آموزش اصول نورپردازی در عکاسی

تکنیک های آموزش اصول نورپردازی در عکاسی کدامند؟
آموزش اصول نورپردازی در عکاسی، به شما کمک می¬کند که مهارت های عکاسی خود را بهبود بخشید. شش تکنیک نورپردازی در عکاسی، که در زیر آمده است، به گرفتن عکس حرفه ¬ای کمک خواهد کرد.
نورپردازی تقسیم شده،
در این تکنیک نورپردازی، چهره سوژه به دو نیمه برابر (یک قسمت در نور و قسمت دیگر در سایه) تقسیم می-شود. این تکنیک نورپردازی ساده به طور معمول در آثار هنری و تصاویر دراماتیک و اکثر پرتره ها، استفاده می شود. برای رسیدن به این اثر، نیمی از چهره موضوع خود را روشن کنید و در حالیکه سوژه مستقیم در برابر دوربین است، عکس بگیرید.
نورپردازی پروانه¬ای،
در نورپردازی پروانه¬ای یک سایه پروانه مانند فقط در زیر بینی سوژه، می¬افتد. هنگام استفاده از این روش، منبع نور باید پشت و بالای دوربین باشد. در آموزش اصول نورپردازی در عکاسی، گفته می¬شود هنگامی که سوژه شما یک چهره نسبتا گرد دارد، بهتر است از روش نورپردازی حلقه یا تقسیم شده، استفاده شود. چون هر دو آنها باعث ایجاد یک چهره باریک می شوند. اگرچه راه های مختلفی برای نورپردازی پروانه¬ای وجود دارد، یکی از راه هایی که می توانید این کار را انجام دهید این است که منبع نور را کمی بالاتر از سطح سر و پشت دوربین قرار دهید.
نورپردازی حلقه،
یکی از محبوب ترین و آسان ترین روش¬ها در آموزش اصول نورپردازی در عکاسی است. این تکنیک یک سایه حلقه ای شکل زیر بینی ایجاد می کند. هنگام استفاده از این تکنیک، سایه بینی بر روی گونه بازتاب می شود، اما سایه بینی هرگز نباید با سایه گونه ها تلاقی کند. منبع نور در این تکنیک به طور معمول ۳۰ تا ۴۵ درجه بالاتر از سطح چشم است تا نوع سایه ای را که می خواهید انتخاب کنید. نکته دیگری که باید توجه داشته باشید این است که نور باید کمی بالاتر از سطح چشم مورد نظر باشد تا سایه بینی به سمت سایه دهان سوژه برسد.

نورپردازی رامبراند،
این تکنیک از نقاشی¬های رامبراند الهام گرفته که اغلب از این الگوی نورپردازی استفاده می¬کرده¬ است. در روش رامبراند، یک مثلث نور در چهره شی ایجاد می¬شود. بر خلاف نورپردازی حلقه که در آن سایه بینی و سایه گونه تلاقی نمی کنند، روش نورپردازی رامبراند کاملا متضاد است. این تکنیک باعث می شود که عکس به طور چشمگیری رمانتیک به نظر برسد. در آموزش اصول نورپردازی در عکاسی گفته می¬شود که، این مثلث نباید درازتر از بینی و عریض¬تر از چشم باشد.
نورپردازی کوتاه،
طبق اصول نورپردازی در عکاسی، اگر بخواهید صورتتان را باریکتر نشان دهید، نورپردازی کوتاه یک روش عالی است. در این روش، طرف چهره موضوع به سمت دوربین هدایت می شود. سمتی که در سایه قرار می گیرد، کیفیت سه بعدی عکس را بیشتر می¬کند.
برای دستیابی به اثر نورپردازی کوتاه، چهره موضوع باید به سوی منبع نور چرخانده شود. نکته مهم در هنگام استفاده از این تکنیک، این است که بیشتر چهره موضوع باید در سایه باشد.
نورپردازی گسترده،
این روش کاملا مخالف با تکنیک نور کم است. هنگام استفاده از این تکنیک، بیشتر چهره سوژه روشن است، در حالی که بخش کوچکی از آن در سایه قرار دارد. در این روش، چهره سوژه باید از منبع نور دور شود. اکثر قسمتهای چهره باید بیشترین نور را داشته باشد و بایستی روبروی دوربین قرار گیرد.
نتیجه گیری آموزش اصول نورپردازی در عکاسی چیست؟
برخی از ما حتی بدون آموزش اصول نورپردازی، ممکن است ناخودآگاه از این تکنیک ها استفاده کنیم، ولی بهتر است اصول آموزش با حس درونی و تمرین هرچه بیشتر، در عکاسی ترکیب شود تا یک عکس حرفه¬ای تولید گردد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش مثلت نور در عکاسی - نورپردازی