آموزش پارچه‌شناسی در طراحی لباس

آموزش پارچه‌شناسی در طراحی لباس

آموزش پارچه‌شناسی در طراحی لباس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به گونه‌ای که عدم آگاهی از پارچه، جنس و انواع مختلف آن، شما را با مشکلات فراوانی در طراحی لباس مواجه خواهد کرد. شما با شناخت پارچه در طراحی لباس، می‌توانید به نتایج مطلوبی در بخش طراحی دست پیدا کنید؛ چرا که کار با هر نوع مختلف از پارچه، نیاز به مهارت و شیوه‌ی خاصی داشته و بدون شناخت پارچه در طراحی لباس و در قسمت دوخت و برش به مشکل برخواهید خورد.

آموزش پارچه‌شناسی در طراحی لباس

اهمیت شناخت انواع پارچه در طراحی لباس

برای شناخت پارچه در طراحی لباس لازم است بدانید که به طور کلی پارچه‌ها به دو دسته‌ی الیاف مصنوعی و الیاف طبیعی تقسیم می‌شوند. در نوع دیگر تقسیم‌بندی پارچه‌ها بر اساس بافت به دو دسته‌ی پارچه‌ی کشباف و بافته شده تقسیم می‌شوند. پارچه‌های کشباف از یک قطعه نخ مداوم ساخته شده و بنابراین به اندازه‌ی پارچه‌ی بافته شده نخ‌کش نمی‌شوند. همین امر به این پارچه حالت کشش طبیعی می‌دهد. پارچه‌ی بافته شده نرم است و در انواع موارد طراحی لباس می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. پارچه‌های بافته شده سفت و بدون کشش هستند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ایرادات اندامی در طراحی لباس

آموزش پارچه‌شناسی آموزش پارچه‌شناسی

انواع پارچه‌های بافته شده

نخی (کتان)

این پارچه، بسیار سبک و دوست‌داشتنی است. در راستای شناخت پارچه در طراحی لباس متوجه می‌شوید که این پارچه به خوبی بر روی بدن می‌ایستد. این پارچه از نظر حفظ رنگ، استحکام و قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی، پارچه‌ی بسیار مناسبی است.

کتان

یک پارچه با وزن متوسط است. به راحتی چروک می‌شود و گرما را به خوبی کنترل کرده و به همین دلیل برای لباس‌های تابستانی بسیار مناسب است.

جین

جین پارچه‌ای با وزن بسیار سنگین است که هیچ‌گونه کششی ندارد. کار با این پارچه بسیار دشوار است اما غیرممکن نیست.

ساتن

پارچه‌ی پر زرق و ورقی است که در هر وزن سبک و سنگین، دارای کشش است.

پارچه‌های بافته شده، مستعدد آب رفتن هستند، بنابراین لازم است که پیش از شستشو، اندازه‌ی مناسبی از آن را به دست آورده باشید. همچنین این نوع از پارچه‌ها معمولا به دمای مناسبی برای شستشو نیاز دارند. شما تمام این نکات را با آموزش شناخت پارچه در طراحی لباس به دست می‌آورید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
در هر مجلسی با طراحی لباس خود دیده شوید

کنف

یک پارچه با الیاف بلند، نرم و براق که سازگاری بالایی با محیط زیست دارد. همچنین به دلیل استحکام بالا برای ساخت پارچه و توری صنعتی بسیار مناسب است.

فایبرگلاس

این پارچه با استفاده از الیاف شیشه ساخته شده است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این پارچه استحکام و کشش بالا همراه با مقاومت در برابر شعله و بسیار بادوام است. شناخت پارچه در طراحی لباس شما را با قابلیت‌های این چنین ویژه‌ای آشنا می‌کند.