تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس در چیست؟

تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس در درجه اول در نوع حرفه آنهاست. بسیاری از مردم یک طراح مد را با یک خیاط اشتباه می¬کنند. چون هر دو از ابزارهای مشابه استفاده می¬کنند و محصول نهایی لباس است. با این حال تفاوت زیادی در نحوه کار آنها وجود دارد. آموزش خیاطی به عنوان آموزش مهارت کار با چرخ خیاطی، استفاده از الگوهای طراحی لباس و دوختن انواع لباس تعریف می¬شود. در حالیکه لازمه آموزش طراحی لباس، آموزش نقاشی و رسم طراحی، مطالعه روند مد و حتی گدراندن مراحل آموزش خیاطی است.
حرفه خیاطی چیست؟
فرد علاقمند به حرفه خیاطی به دنبال راه اندازی کسب و کار خود در زمینه مد و لباس است. با توجه به تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس، این شخص برای تولید لباس¬های شیک، نحوه ترکیب پارچه ها و الگوها را می¬داند و با استفاده از چرخ خیاطی و تجهیزات این حرفه دوخت لباس¬های مختلف را انجام می¬دهد. در دوخت لباس¬های مردان و زنان توجه به این نکته مهم است که آنها دارای اندام¬های مختلف هستند و نیاز به رویکرد متفاوتی در تهیه الگوی لباس، برش پارچه و نحوه دوخت دارند. به همین دلیل دو شاخه خیاطی برای زنان و یا مردان وجود دارد.

طراح مد چه کاری انجام می¬دهد؟
طراح مد لباس، کسی است که علاقمند به مطالعه روند مد، طراحی اسکچ¬ها و انتخاب مواد بوده و در تولید تمام جنبه¬های طرح¬های خود شرکت دارد. به دلیل تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس، طراح مد همیشه به دنبال خلق طراحی جدید است. آنها در تولید میلیون¬ها لباس و لوازم جانبی، که سالانه توسط مصرف کنندگان خریداری می¬شود، نقش دارند.
چه نوع آموزشی برای طراحی مد لازم است؟
بسیاری از طراحان مد دارای مدرک دیپلم یا لیسانس در طراحی مد و تجارت مد هستند. در طراحی مد، به طور معمول هنرآموزان یک دوره ۲ یا ۴ ساله که در مورد منسوجات، پارچه، تزئینات و روند مد می¬باشد را می-گذرانند. با توجه به تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس، طراحان لباس، در دوران تحصیل در مورد گرافیک، انواع پارچه و نحوه استفاده از تکنولوژی طراحی کامپیوتری یاد می¬گیرند. طراحی مد امروز بسیار رقابتی شده است. آنان که می¬خواهند حرفه¬ای را در این صنعت دنبال کنند، باید سخت کار کنند و به غیر از رسم طرح، مهارت¬های دیگر خود را نیز توسعه دهند. بنابراین فقط گرفتن مدرک در طراحی مد کافی نیست، بلکه لازم است در مورد هنرهای تجسمی، طراحی عمومی و حتی طراحی گرافیک، دانش کافی را بیاموزد. آنها همچنین در پروژه هایی کار می¬کنند که می¬توانند به طور عملی، نمونه طرح های خود را تولید کرده تا به کلکسیون طرح¬های خود اضافه کنند و در نهایت جنبه¬های بازاریابی و تجارت مد را می¬آموزند.
دوره¬های آموزش خیاطی کدام است؟
دوره¬های آموزش خیاطی لباس، هنر ایجاد لباس¬های منحصر به فرد را آموزش می¬دهد. لباس¬هایی که با نیازهای خاص فرد، شکل بدن، تنظیمات مناسب و یا سلیقه شخصی تهیه می¬شوند. آنها در هر مرحله از فرآیند تولید پوشاک، از مراحل طراحی و ساخت الگوی لباس تا پایان مراحل دوختن درگیر می شوند. افرادی که به دنبال آموزش خیاطی لباس هستند، معمولا در دوره¬های آموزش خیاطی و دوخت لباس و یا دوره¬های لیسانس شرکت می¬کنند. به دلیل تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس، برنامه¬های آموزش خیاطی، اغلب شامل تمام مهارت-هایی است که در دوخت لباس استفاده می¬شود و مشتمل بر کلاس های ساخت الگو به روش دستی، مهارت دوخت و دوز، تزیین کردین لباس و خیاطی می¬باشد. در این دوره¬ها به مبتدیان می¬آموزند که چگونه از چرخ-های خیاطی استفاده کنند و همچنین تکنیک های پایه دوخت و فرآیندهای دوخت لباس را می¬آموزند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
پکیج کامل آموزش طراحی لباس همراه با جدیدترین متدهای روز دنیا