انواع شاخه های عکاسی

وقتی شما به عنوان یک مبتدی و مشتاق وارد دنیای ثبت تصاویر می شوید، آزادانه و با لذت انواع عکاسی را تجربه می کنید و خودتان را در راه های جدید محک می زنید. اما با گذشت زمان و افزایش تجربه و قدم گذاشتن در راه حرفه ای شدن، به موضوع یا موضوعات خاصی گرایش پیدا کرده و شاخه ای از عکاسی را به عنوان شاخه تخصصی خود انتخاب و در آن به فعالیت مشغول می شوید. شناخت خوب و کافی از انواع عکاسی، در انتخاب تصمیم گیری برای ادامه راه، اهمیت بسیاری دارد.

انواع عکاسی

۱-عکاسی پرتره: روشی برای نشان دادن جوهر وجودی شخصیتی فرد در عکس.

۲-عکاسی از اشیاء و وسایل: عکاسی از اشیاء یا محصول خاصی به منظور سرگرمی، هنری و یا تجاری.

۳-عکاسی از منظره: عکاسی از مناظر طبیعی چون کوه ها، درختان و جنگل ها، رودخانه و دریا ها.

۴-عکاسی از غذا و خوراکی: ازانواع عکاسی که در آن تصویر برداری از غذا و خوراکی به منظور سرگرمی یا تجاری انجام می شود.

۵-عکاسی ورزشی: ثبت و گرفتن تصاویر از رویداد های ورزشی و اتفاقات مرتبط به آن با دوربین های حرفه ای و داشتن لنزهای مناسب.

۶-عکاسی از حیات وحش: عکس گرفتن از دنیای حیوانات که البته شرط آن داشتن وسایل حرفه ای عکاسی و رعایت نکات ایمنی است.

۷-عکاسی ماکرو: ازانواع عکاسی که در آن ثبت تصاویر از اشیاء و سوژه های مورد نظر به صورتی که بسیار درشت و بزرگتر از حالت عادی در تصویر نشان داده شوند.

۸-عکاسی از رویدادهای خاص: شامل عکس گرفتن از طیف گسترده ای از رویدادها و اتفاقات مثل تولد، جشن عروسی، کنسرت، نمایشگاه و… می شود.

۹-عکاسی مد: عکاسی از مدل ها و سوپر مدل ها و همچنین کالا های مرتبط با دنیای مد که می تواند جنبه تجاری، هنری و سرگرمی داشته باشد.

۱۰-عکاسی نوزادان و کودکان: در اصل همان عکاسی پرتره است اما به دلیل گسترش و محبوبیت آن خودش سبکی خاص و روندی جدا در عکاسی محسوب می شود.

۱۱-عکاسی خیابانی: یک ژانر منحصر به فرد و مستند گونه از انواع عکاسی که در آن از رویدادهای اتفاق افتاده در خیابان بدون برنامه ریزی خاصی عکس گرفته می شود.

۱۲-عکاسی خبری: عکس خبری، صحنه ها و اتفاقات خاص را به منظور اطلاع رسانی به سایرین نشان می دهد.

۱۳-عکاسی مستند: به عکاسی از یک واقعه و پیش آمد خاص مانند جنگ و راهپیمایی می گویند.

۱۴-عکاسی آرشیوی: از انواع عکاسی که در آن عکس هایی برای تهیه یک بانک عکس به منظور دسترسی سایرین گرفته می شود.

۱۵-عکاسی آب و هوا: عکس هایی که وضعیت آب و هوایی یک منطقه را نشان می دهد.

۱۶-عکاسی معماری: گرفتن عکس از نمای بیرونی و یا داخلی اماکن به منظور تجاری، هنری و سرگرمی گفته می شود.

۱۷-عکاسی با نور دهی طولانی: عکس های شگفت انگیزی که با چشم غیر مسلح نمی توانیم ببینیم و در آن عناصر ثابت به صورت واضح و عناصر متحرک به صورت کشیده دیده می شوند.

البته عکاسی انواع دیگری هم دارد، مانند ژانر های عکاسی پورنوگرافی، عکاسی مفهومی و… و ما در اینجا تنها به برخی از انواع آن پرداختیم. هر چند انواع عکاسی تنوع زیادی دارند اما برخی از حالت ها تشابهات بسیاری با هم دارند و گاهی حتی زیر مجموعه هم قرار می گیرند و یا معنی یکسان می دهند. اما توجه به جزئیات و روش ها، تفاوت تمام انواع عکاسی را رقم می زند. مثلا عکاسی تبلیغاتی خود شامل انواع عکاسی با دید تجاری می شود.