انواع آستین‌های خاص در طراحی لباس

انواع آستین‌های خاص

انواع آستین‌های خاص در طراحی لباس  که بر شکل لباس تأثیر زیادی می‌گذارند. استفاده از آستین‌های خاص در طراحی لباس، نکته‌ی ویژه‌ای محسوب می‌شود و به راحتی به طراحی لباس، جلوه‌ی خاصی می‌بخشد. آستین‌ها از نظر اندازه و طول به چند بخش تقسیم شده و در  این دسته‌بندی‌ها، تعداد بی‌شماری مدل از آستین‌های خاص وجود دارد.

انواع آستین‌های خاص

 آستین ها در طراحی لباس

شاید برای شما نیز در رابطه با انواع آستین‌های خاص و دلیل کاربرد آن‌ها سؤال ایجاد شده باشد. بیشتر طراحان لباس بر اهمیت آستین در طراحی لباس و مدل آن در لباس تأکید می‌کنند و آن را مهم‌ترین قسمت لباس می‌دانند. شاید بتوانید با یقه‌ای که مورد علاقه‌تان نیست کنار بیایید، ولی آستین، هرگز! به کمک آستین‌های خاص می‌توانید تغییرات بنیادین در لباس ایجاد کرده و ورق را به نفع خود برگردانید. نکته‌ی مهم در طراحی آستین این است که می‌توانید یک مدل از آن را در چند نوع مختلف از لباس امتحان کنید و نتیجه‌ی خوبی به دست آورید. یکی از دسته‌بندی‌ها برای طراحی آستین، طول آن است.
طول آستین‌های خاص با توجه به سبک لباس تغییر می‌کند و عموماً از طریق استانداردهایی کلی شناخته می‌شوند؛
۱) آستین‌های کوتاه که کوچک‌تر از طول آرنج هستند.
۲) آستین۴/۳ که کمی تا زیر آرنج شما پیش می‌رود.
۳) آستین‌های کامل که بازوهای شما را به طور کامل می‌پوشانند.
با توجه به این اندازه‌ها در هر بخش تعداد زیادی مدل طراحی آستین وجود دارد که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
روش های خلاقیت در طراحی لباس

انواع آستین‌ در طراحی لباس

انواع آستین‌های خاص

Kimono Sleeves
این آستین از لباس سنتی ژاپنی الهام گرفته شده و جزء آستین‌های خاص است که در موارد ویژه‌ای به کار می‌رود. طراحی آستین‌‌ کیمونو به حوله‌های حمام شباهت دارد. این آستین‌ها پهن، بلند و گشاد هستند و در طراحی لباس غربی و شرقی هر دو استفاده می‌شوند.

آستین کیمونو

Bishop Sleeves
این آستین‌ها طول بلندی داشته و بعد از حرکت به سمت مچ دست باز می‌شوند. در انتها نیز به کمک دکمه‌ها شکل نهایی خود را می‌گیرند. کاربرد این مدل از آستین‌های خاص در بلوزهای یک تکه است.

کاربرد آستین‌های خاص در بلوز

Off shoulder Sleeves
این آستین‌ها از زیر استخوان شانه شروع شده و به وسیله‌ی کش و یا نوع یقه بر روی بدن می‌ایستند. این مدل از آستین‌های خاص در سال‌های اخیر و در میان جوانان بسیار رواج پیدا کرده است.

آستین‌های خاص در دو سبک شرقی و غربی

Angel Sleeves
تصور کنید که بال‌های یک فرشته به لباس شما متصل است؛ این دقیقاً همان احساسی است که با پوشیدن لباس با آستین فرشته برای شما اتفاق می‌افتد. این نوع آستین برای انواع بلوز و در اندازه‌های مختلف مناسب است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش سریع و جذاب طراحی لباس با کلاژ

آستین فرشته

Bell Sleeves
این آستین‌ها تمام طول دست را می‌پوشانند و در قسمت انتهای بازو مانند یک زنگوله باز می‌شوند.

آستین خاص زنگوله

Half Sleeves
آستین نصفه، همانطور که از اسمش پیدا است، بازوی شما را تا بخش آرنج می‌پوشاند. برخی آن را ۴/۱ هم می‌نامند. در این مدل آستین، طراحی آن بیشتر از طول، مدنظر است.

Cape Sleeves
در میان انواع آستین‌های خاص، این مدل آستین مانند یک روکش جلوی بدنه‌ی لباس شما قرار می‌گیرند. برخی از آن‌ها به بدنه‌ی لباس اتصال دارند و برخی دیگر مانند یک پیوست به آن متصل شده‌اند.

Open Sleeves
این آستین‌ها که به شانه‌های سرد نیز شهرت دارند، فاقد پارچه در قسمت شانه‌ی خود هستند. افرادی که با پوشیدن آستین مشکل دارند می‌توانند این مدل را امتحان کنند؛ زیرا کاملا ًباز نبوده و در عین حال بسیار زیبا است.