تله فوکوس

آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

تله فوکوس

تله فوکوس

گاهی سوژه آنقدر سریع حرکت می کند که حتی با فوکوس مداوم هم نمی توان روی آن فوکوس کرد . چنین عکس هایی را با استفاده از تله ی فوکوس عکس بگیرید . روی ناحیه ای فوکوس کنید که می دانید سوژه به آنجا خواهد رفت، لنز را روی فوکوس دستی قرار دهید ، و منتظر بمانید. وقتی سوژه به صفحه ی فوکوس رسید عکس را بگیرید.

چشم ها در پرتره

مهم ترین بخش بیشتر پرتره ها چشم است . فوکوس روی چشم ، همیشه باید دقیق باشد. چشم ها همیشه باید نور خوب ببینند اطمینان حاصل کنید که چشم ها در سایه ابرو یا بینی قرار نمی گیرند . در بیشتر اوقات ،اگر چشم های سوژه کمی بیشتر از حد معمول باز باشند ، پرتره بهتر می شود . ایده آلش این است که پلک، مردمک چشم را قطع نکند و با آن مماس باشد. این موضوع خصوصا در عکاسی در فضای باز و نور زیاد ، مهم است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
دوره آموزشی عکاسی با مدارک بین المللی

سوژه ها تمایل به تنگ کردن چشم شان دارند. مردمک در حالت گشاد زیباتر دیده می شود ، و در فضاهای تاریک مردمک گشاد می شود .برای سود بردن از هر دوی این موارد، از سوژه بخواهید برای چند ثانیه چشمانش را ببندد،شمارش معکوس کنید: «سه ، دو ، یک» و از او بخواهید چشمانش را با گفتن یک باز کند.

حالت های شاتر

دوربین ها سه حالت شاتر مختلف دارند:

تک عکس: وقتی دکمه ی شاتر را فشار می دهید دوربین یک عکس می گیرد.

مداوم: وقتی دکمه ی شاتر را فشار می دهید دوربین تا وقتی که دکمه را رها کنید با بیشترین سرعتش عکس های متوالی می گیرد.

تاخیری یا زمان دار: وقتی دکمه شاتر را فشار می دهید دوربین چند ثانیه صبر می کند و سپس عکس را می گیرد .

من تقریبا همیشه عکاسی مداوم را به کار می بندم . حتی اگر سوژه ام ساکن باشد چند عکس می گیرم تا مطمئن شوم یکی از آن ها بدون لرزش است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ساده منوی دوربین Dslr سونی( sony)

شاتر تاخیری در دو موقعیت مفید است و هر دو موقعیت به سه پایه نیاز دارند :

سلف پرتره . شاتر تاخیری را انتخاب کنید، دکمه ی شاتر را بفشارید و به داخل  کادر بروید.

جلوگیری از لرزش دوربین : حتی اگر دوربین شما روی سه پایه باشد ، فشار دادن دکمه ی شاتر می تواند باعث لرزش دوربین شود و وضوح را پایین بیاورد . فقط زمانی متوجه این مقدار کم لرزش می شوید که شب هنگام و با سرعت شاتری بین ۴/۱ و ۱۰ ثانیه عکس بگیرید .