تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس

تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس در نگاه اول می تواند خیلی قابل توجه نباشد، زیرا در نهایت هر دو به دوختن چیزی که قابل پوشش می باشد ختم می شوند. اما این نظر افراد عامه می باشد که تخصص و علم زیادی در این زمینه ندارند ولی اگر تفاوت طراحی دوخت با طراحی لباس را از یک فرد حرفه ای در این زمینه بپرسید، جوابی کاملا متفاوت دریافت خواهید کرد. به طور کلی تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس در این است که آموزش خیاطی در نهایت منجر به دوختن لباسی مفید، قابل استفاده به عنوان لباس روزمره و یا گاهی لباسی که می توان آن را به صورت عمده تولید کرد، می شود اما در طراحی لباس، لباسی دوخته می شود که علاوه بر قابلیت پوشش با ساختار هنری خاصی طراحی شده است.

همانطور که گفتیم تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس بسیار تخصصی می باشد. درست است که شما برای دوختن لباس نیز، آموزش های لازمه را باید دریافت کنید اما در طراحی لباس باید علاوه بر آموزش، برای این کار هنر را نیز خوب بشناسید و اجرا کنید. پس برای اینکه شما بتوانید تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس را متوجه شوید لازم است ابتدا به بیان تعاریف خیاطی و طراحی لباس پرداخته شود.
طراحی لباس چیست؟
برای دانستن تعریف طراحی لباس باید ابتدا بدانیم طراح لباس کیست. طراح لباس، مغز اصلی و یا خالق اصلی طرح های جدید و لباس هایی با مدل های مختلف می باشد. به بیان دیگر می توان گفت که طراح لباس شخصی است که رنگ، بافت، نسبت و عوامل دیگری را با یکدیگر ترکیب می کند و سبک و مدلی جدید به وجود می آورد. طراح بیشتر وقت خود را صرف تحقیق، برنامه ریزی و مفهوم سازی می کند و کمتر به سراغ دوختن می رود. در واقع می توان گفت طراحی لباس به کارهایی مانند نظارت بر طراحی و تولید جمعی می گویند.
خیاطی چیست؟
خیاطی به مجموعه کارهایی که یک خیاط برای به وجود آوردن یک طرح انجام می دهد گفته می شود، که این مجموعه کارها شامل استفاده از ابزار دستی و ماشین های خاص برای ایجاد تغییراتی بر روی پارچه ها و تبدیل طرح های موجود بر روی کاغذ به واقعیت بر روی پارچه می باشد.
نکته ای که در تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس باید مدنظر قرار داد این است که با وجود تفاوت ها این دو هنر می توانند مکمل یکدیگر عمل کنند و کسی که علاوه بر طراحی لباس، در خیاطی نیز توانا باشد می تواند علاوه بر موفقیت های بیشتر در این زمینه درآمدی متناسب با درآمد طراح لباس موفق کسب کند.