آموزش باکس سازی در طراحی لباس به روشی آسان

باکس دوزی در طراحی لباس

آموزش باکس سازی در طراحی لباس به روشی آسان و با متد روز دنیا که کاربردهای فراوانی در انواع لباس عروس و لباس های مجلسی دارد.امروزه اغلب مزون دارها و طراحان لباس در دوخت لباس های عروس خود از باکس دوزی و گن کشی استفاده می کنند.لباس باکس دار لباسی ست که مانند یک گن به بدن فرم میدهد و زیبایی میبخشد.در ادامه با ما همراه باشید تا به جزئیات بپردازیم.

آموزش باکس سازی

باکس سازی در طراحی لباس به چه منظوری انجام می شود؟

آموزش باکس سازی در طراحی لباس، آموزش ساخت یک نیم تنه جالب برای نمایش اندامی متناسب در لباسهای عروس، نامزدی و مجلسی است. لباس باکس دار، لباسی است که پشت آن را مانند یک گن با بند میبندند و این یک جایگزین عالی برای بستن به جای زیپ معمولی است، زیرا شما می توانید آن را به اندازه متناسب با اندام خود تنظیم کنید و امکان پایین آمدن قسمت دکلته لباس مجلسی هم از بین میرود. باکس میتواند گران باشد، اما شما میتوانید با استفاده از لباس های قدیمی تر به عنوان پایه و با استفاده از یک الگو، باکس لباس خود را بسازید و سپس پشت آن را بند دار کنید.
برای ساخت باکس میتوانید از نمونه الگوهای آماده شده در اندازه های استاندارد استفاده نمایید. نمونه الگوهای باکس لباس از طریق سایتهای طراحی لباس و یا فروشگاههای ارائه دهنده الگو و لوازم دوخت لباس قابل خرید است، اما لازم است قبل از خرید درباره انواع آن تحقیق انجام دهید.
در ادامه، آموزش باکس سازی در طراحی لباس شرح داده میشود و درباره تهیه الگو صحبت نمیشود. باکس به عنوان یک نیم تنه زیبا برای پوشیدن به عنوان پایه لباس استفاده میشود. باکسها در دو نوع تزیین شده و ساده وجود دارد، اما هر ایده ای برای زیبایی سازی آن داشته باشید از پارچه کوتیل coutilمزین میتوانید استفاده کنید. این پارچه باور نکردنی، ضخیم و سنگین است و به ویژه برای ساخت کاپ از آن استفاده میشود، البته در عین اینکه پارچه سختی است ولی کار کردن با آن و دوخت آن راحت است. در رنگهای سفید، خاکستری، سیاه، شکلاتی و رنگ بدن وجود دارد و میتوان آن را به راحتی رنگ آمیزی کرد. مواد لازم و تجهیزات مورد نیاز در آموزش باکس سازی در طراحی لباس عبارتند از:
یک متر و نیم پارچه سفید کوتیل
نوارهای استیل تخت که می¬توانید با اندازه گیری در طول مناسب خریداری کنید
درفش خیاطی یا پانچ چرم
یراق برای سوراخ بندها
نوار برای لبه دوزی لباس
میتوانید برای دادن حالت آهار دار به پارچه باکس آن را رنگ کنید و یا اینکه تحت پرس بخار قرار دهید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش مولاژ در طراحی لباس

مراحل آموزش باکس سازی در طراحی لباس کدامند؟

الگوی خود را روی پارچه قرار داده و از هر قطعه الگو دو برش تهیه کنید.
جهت محل قرار دادن نوارهای استیل، دو طرف محل¬های مورد نظر را بدوزید و کانال¬هایی را روی باکس ایجاد کنید.
درزهای قطعات الگو را بهم وصل کنید.
نوار کمربند را در محل کمری باکس بدوزید.
پارچه¬های اضافی محل اتصال درزها را ببرید.
نوارهایی از پارچه به طول باکس و چند نوار هم به عرض باکس ببرید و لبه¬های اطراف آن را برگردانید و بدوزید.
نوارهای آماده شده را روی باکس در محل موازی برجستگی¬های سینه و زیر آن بدوزید.
دوخت این نوارها به حالت راست ایستادن باکس کمک می¬کند.
در نهایت برای لبه دوزی باکس بسته به نوع کاربری باکس خود می¬توانید نوارهای ساتنی، کتانی و چرمی استفاده کنید.
سمت پایین باکس را با این نوارها لبه دوزی کنید.
سمت بالای باکس را با نوار لبه دوزی کنید.
میله های استیل به اندازه لازم ببرید و نوک آن را سوهان بزنید و در جای خود در کانالها قرار دهید.
در نهایت پشت باکس را برای رد کردن بند، توسط درفش سوراخ¬ ایجاد کنید.
آموزش باکس سازی در طراحی لباس، بیش از حد پیچیده نیست و با یک روش ساخت سریع و تمیز می¬توانید یکی از بهترین روش¬ها برای نمایش تناسب اندام و متناسب کردن لباس را ایجاد نمائید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش آسان و کاربردی طراحی لباس روی مانکن

تاپلکس دوزی چیست و چه تفاوتی با باکس دوزی دارد ؟

همان طور که قبلا هم گفتیم تاپلکس با نام هایی مثل : دکلته یا گن دوزی یا دکلته عینکی یا باکس دوزی تاپ اسکارلت یا تاپ عروس یا زیر ساز لباس شب شناخته میشود. تاپلکس  را به عنوان زیرساز بالاتنه لباس مجلسی و لباس عروس می توان استفاده کرد.تاپلکس خام را که از جنس ساتن است در زیر لباس های مخصوص مراسمات استفاده میکنند.تاپلکس ها انواع مختلفی دارند . که یا به صورت قزن دار هستند و یا با بند به هم گره میخورند.تاپلکس دوزی و باکس دوزی باهم شباهت ها و تفاوت هایی دارند که به تفاوت هات های آن ها میپردازیم.

  1. مقدار متریالی که در بالاتنه استفاده میشود.
  2. نحوه ی فنردوزی آن ها باهم متفاوت است.
  3. در لایه ی به کار رفته تاپلکس پشم شیشه وجود ندارد و به همین دلیل کار بسیار نرم تر و راحت تر است و در باکس پشم شیشه به کار می رود.
  4. تاپلکس نوعی گن دوزی محسوب می شود.

آموزش باکس دوزی در طراحی لباس

کاربرد آموزش الگوی دکلته و بالاتنه عروس

یکی از شاخه های پر در امد طراحی لباس در دنیا، لباس مجلسی شب و لباس عروس است که با دوخت تاپلکس و باکس دوزی از مدرن ترین تکنیک های این هنر است. با توجه به منحصر به فرد بودن این هنر فارغ التحصیلان می توانند درآمد خوبی از این رشته کسب کنند. دکلته انواع و طرح های مختلفی دارد که در لباس های امروزی به کار می رود..ساده ترین طرح دکلته ، دکلته صاف است که امروزه از این مدل کمتر استفاده می کنند. و مدل های متوع بیشتر وارد بازار شده که به اسم یقه دلبری ، دکلته ترکیبی ، دکلته قلبی ، دکلته مخفی ، دکلته هفت و …معروف هستند.

آموزش باکس سازی

آشنایی با زاکپوزن دوزی

زاکاری ای پوزن متولد ۲۴ اکتبر ۱۹۸۰ در شهر نیویورک و خانواده ای یهودی است، با اجداد مهاجر از روسیه، لهستان و رومانی. مادرش وکیل شرکتهای بزرگ و پدر او هنرمند بود. او از همان کودکی به طراحی فشن علاقمند بود تا جایی که کلاه سنتی و مذهبی پدربزرگ خود را بمنظور درست کردن یک دامن بالونی شکل برای عروسک ها دزدیده بود.دامن های زاک پوزن که مربوط به برند zac posen میباشند در سال ۲۰۱۶ به علت زیبایی و فنر کشی خاص , برش و ژپون مخصوص به خود مورد توجه دنبال کنندگان مد قرار گرفت که به دنبال طرحها ی جدید و جذاب بودنداین مدل دامن ها گرچه جز لباس های سنگین به شمار می اید اما برای عروس های شیک پوش امروزی که به دنبال طرح های قدیمی نیستند و همچنین خانم های چاق مدل مناسبی است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش نکات کاربری مولاژ در طراحی لباس

آموزش باکس سازی

کاربرد آموزش ساخت باکس و فنردوزی برای لباس مجلسی

لباسها مجلسی غیر کشی و تاپ های دکلته ی غیر کشی شامل برشهای عصایی یا راسته در جلو و پشت هستند.برای فنر دوزی ما به این برشها نیاز داریم
ابتدا توضیحاتی در مورد فنرهای لباس می دهیم . برای لباسها ۳جور فنر داریم

  • ۲ نوع فنر پلاستیکی که متری هستند و در قطرهای ۱ و نیم سانت. فنرهای یک سانتی ضخامتشون بیشتره و محکم تر و با انعطاف پذیری خیلی کمتری هستن در حالی که فنرهای نیم سانتی ضخامت کم و انعطاف پذیری بیشتری دارند و بر خلاف نوع اول امکان شکستنشون نیست
  •   ۱ نوع فنر فلزی که نرم است و قابلیت انعطاف دارد. و با قیچی بریده نمیشود.

محل قرار گیری هر کدوم از این فنر ها در لباس ، برش های جلوی لباس و پهلوها است .به این صورت که باید زمانی که دوخت و پرو لباس تمام شد و از اندازه ها مطمئن شدید،در برشها حداقل ۰٫۵تا۱ سانت (بسته به فنر مورد استفاده)و در پهلوها هم برای ایجاد امکان تنگ و گشاد کردن در آینده حدود۲سانت جای درز در نظر میگیریم.فنر دوزی در  لباس باعث زیباتر نشان دادن لباس می شود که همه مزونها از آن استفاده می کنند.

فنر دوزی لباس