عکاسی ماکرو

آموزش عکاسی

عکاسی ماکرو

آموزش عکاسی

عکاسی ماکرو

تجهیزات عکاسی ماکرو

شما می توانید عکاسی ماکرو  را در سطوح مختلفی دنبال کنید. تجهیزات مورد نیاز تان از سطوح پایین تا سطوح بالا عبارتند از : حلقه های معکوس کننده، دیوپترها ،لوله های افزاینده و لنزهای ماکرو .حلقه های معکوس کننده ،دیوپترها و لوله های افزاینده فقط برای استفاده ی معمولی مناسبند.اگر می خواهید عکس های کلوزآپ فراوانی بگیرید ،یا اگر می خواهید از سوژه های متحرکی مانند پروانه ها عکاسی کنید ،به یک لنز ماکرو ی واقعی احتیاج خواهید داشت.

تکنیک های ماکرو

هر قدر به سوژه نزدیک می شویم، گرفتن عکس های واضح مشکل تر می شود . برای جلوگیری از لرزان یا محو شدن عکس های ماکرو از تکنیک های زیر استفاده کنید:

از یک سه پایه استفاده کنید. تمامی عکس های ماکروی طبیعت بی جان ، باید روی یک سه پایه ی سنگین گرفته شوند. نیاز به استفاده از یک عدد دیافراگم بالا (که سرعت شاترتان را کم می کند) ،در کنار نیاز به فوکوس دقیق ، دوربین روی دست را غیر عملی می کند. اگر لنز ماکروتان از تثبیت عکس پشتیبانی می کند، فعال کردنش می تواند به شما کمک کند، اما همچنان مشکل لرزش دوربین را خواهید داشت. اگر مجبورید لنز را روی دست بگیرید، مثلا در عکاسی از حیات وحش ،  از سرعت شاتری تند تر از آنچه مناسب است استفاده کنید.

ریموت کنترل شاتر یا تایمر . در عکاسی کلوزآپ،لرزش ها تشدید می گردند. برای به حداقل رساند لرزش ها و بهتر شدن وضوح ، از ریموت کنترل شاتر یا تایمر استفاده کنید. اگر دوربین تان از قفل آینه پشتیبانی می کند آن را هم فعال کنید.

فوکوس دقیق.می توانید از تکنیک های فوکوس دقیق در عکاسی از طبیعت بی جان با دوربین روی سه پایه بهره ببرید. سپس فوکوس خود را به آرامی تنظیم کنید تا دید زنده ی شما آن را شارپ نمایش دهد.

سوژه ی خود را ثابت کنید. در عکاسی ماکرو ، حتی کوچکترین حرکت ها بزرگنمایی می شوند. برای مثال، یک هواکش در اتاق می تواند گل را به مقدار کافی برای محو شدن تکان دهد. سوژه های تان را به چیزهای محکم ببندید تا ثابت شوند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ساده عکاسی با دوربین سونی (Sony)