انواع نورپردازی در عکاسی چیست ؟ برای اینکه بتوانیم عکس بهتری داشته باشیم باید یکسری نکات و اصول را بدانیم که از مهم ترین آنها اصول مربوط به نورپردازی است . ما می توانیم با نورپردازی صحیح باعث دادن جلوه خاص و عمیق تصویری باعث تاثیرپذیر بیننده شویم… اصول نورپردازی در آتلیه ،انواع نورپردازی در عکاسی پرتره و … از انواع نورپردازی هستند.

نورپردازی در عکاسی

چند روش ساده نورپردازی در عکاسی :

اگر برای شما تا به حال سوال پیش آمده که نورپردازی در عکاسی چیست ، ما می خواهیم به این سوال شما پاسخ بدهیم با نوشتن چند روش ساده از نورپردازی ، تاثیر و تفاوت های که در عکاسی شما بوجود می آورد .

  • روش اول : در این روش منبع نور از نوع استروبی است در یک سافت باکس به سایز متوسط قرار گرفته است . محل قرار گیری آن پنج پا ( هر پا برابر ۰٫۳۰۴۸ متر ) دور از مدل مورد عکاسی قرار می گیرد ، سپس چهار پا به بالاتر از مدل مورد نظر قرار گرفته و به اندازه ۴۵ درجه سر آن را به سمت پایین می آوریم . محل قرار گرفتن دوربین مستقیم زیر آن است ؛ به این روش ، روش نورپردازی پروانه ای می گویند .
  • روش دوم : در این روش مرکز سافت باکس را در سمت چپ مدل قرار داده ( دوربین در سمت راست ) با درجه ای که منبع نور به صورت مستقیم بر روی آن بتابد . به این روش پرآرایی یا feathering می گویند . این روش برای کنترل و چرخش مناسب نور در صحنه بسیار موثر است و کمک میکند از یک نور سخت به یک نور نرم تبدیل شده ، که همانند عمل یک بازتاب دهنده ۱۱۰ درجه است .
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش نورپردازی در عکاسی مدلینگ

نورپردازی چیست

اصول نورپردازی آتلیه :

حالا می خواهیم با شما بدانیم که اصول نورپردازی زمانی که ما در استودیو عکس برداری می کنیم چیست :

  • اصل اول : مدل مورد عکاس برداری ، باید درخشان ترین شکل در عکس گرفته شده باشد ؛ مگر زمانی که شما دارید از یک سایه عکس برداری می کنید . موضوع مورد عکس برداری باید همیشه روشن ترین شی باشد یا از لحاظ روشنایی با دیگر اشیاء داخل عکس برابر باشد .
  • اصل دوم : عکس شما باید در برجسته نمایی ( هایلایت یا قسمت روشن ) آزاد باشد . این بدان معناست که نکات برجسته یا منفی موجود در عکس نباید بطور عمدی هایلایت شده باشد .  این هایلایت ها را می توان با عکاسی در سایه، استفاده از دیفیوزرها، و اطمینان از این که سوژه بین شما و خورشید قرار دارد، کاهش داد.
  • اصل سوم : عکس شما نباید دارای هیچگونه سایه ناخواسته باشد این بدان معنی است که باید نور پردازی کاملا در اختیار شما باشد و نباید داری سایه های ناخواسته باشد ، این سایه نتیجه تابش مستقیم نور خورشید به مدل مورد عکسبرداری است .
  • اصل چهارم : در عکس چشم ها باید دارای کچ لایت ( درخشانی خاص ) باشند . این یکی از اصولی است که بسیار نادیده گرفته می شود ولی از مهمترین آن ها به دلیل آن که  این اصل باعث می شود که عکس شما دارای سه اصل قبلی باشد . اگر شما می توانید چشم های مدل خود را در عکس ببینید، این چشم ها باید دارای روشنایی بوده تا عکس شما را دارای عمق کرده و باعث ارتباط بیننده با مدل عکس شما شود .
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ترفندهای طلایی نورپردازی فضای باز در عکاسی

نورپردازی در عکاسی چیست