آموزش طراحی پارچه و لباس

آموزش طراحی پارچه و لباس

طراحی پارچه و لباس  از پر طرفدارترین هنرهای امروزی  شده  و بسیاری از طراحان را به خود جذب و مشغول کرده است . تمامی کشورها با فرهنگ های مختلف ، سبک زندگی متفاوتی دارند ، طراحی پارچه و لباس  نیز در هر فرهنگی  متفاوت است . در فصل های مختلف به یک نوع  لباس احتیاج داریم و بنا به شرایط آب و هوایی مدل های متنوعی از لباس  را تهیه می کنیم، به عنوان نمونه  در فرهنگ اروپایی و فرهنگ عربی طرح های لباس و پارچه متفاوت می باشد ، طراحی پارچه و لباس بیانگر، قومیت و شخصیت افراد است.

طراحی لباس، طراحی چاپ پارچه و طراحی بافت پارچه ، از گرایش های رشته  طراحی پارچه هستند، طراحی پارچه دو شاخه اصلی  دارد ، شاخه تک دوزی و شاخه  مزون دوزی و صنعتی  . شاخه تک دوزی  به طراحی و دوخت لباس برای افراد مختلف می پردازد ، شاخه مزون  دوزی و صنعتی به طراحی مد و طراحی کاربردی  ، بیشتر اهمیت می دهد، مانند طراحی پارچه جین ، طراحی پیراهن مردانه و زنانه ، طراحی پیراهن بچه ، طراحی لباس کار و لباس  مشاغل مختلف  مانند ، لباس ورزشکاران، لباس بیمارستانی  و مواردی از این قبیل.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ایرادات اندامی در طراحی لباس

به عبارت دیگر رشته طراحی پارچه ، یک فرآیند ایجاد نقش  و نگار بر روی تار و پود پارچه است ، طراحی روی پارچه و لباس نه تنها یک هنر خلاق است بلکه شکلی از کسب و کار اقتصادی محسوب می شود و افراد بیشماری از این حرفه ، هزینه های زندگی  خود را تامین می کنند.

طراحی پارچه و لباس  با نرم افزار

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای کاربردی، استفاده از روش های سنتی به دلیل هزینه بالا و زمانبر بودن کاهش پیدا کرده  و نرم افزارها  به سرعت در صنعت طراحی،  گسترش پیدا کرده اند. پیشرفت نرم افزارهای طراحی چشمگیر و قابل ملاحظه می باشد.

با نرم افزارهای کامپیوتری طراحی لباس به روش تخت ( دو بعدی )، و طراحی لباس با روش تصویر سازی امکان پذیر است .  با نرم افزارهای کامپیوتری میتوانیم طرح اولیه لباس و پارچه را در محیط فتوشاپ بکشیم و در همان جا تغییرات دلخواه را انجام دهیم و نهایتا طرح نهایی را پرینت بگیریم ، و سپس مراحل چاپ را اجرا کنیم.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
تفاوت آموزش طراحی لباس و خیاطی

لازم به ذکر است که بین طراحی لباس به روش تخت و  طراحی لباس به روش تصویرسازی  تفاوت عمده ای وجود دارد .در طراحی لباس به روش  تخت ، طراح باید کلیه جزئیات  را در ابعاد واقعی بدن انسان ، جهت تولید طرح  ، ارایه دهد به عنوان مثال طراح حتی باید اندازه دکمه ها و نوع  دوخت را مشخص کند.

اما در طراحی با روش  تصویرسازی ، هدف تنها نمایش ایده  طراحی است ، و معمولا برای تاثیر بیشتر بر بیننده   طراحی ها به صورت اغراق آمیز و در ابعاد غیر معمول به نمایش در می آیند تا توجه مخاطب را به خود جلب کند. نرم افزار های طراحی امروزه یکی از ابزارهای کار به حساب می آیند ، و با استفاده از آنها می توانیم  طرح ها و روش های جدیدی خلق کنیم . در مقالات بعدی جزئیات مفصل تر و کامل تری را برایتان مهیا می کنیم.