آموزش عکاسی مستند طبیعت یکی از ژانرها و شاخه های محبوب و پرطرفدار عکاسی است. برای این نوع از عکاسی، اغلب دوربین های حرفه ای تر با لنزهای قوی مورد نیاز است. در عکاسی طبیعت برای گرفتن نتیجۀ بهتر باید نکاتی را رعایت کرد که در اینجا به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

عکاسی مستند طبیعت

نکات کلی دربارۀ عکاسی طبیعت

اگر به طبیعت و عکاسی مستند علاقه مند باشید، ممکن است بارها و بارها تصویری دیده باشید که هوش از سرتان برده باشد و هوس عکاسی طبیعت کرده باشید. این نوع از عکاسی جذاب است و نکته های بسیاری برای آموختن دارد. شاید از دور فکر کنید که این گونۀ عکاسی ساده است و به آسانی انجام می شود، ولی حقیقت چیز دیگری است. در ادامه دربارۀ عکاسی طبیعت و تکنیک های عکاسی مستند، نکته هایی کاربردی به شما خواهیم آموخت. با ما همراه باشید.

عکاسی طبیعت

چگونه در عکاسی طبیعت به مهارت برسیم؟

  1. بسیار تمرین کنید
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش اصول عکاسی مستند

قبل از این که بخواهید به سراغ کار حرفه ای عکاسی مستند از طبیعت بروید، باید بسیار خوانده و آموخته باشید. عکاسی طبیعت مستلزم سفر رفتن های پی در پی است. بنابراین باید خودتان را برای رویارویی با چالش ها و موقعیت های بسیاری آماده کنید.

  1. تجهیزات خیلی حرفه ای لازم نیست

به خاطر داشته باشید که در شروع این سبک از عکاسی، بیشتر از تجهیزات و وسایل حرفه ای باید صبر و پشتکار برای یادگیری و ثبت لحظه های ناب داشته باشید.

  1. لنز مناسب انتخاب کنید

عکاسی طبیعت ژانرها و گونه های مختلفی دارد. بسته به این که به کدام حوزۀ آن علاقه دارید، باید دوربین و لنز متناسب با همان ژانر را نیز تهیه کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید از حیوانات وحشی مثل پرندگان و حیوان هایی که خیلی زود می ترسند عکاسی کنید، باید بهترین و دقیق ترین انواع لنز را برای دوربین خود انتخاب کنید تا بتوانید با حفظ فاصله از سوژه، دقیق ترین و بهترین لحظه ها را ثبت کنید.

  1. برای دوربینتان کیف مناسب انتخاب کنید
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
بهترین دوره آموزش عکاسی در طبیعت

کیف مناسب برای عکاسی مستند باید به گونه ای باشد که تمام لوازم جانبی دوربین و خود آن به راحتی در درونش جا بگیرند و آسیبی به هیچ کدام آن ها نرسد و حمل آن برای خودتان نیز راحت باشد. در اغلب مواقع ضد آب بودن کیف ها نیز مهم است.

  1. کفش مناسب انتخاب کنید

عکاسی طبیعت معمولاً مستلزم پیاده روی های طولانی برای پیدا کردن سوژه هاست. انتخاب کفش پیاده روی مناسب و راحت در این زمینه بسیار مهم است.

  1. از حالت مناسب عکس برداری استفاده کنید

بسته به نوع عکاسی مستند، حالت های استفاده از دوربین و عکس برداری نیز تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال اگر سوژۀ شما حیوانات وحشی هستند که به سرعت حرکت می کنند و برای شما مهم است که از حالت های مختلف بدن آن ها عکس داشته باشید، بهتر است دوربین خود را روی حالت AF مداوم یا همان AI Servo تنظیم کنید که بتوانید از سوژۀ مورد نظر خود به صورت متناوب عکس بگیرید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
بهترین کلاس آنلاین و غیر حضوری عکاسی با مدرک بین المللی