آموزش کاربرد انواع لنز در عکاسی

انواع لنز در عکاسی

آموزش کاربرد انواع لنز در عکاسی، کیفیت عکس شما را تعیین می کند، یک لنز دوربین خوب، عکس هایی با جزئیات و کنتراست فراوان ثبت می کند، در حالی که یک لنز ضعیف می تواند تصاویر شما را کسل کننده و مبهم جلوه دهد. هیچ لنز واحدی وجود ندارد که برای هر شرایطی مناسب باشد، بنابراین باید نکات مثبت و منفی گزینه های مختلف را بررسی کرده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

انواع لنز در عکاسی

آموزش کاربرد انواع لنز در عکاسی

یک لنز استاندارد یک کانونی با فاصله کانونی متوسط، به طور معمول حدود ۵۰ میلی متر است، آنها دارای زاویه دید تقریباً برابر با زاویه ای هستند که چشم انسان می تواند به راحتی مشاهده کند، به این معنی که آنها تصاویری ثبت می‌کنند که برای بیننده طبیعی به نظر می‌رسند.

لنزهای دوربین معمولی معمولاً از فاصله کانونی ثابت و دیافراگم گسترده برخوردار هستند و در نور کم، عملکرد بسیار خوبی دارند، آنها در میان انواع لنز در عکاسی برای طیف گسترده ای از موضوعات از جمله مناظر، پرتره ها و عکس های دیگر محبوب هستند.

 

  • لنزهای ماکرو

لنز ماکرو به ویژه برای عکاسی از نزدیک طراحی شده است، آنها ساختار متفاوتی نسبت به لنزهای معمولی دارند که وضوح و کنتراست بسیار خوبی به آنها می دهد، به این معنی که عکس هایی واقعاً چشم نواز را تولید می کنند،

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی ماکرو

لنزهای ماکرو در میان انواع لنز در عکاسی برای عکسبرداری از هر موضوعی در فواصل بسیار نزدیک مفید هستند.

  • لنزهای تله فوتو

یک لنز تله فوتو از فاصله کانونی طولانی برخوردار می‌باشد و بزرگنمایی بالایی را در اختیار شما قرار می دهد تا سوژه ها را در مسافت متوسط ​​تا دور عکس بگیرید، آنها بزرگتر و سنگین تر از انواع دیگر لنزها می‌باشند، اگرچه پیشرفت های مدرن فناوری باعث شده است که آنها کوچکتر و راحت تر شوند.

لنزهای تله فوتو در میان انواع لنز در عکاسی برای هر نوعی از عکسبرداری که در آن نمی توانید به موضوع نزدیک شوید از جمله حیات وحش و رویدادهای ورزشی محبوب هستند، آنها همچنین معمولاً در عکاسی پرتره مورد استفاده قرار می گیرند.

  • لنزهای واید

یک لنز واید دارای فاصله کانونی کوتاه است، آنها زاویه دید گسترده تری به نسبت لنزهای استاندارد دارند و به آنها امکان می دهند عکس را در بیشتر از یک شات ثبت کنند، لنزهای واید به عنوان لنزهای fisheye شناخته می شوند و می توانند زاویه ی تقریبا ۱۸۰ درجه را ثبت کنند و عکس هایی جذاب و تقریبا انتزاعی ایجاد کنند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش خواندنی تکنیک عکاسی پاناروما

لنزهای واید در میان انواع لنز در عکاسی، برای عکاسی از مناظر، فضای داخلی و موضوعات دیگری که در منظره ی عادی لنز قرار نمی گیرند، کاربرد دارند. لنزهای Fisheye حتی کاربری بیشتری دارند و برای عکاسی از ورزش های اکشن مانند اسکیت بورد و گشت و گذار، محبوب هستند و احساس پویایی به عکس ها می بخشند.

 انواع لنز در عکاسی

لنزهای تخصصی

  • سرانجام، تعدادی لنز دوربین تخصصی در میان انواع لنز در عکاسی وجود دارد، آنها شامل لنزهای شیب و تغییر جهت کنترل پرسپکتیو، لنزهای فوکوس نرم برای عکاسی پرتره و لنزهای مادون قرمز برای گرفتن نور در خارج از طیف معمولی هستند.
  • از لنزهای تخصصی برای ایجاد جلوه های ویژه یا خلاقانه استفاده می شود و بنابراین در عکاسی عمومی کاربرد محدودی دارند، با این وجود، در موارد عکاسی از یک موضوع خاص به روشی خاص مفید هستند.
  • لنزهای کیت
  • بسیاری از SLRهای سطح ورودی با یک یا دو لنز همراه هستند که غالباً به آنها لنزهای استارت یا کیت گفته می شود، آنها برای کار کردن سریع خوب هستند اما به طور کلی در میان انواع لنز در عکاسی، لنزهای بسیار ارزان و با کیفیت پایینی هستند، وقتی بودجه شما اجازه می دهد، باید لنز دیگری جایگزین آن شود.
  • لنزهای زوم و پرایم
  • یک لنز پرایم دارای فاصله کانونی ثابت است، در حالی که یک لنز زوم می‌تواند طیف گسترده تری از فاصله کانونی را فراهم کند، لنزهای پرایم نسبت به زوم دارای کیفیت نوری بهتری هستند و معمولاً می توانند به دیافراگم وسیع تری دست یابند، عدم وجود قطعات متحرک باعث می شود آنها سبک تر و ارزان تر باشند، از طرف دیگر، طیف وسیعی از فاصله کانونی که توسط لنزهای زوم ارائه می شود می تواند انعطاف پذیری بیشتری را فراهم کند و آنها را برای طیف گسترده تری از سوژه ها مناسب سازد.
  • انتخاب بین پرایم و زوم در میان انواع لنز در عکاسی، بستگی به میزان تجربه شما و سوژه هایی دارد که قصد دارید از آنها عکاسی کنید، اگر مبتدی باشید، لنز زوم می تواند انتخاب بهتری باشد زیرا این امکان را به شما می دهد تا با طیف وسیعی از فاصله کانونی عکسبرداری کنید تا آنچه را که دوست دارید پیدا کنید، برای عکاسان با تجربه تر، کیفیت بهتر لنزهای پرایم، انتخاب بهتری است.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش آسان عکاسی با موبایل