آموزش ساده و جذاب عکاسی مدلینگ مردانه

آموزش عکاسی مدلینگ

آموزش ساده و جذاب عکاسی مدلینگ مردانه ، توضیحاتی در مورد اصول عکاسی  و ذکر نکاتی حول نورپردازی، کادربندی و انواع ژست های مناسب برای عکاسی .با ما همراه باشید تا در این مقاله به جزئیات این مطالب بپردازیم .این ژست های عکاسی مردانه به آقایان کمک می کند تا بتوانند راحت تر مقابل دوربین بایستند و عکس های رسمی حرفه ای تر و جذاب تری بگیرند.

عکاسی مدلینگ مردانه

در عکاسی مدلینگ مردانه چه اصولی باید رعایت شود ؟

برای یک عکاسی موفق پارامترها و اصولی وجود دارد که با رعایت آن‌ها عکاسی به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌شود و به دنبال آن خروجی کار رضایت‌بخش خواهد بود. در این گزارش سعی شده است به‌طورکلی به این اصول اشاره کرد:

 • نور: در عکاسی از مهم‌ترین اصول نور کافی برای عکاسی است. دو نوع نور در مبحث عکاسی وجود دارد: نور عمومی، که در تمامی صحنه و اندام مدل حضور دارد و نور اختصاصی که در یک زاویه خاص تابیده می‌شود و انتظار بازتاب خاصی از آن نور وجود دارد از این نورپردازی غالباً برای بعد بخشی به تصویر استفاده می‌شود.
 • صحنه: منظره عکاسی با توجه به هدف عکاسی تعین می‌شود این صحنه ممکن است یک منظره طبیعی و یا یک محل خاص که صحنه‌سازی و اجراشده است باشد. بایستی عکاس به‌تمامی بخش‌های صحنه اشراف داشته باشد تا بتواند زاویه دلخواه قرارگیری دوربین خود را تنظیم کند.
 • مدل:  شخصی که عکس‌برداری از او انجام می‌شود نباید کسل، خسته و یا بیمار باشد حالت نگاه شخص به دوربین باید تأثیرگذار باشد در ضمن شخص بایستی این توانایی را داشته باشد تا حسی که از او انتظار می‌رود را در چهره خود به شکلی بیان کند که مخاطب را جذب کند.
 • هارمونی:  فضاسازی در عکاسی بسیار مهم است در صورتی که عکاسی رنگی انجام می‌شود بایستی فضا و محیط به‌گونه‌ای چینش داشته باشد که ریتم منظم و یا پیوسته‌ای داشته باشد بهتر است یک تم اصلی در فضاسازی شود هارمونی رنگ‌های بکار برده شده در اجزای پیش‌زمینه تصویر در به انجام رساندن این اصل نقش اساسی دارد.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش نورپردازی در عکاسی مدلینگ

مدلینگ مردانه

انواع ژست‌های آقایان در عکاسی مدلینگ

برای یک عکس مناسب بعد از رعایت اصول اولیه، لازم است حالات صورت و حرکات بدنی مدل به صورتی طراحی شود که حس دریافتی از آن همان حسی باشد که عکاس توقع دارد به بیننده خود منتقل کند. برای در نظرگیری انواع فیگورها و پوزهای مدل بایستی بررسی‌های دقیق انجام شود گاهی ممکن است برای یک ژست مناسب ساعت‌ها وقت صرف شود و صدها حالت تغیر کند و بازسازی شود تا نظر عکاس را جلب کند. ژست‌هایی وجود دارد که مقبولیت خود را به اثبات رسانده‌اند ازاین‌رو می‌توان برای یک عکاسی خوب از آن‌ها استفاده نمود اما فراموش نباید شود که همیشه خلق یک ژست و حالت، انحصار بخشی و خصوصی‌سازی یک عکس حرفه‌ای را به دنبال خواهد داشت. در ادامه تعدادی از ژست‌های مذکور معرفی خواهند شد.

 • ژست‌های نشسته

برای یک پوز رسمی که حالتی از اقتدار را به تصویر بکشد بهتر است مدل روی یک چهارپایه بنشیند، پاها کاملاً در موازات پایه‌های چهارپایه، کمی به جلو خم شود و دست‌ها را در هم قفل کند با یک نگاه رسا و یک لبخند ملایم در دوربین نگاه کند.برای یک عکاسی روانتر مدل بهتر است کاملاً خود را رها کند. نشستن روی صندلی را به حالتی انجام دهد که گویی ذهنی آرام دارد و در حال انجام هیچ فعالیتی نیست برای مثال یکدست را به‌صورت عمودی روی پای خود قرار دهد و دست دیگر را در جیب قرار دهد. زانوی پایی که دست روی آن عمود شده، بهتر است نود درجه تنظیم شود و پای دیر در حالت آزاد قرار گیرد. صمیمت در چهره مدل در این ژست می‌تواند در ایجاد حس لازمه کمک کند.

 • ژست‌های ایستاده:  در این ژست‌ها دو حالت می‌تواند وجود داشته باشد ژست‌های تکیه داده‌شده و ژست‌های در حال حرکت.
 1. ژست‌های تکیه داده: در این ژست‌ها مدل به یک دیوار تکیه می‌دهد در حالی پشت ستون فقرات کاملاً در تماس با دیوار قرارگرفته است یکی از پاها ستون بدن شده و پای دیگر ضربدری مقابل این پا قرار  می‌گیرد صورت مول به یکی از جوانب راست یا چپ صحنه متمایل می‌شود، دست‌ها می‌توانند به حالت‌های دست‌به‌سینه یا در جیب و یا یک دست در جیب و دست دیگر در بین موها قرا بگیرند از بین این ژست‌ها ترکیب‌های بسیاری می‌توان استخراج کرد.
 2. ژست‌های در حال حرکت: در این ژست‌ها بهتر است مدل کاملاً خونسرد به نظر برسد توصیه می‌شود از نگاه دقیق به دوربین خودداری شود و حالت چهره به حالت‌های معمولی و غالب صورت نزدیک باشد در این پوزها عکاسی زاویه‌ای اهمیت خاصی پیدا می‌کند در نظرگیری زاویه‌ای از بدن شخص که کلیت حرکت را نشان دهد کافی است. صورت می‌تواند رو به پایین رو به جوانب و یا مستقیم رو به جلو تنظیم شود باید سعی شود قوز در ستون فقرات دیده نشود شانه‌ها در حالت عادی مستقیم و در صورت حرکت روبه‌جلو کمی حالت خم‌شدگی برای شتابگیری در حرکت در تصویر نشان داده شود.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش جالب عکاسی مدلینگ مردانه

ژست‌های ذکرشده تنها اشاراتی از صدها حالتی است که مدل می‌توانند در عکاسی از آن استفاده کنند البته که ترکیب کردن این ژست‌ها می‌تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

عکاسی مدلینگ

کادربندی در عکس‌های مدلینگ

در کادربندی عکاس حدود میدان دید  اجزای تشکیل‌دهنده صحنه و ارتباط آن‌ها باهم را در نظر می‌گیرد و دوربین خود را تنظیم می‌کند. نکته مهم قابل‌توجه در کادربندی عکس زاویه قرارگیری دوربین است. عکاس باید قبل از ورود مدل به صحنه کادر خود را ببندد و محل قرارگیری مدل را هم تعین کند. در بستن دیافراگم‌ها باید فاصله به‌گونه‌ای تنظیم شود که نقاط قابل‌توجه عکاس در محدوده میدان دید به‌وضوح مشاهده شوند.  اصل مهم کادربندی اصل یک‌سوم است که به تقسیم  ۹مستطیل یا مربع مساوی در کادر و نحوی قرارگیری المان‌ها در این بخش‌ها اشاره می‌کند.

سه نوع کادربندی کلی وجود دارد:

 1. کادر مستطیل عمودی
 2. کادر مستطیل افقی
 3. کادر مربع

دو عامل کادربندی عکاسی را تعین می‌کند اول موضوع عکاسی و دوم عوامل هدایت‌کننده چشم. در مورد دوم می‌توان به وجود خطوط، سطوح، تاریکی‌ها و روشنایی‌ها که به چشم بیننده جهتی را القا می‌کنند اشاره کرد. در حالت کلی بایستی عکاس در ابتدا باد مفهوم عکس را در نظر بگیرد،عناصر را در آن جهت تنظیم کرد و به دنبال آن کادر مناسب را ببندد. زاویه دید که از آن صحبت شد در حالت‌های مختلف می‌تواند خطای دید ایجاد کند زاویه از بالا، زاویه از پایین و زاویه از روبه‌رو از انواع زاویه‌ها هستند که عکاس با توجه به نیل به هدف خود می‌تواند در اغراق عناصر از آن‌ها استفاده کند. خطوط افقی در کادربندی از دیگر نکات مهم در عکاسی است با توجه به صحنه و هدف عکس، خط افق در پایین، وسط و یا بالا کادر قرار خواهد گرفت.حجم نکته بعدی در کادربندی است حجم در عکاسی به‌وسیله خطوط، منحنی‌ها، خطوط پراکنده، تاریکی و روشنایی قابل تعین است. در کادر عکاسی مقیاس‌ها و فاصله‌ها باید موردتوجه قرار بگیرند ازآنجایی‌که اجسام دورتر کوچک‌تر و اجسام نزدیک‌تر بزرگ‌تر دیده می‌شوند در حقه‌های عکاسی می‌توان از آن‌ها بهره جست. در انتها بایستی دقت شود که کادربندی با سادگی بهترین اثر را دارد و باید در نظر داشت که شلوغ سازی کادر از اثر مثبت نتیجه می‌کاهد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ترفندهای طلایی عکاسی پرتره هنری

آموزش عکاسی مدلینگ