آموزش طراحی پارچه و لباس

آموزش طراحی پارچه و لباس

طراحی پارچه و لباس  از پر طرفدارترین هنرهای امروزی  شده  و بسیاری از طراحان را به خود جذب و مشغول کرده است . تمامی کشورها با فرهنگ های مختلف ، سبک زندگی متفاوتی دارند ، طراحی پارچه و لباس  نیز در هر فرهنگی  متفاوت است . در فصل های مختلف به یک نوع  لباس احتیاج داریم و بنا به شرایط آب و هوایی مدل های متنوعی از لباس  را تهیه می کنیم، به عنوان نمونه  در فرهنگ اروپایی و فرهنگ عربی طرح های لباس و پارچه متفاوت می باشد ، طراحی پارچه و لباس بیانگر، قومیت و شخصیت افراد است.

طراحی لباس، طراحی چاپ پارچه و طراحی بافت پارچه ، از گرایش های رشته  طراحی پارچه هستند، طراحی پارچه دو شاخه اصلی  دارد ، شاخه تک دوزی و شاخه  مزون دوزی و صنعتی  . شاخه تک دوزی  به طراحی و دوخت لباس برای افراد مختلف می پردازد ، شاخه مزون  دوزی و صنعتی به طراحی مد و طراحی کاربردی  ، بیشتر اهمیت می دهد، مانند طراحی پارچه جین ، طراحی پیراهن مردانه و زنانه ، طراحی پیراهن بچه ، طراحی لباس کار و لباس  مشاغل مختلف  مانند ، لباس ورزشکاران، لباس بیمارستانی  و مواردی از این قبیل.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آسان ترین روش برای طراحی لباس چرم

به عبارت دیگر رشته طراحی پارچه ، یک فرآیند ایجاد نقش  و نگار بر روی تار و پود پارچه است ، طراحی روی پارچه و لباس نه تنها یک هنر خلاق است بلکه شکلی از کسب و کار اقتصادی محسوب می شود و افراد بیشماری از این حرفه ، هزینه های زندگی  خود را تامین می کنند.

طراحی پارچه و لباس  با نرم افزار

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای کاربردی، استفاده از روش های سنتی به دلیل هزینه بالا و زمانبر بودن کاهش پیدا کرده  و نرم افزارها  به سرعت در صنعت طراحی،  گسترش پیدا کرده اند. پیشرفت نرم افزارهای طراحی چشمگیر و قابل ملاحظه می باشد.

با نرم افزارهای کامپیوتری طراحی لباس به روش تخت ( دو بعدی )، و طراحی لباس با روش تصویر سازی امکان پذیر است .  با نرم افزارهای کامپیوتری میتوانیم طرح اولیه لباس و پارچه را در محیط فتوشاپ بکشیم و در همان جا تغییرات دلخواه را انجام دهیم و نهایتا طرح نهایی را پرینت بگیریم ، و سپس مراحل چاپ را اجرا کنیم.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش خواندنی استفاده از حریر برای طراحی لباس

لازم به ذکر است که بین طراحی لباس به روش تخت و  طراحی لباس به روش تصویرسازی  تفاوت عمده ای وجود دارد .در طراحی لباس به روش  تخت ، طراح باید کلیه جزئیات  را در ابعاد واقعی بدن انسان ، جهت تولید طرح  ، ارایه دهد به عنوان مثال طراح حتی باید اندازه دکمه ها و نوع  دوخت را مشخص کند.

اما در طراحی با روش  تصویرسازی ، هدف تنها نمایش ایده  طراحی است ، و معمولا برای تاثیر بیشتر بر بیننده   طراحی ها به صورت اغراق آمیز و در ابعاد غیر معمول به نمایش در می آیند تا توجه مخاطب را به خود جلب کند. نرم افزار های طراحی امروزه یکی از ابزارهای کار به حساب می آیند ، و با استفاده از آنها می توانیم  طرح ها و روش های جدیدی خلق کنیم . در مقالات بعدی جزئیات مفصل تر و کامل تری را برایتان مهیا می کنیم.