هم روی حریر خواهد ماند. شما میتوانید برای اینکار, قسمت داخلی برش خورده را سنجاق بزنید.

برای دوختن از نخ های پلی استر استفاده شود تا نخ های ابریشم و حریر. چون کار با نخ های حریر سنگین است.

در زمان استفاده از حریر, برای اتو زدن,  از اتوهای بخار استفاده شود. گرمای اتو باعث تراکم بیشتر نخ های لباس و دوخت شما میشود, تا بتوانید به نتیجه دلخواه برسید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
روش های خلاقیت در طراحی لباس