آموزش فوکوس در عکاسی

مفهوم فوکوس در عکاسی

یکی از تکنیک های مهم در عکاسی یادگیری و تسلط در بحث فوکوس است. فوکوس در لغت به معنای تمرکز است و در عکاسی یعنی رسیدن به وضوح بیشتر و تار نشدن عکس. در هر عکسی که می گیرید فضایی برای فوکوس کردن وجود دارد. برخی فوکوس را به پنجره ای تشبیه می کنند که شما در پشت آن ایستاده اید و مثلا حشره ای در آن طرف پنجره را نگاه می کنید. شما با عقب و جلو رفتن و تغییر موقعیت خود، تصویر و سوژه مورد نظر را درشت تر، شفاف تر و یا تار تر می بینید. این درواقع همان فرایندی است که در لنز دوربین شما اتفاق می افتد. در واقع فوکوس در عکاسی با تغییر مسیر نور ایجاد می شود.

در دوربین های دیجیتالی امروزی، فوکوس در عکاسی به دو صورت دستی و اتوماتیک ایجاد می شود. حالت دستی فوکوس با MF و حالت اتوماتیک آن با AF نشان داده می شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ساده عکاسی با دوربین سونی (Sony)

فوکوس در عکاسی به صورت اتوماتیک

فوکوس اتوماتیک یک اختراع نسبتا جدید در تاریخ عکاسی به شمار می رود که برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ عرضه شد. پیش از آن فوکوس در عکاسی فقط به صورت دستی انجام می گرفت. سیستم های خودکار فوکوس در عکاسی از یک موتور در داخل دوربین یا لنز بهره می برند تا بر سوژه ای که به صورت اتوماتیک یا دستی انتخاب شده فوکوس را انجام دهند.

اغلب عکاسان از فوکوس اتوماتیک بیشتر از فوکوس دستی استفاده می کنند و دلیل اصلی آن راحتی، دقت و سرعت بیشتر در کار است.

دو نوع اصلی سیستم های خودکار فوکوس عبارتند از: تشخیص فاز و تشخیص کنتراست.

حالت های فوکوس اتوماتیک:

انتخاب حالت مناسب فوکوس اتوماتیک از مهم ترین مراحل فوکوس در عکاسی است. استراتژی ما در انتخاب حالت فوکوس در عکاسی نقش تعیین کننده در عکاسی ما و نتیجه به دست آمده خواهد داشت. انواع حالت های فوکوس اتوماتیک عبارتند از:

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
ترفند های آموزشی استفاده از فلاش در عکاسی

۱-فوکوس تک عکس

۲-فوکوس اتوماتیک پویا

۳-فوکوس اتوماتیک ردیابی به صورت سه بعدی

۴-فوکوس خودکار گروهی

۵-فوکوس اتوماتیک به صورت خودکار

نقش دکمه AF-LOCK چیست؟

AF دکمه ای است که با فشار دادن آن فوکوس دوربین روی تصویر مورد نظر قفل شده و دیگر تغییری نمی کند و در ادامه عکاس امکان این را دارد از همان صحنه و یا صحنه های دیگر عکس بگیرد. این دکمه مواقعی به کار می آید که:

۱-ااگر می خواهید فوکوس را روی چندین عکس نگه دارید.

۲-اگر می خواهید فوکوس کرده و درباره آن تجدید نظر کنید.

۳-اگر شما می خواهید فوکوس کنید اما قبل از عکس گرفتن نیاز به کمی توقف و صبر دارید.