آموزش مثلت نور در عکاسی – نورپردازی

نور در عکاسی

آموزش مثلث نور در عکاسی نورپردازی، نقطه ی شروعِ عکاسیِ حرفه ای است. همیشه از نور پردازی در عکاسی شنیده ایم و دلیل تفاوت عکس های ما با عکس های حرفه ای دقیقا همین نورپردازی است. با نور پردازیِ حرفه ای ، جزئیات، شکل، جنس و بافت و رنگهای سوژه به زیبایی در عکس نمایش داده می شوند و سایه روشن های زیبا بر عکس می افتد. در بحث نور پردازی باید به آموزش مثلث نور در عکاسی نورپردازی بپردازیم؛ بدون آموختن مثلث نور در عکاسی در واقع ما چیزی از عکاسی نمی‌دانیم… با نور پردازی درست و اصولی، رؤیا، زیبایی، حس و اعجاز را به عکس هایمان وارد می کنیم. سایه ها عکس را زیبا و چشم نواز می کنند و نورها سایه را ایجاد می کنند پس باید نور پردازی را خوب یاد بگیریم.

 نور در عکاسی

مثلث نور در عکاسی چیست؟

  ۳ فاکتور مهم و اساسی در نور پردازی وجود دارد که که ترکیبِ این ۳ فاکتور، نور عکس شما را ایجاد می کنند و مثلث نوردهی در عکاسی را شکل می دهند:

  • حساسیت: میزان حساسیت حسگر دوربین به نور؛ میزان حساس بودن به نور می تواند زیاد یا کم باشد.
  • دیافراگم: میزان گشودگی روزنه ی عبورِ نور؛ تعدادی تیغه است درون لنز دوربین که بینِ آنها روزنه ای شکل گرفته است.
  • سرعت شاتر: زمان باز بودن پرده ی شاتر دوربین؛ پرده هایی در دوربین که با سرعتِ مورد توجه ما به صورت نیمه اتوماتیک باز و بسته می شوند.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
نورپردازی در عکاسی اشیا و بهترین تکنیک های آن

تغییر در هر یک از این فاکتورها، بر بقیه تأثیر گذار است و نمی توان یکی را بدون توجه به بقیه تغییر داد و باید با تجربه به خوبی آنها را آموخت. برای مثال: تغییر دیافراگم، عمق میدان را تغییر می دهد و تغییر سرعت شاتر در سوژه هایِ متحرک، نوع ثبت شدن آنها را تغییر خواهد داد. این ها آموزشی ساده از مثلث نور در عکاسی بود که البته پیچیدگی های دارد که باید آنها را با صرف زمان و کسب تجربه بیاموزید.

نورپردازی در عکاسی

سه ضلع مثلث نور در عکاسی

همانطور که گفتیم تغییر در یکی از این سه ضلعِ مثلث نور در عکاسی بر اضلاعِ دیگر مؤثر است، همچنین تغییر در آنها بر جنبه هایِ دیگرِ عکسِ شما تأثیر می گذارد. یک سوژه انتخاب کنید و با تغییر هر یک از فاکتورها در آن نتیجه ی نهاییِ عکس را بررسی نمایید؛ دیافراگم را باز و بسته تر کنید،  سرعتِ شاتر را بالا و پایین ببرید و…  تا مفاهیم برای شما روشن شوند؛ هرچه اندازه ی دیافراگم بزرگتر باشد، نور بیشتری واردِ عکستان می شود… سرعتِ شاتر، مدت باز بودن پرده هاست که هر چه زمانِ بیشتری باشد، نورِ ورودی بیشتر خواهد بود و در این صورت سرعتِ شاتر پایین تر و پرده ها در زمانِ بیشتر و کندتر بسته می شوند. حساسیتِ حسگر دوربین به نور را نیز می توانید کم یا زیاد کرد؛ دقیقا مثل زمانی که عینک آفتابی زده اید، حساسیت چشمان شما به نور کمتر و زمانی که نمی زنید، این حساسیت بیشتر می گردد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آشنایی با لوازم نورپردازی در عکاسی