آموزش نکات جالب استفاده از نور در عکاسی

در استفاده از نور در عکاسی سؤال‌های متعددی پیش روی شما خواهد بود! اینکه چگونه می‌توان تصویری را روشن نمود، از چه منابعی می‌توان استفاده نمود؟ آیا نور مستقیم خورشید کافی است؟ چگونه می‌توان نوری درست‌ساخت و منظره‌ای مصنوعی اما کاملاً شبیه به واقعیت ساخت.

تأثیر نور در عکاسی و اصول استفاده از آن
نورپردازی و نور در عکاسی مهارتی تخصصی در عکاسی محسوب می‌شود، نور ماهیتی اساسی است که هیچ‌گاه نمی‌توان آن را از عکسی جدا نمود، نور در عکاسی در تصاویر تبلیغاتی تا فیلم‌های تخصصی و تصاویر آن نقش اساسی را دارا است و با نور می‌توان تصاویر زیبایی را خلق کرد اما این کار نیاز به دانش تخصصی و مهارت استفاده از انواع نور است.
عکاسان متخصص بسیاری وجود دارند که نور در عکاسی را به‌صورت مصنوعی تولید کرده و اهمیت بسیاری به نور تصویر خود می‌دهند، نور در عکاسی برای متخصصان مانند خلق یک اثر هنری است، به‌عنوان‌مثال رنگ‌های مختلفی مانند مهتابی، آفتابی و غیره وجود دارد که می‌توانند حال و هوای یک عکس را تغییر دهند.
به‌عنوان‌مثال نور در عکاسی هنگام تصاویر صاف بیشتر نور مهتابی همراه رنگی آبی و سبز است اما بیشتر اوقات در تصاویر اصلاح رنگ صورت می‌گیرد.
گاهی نور در عکاسی به‌صورت طبیعی استفاده می‌شود و در این زمان تصاویر با فیلم مخصوص ضبط خواهند شد، تصاویری که با نور طبیعی عکاسی خواهند شد همواره دارای زیروبم‌هایی هستند و صبح یا شب نور قرمز بیشتری نیز در آن‌ها دیده می‌شود.

منابع مختلفی نور در عکاسی وجود دارد که می‌تواند تولیدکننده نور باشد و برای ایجاد افکت‌های زیبا و تعادل رنگی استفاده گردد، در داخل استودیوهای عکاسی معمولاً از نور فلش و تنگستان استفاده به‌عنوان تولیدکننده نور در عکاسی استفاده می‌کنند.
برای تولید نور در عکاسی به‌صورت رنگ‌های متفاوت نیز می‌توانید از ژل‌های رنگی در مقابل نورپردازی‌ها استفاده کنید!

کارکردهای نور در عکاسی
نورها علاوه بر اینکه باعث خواهند شد تا تصویر واضح‌تر گردد و محیط سوژه برای عکاسی مناسب‌تر باشد باعث ایجاد سه ویژگی اساسی نیز در تصویر نهایی خواهد شد و آن‌ها نشان دادن عمق بهتر، حجم و حالت دادن بهتر به‌عکس است و همچنین می‌توانید طرح‌های گرافیکی زیبایی را تولید نماید.
همچنین می‌توانید از سایه‌ها برای زیباسازی و تنوع در عکاسی استفاده کنید.
به سادگی می توان با توجه به نکات گفته شده مفاهیم و مشکلات موجود در نور، نور دهی را تنظیم کرد به طوری که تنها با رعایت کردن چند نکته معمولی می توان عکس های جذابی را خلق نمود.
برای درک بهتر این موضوع کافی است هنگام تصویر برداری حتی با تلفن همراه هوشمند خود کمی نور را تغییر دهید و شرایط محیط را در حالت های گرم و سرد مشاهده کنید، به طوری که حتی ممکن است نور در یک تصویر باعث تغییر در دیدگاه کاربر از یک فصل سال شده باشد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آشنایی با لوازم تنظیم نور در دوربین های عکاسی