عکاسی صنعتی چیست

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی به معنی عکس گرفتن از تجهیزات، محصولات، ماشین آلات، کارگران و مقامات شرکت ها و کارخانه ها است. با این حال اغلب اوقات سوژه اصلی ماشین آلات و تجهیزات بزرگ مانند ترانسفورماتور، ترمینال گاز و یا سدهای آبی و خاکی است. عکاسی صنعتی در امور تبلیغاتی،تجاری و اطلاع رسانی نقش مهمی دارد و به نوعی عکاسی تبلیغاتی هم می تواند محسوب شود.

نمونه هایی از عکاسی صنعتی

بیشتر عکس های صنعتی بر روی بخش تولید و صنعت تمرکز دارند. برخی از مثال های عکاسی صنعتی عبارتند از:

جوشکاران در محل کار، پرورش دهندگان گیاه در گلخانه ها، کارگران یک کارخانه کشتیرانی، تجهیزات فناوری هسته ای، نمایی از خط تولید یک کارخانه و…

در عکاسی صنعتی گاهی عکاس هنگام عکس برداری از کارگران یا یک محصول صنعتی از ابزار آلات مرتبط با آن موضوع هم در صحنه استفاده می کند. مثلا قرار دادن پیچ گوشتی در کنار یک پیچ، یا در دستان یک کارگر به مفهوم عکس کمک بیشتری می کند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزشی پولساز عکاسی صنعتی از لباس و پوشاک

ایمنی در عکاسی صنعتی

به دلیل آن که عکاسی صنعتی معمولا در محیط های صنعتی انجام می شود امکان مواجه با هرگونه خطر احتمالی در آن می رود. رعایت نکات ایمنی شرط حیاتی و لازم برای انجام این کار است.

یکی از بهترین اقدامات در راستای رعایت نکات ایمنی استفاده از دوربین و لنز مناسب است. برای گرفتن بهترین عکس های صنعتی باید لنزهای مختلفی همراه داشت و گاهی نزدیک شدن به سوژه برای عکاسی صنعتی خطرناک است و در اینجاست که با کمک لنز های مختلف می توانیم از فواصل دور نیز تصویر مورد نظر را ثبت کنیم.

عامل دیگری که در ایمنی هنگام عکاسی صنعتی نقش دارد آشنایی با محیط است. یک عکاس صنعتی باید کاملا با محیط و فضای کارخانه یا محیط صنعتی که در آن می خواهد به عکاسی بپردازد آشنا باشد.

مورد دیگر آشنا بودن با وسایل صنعتی مختلف و نحوه کار با آنهاست. می توان با صحبت با متخصصین هر دستگاه از طرز کار آن اطلاعات خوبی دریافت کرد تا بدانیم برای عکاسی ایمن از آن ها چگونه باید عمل کرد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش پولساز عکاسی صنعتی از غذا

نوع پوشش و جنس لباس نیز در حفظ ایمنی یک عکاس صنعتی نقش مهمی دارد. باید با تحقیق و صحبت با کارشناسان، لباس مناسب با هر محیط صنعتی را به تن کرده تا دچار آسیب دیدگی نشد و یا در صورت بروز اتفاقات پیش بینی نشده حداقل آسیب و خسارت متوجه عکاس شود.

به یاد داشته باشید منظم بودن و داشتن صبر و حوصله از کلیدهای موفقیت در عکاسی صنعتی است.