عکاسی و نورپردازی مدلینگ در شب یکی از مهم‌ترین نکاتی که در آن وجود دارد، تنظیمات صحیح دوربین است… برای خلق تصویری زیبا از آنچه در شب مشاهده می‌کنید، باید تنظیمات مناسب عکاسی در شب و در نورهای کم و ضعیف را به خوبی بدانید. در ادامه با نحوه تنظیمات اولیه دوربین برای عکاسی شب آشنا خواهید شد و درخواهید یافت چگونه از زیبایی‌های شب تصاویری زیبا تهیه کنید.

عکاسی مدلینگ

تنظیمات دوربین برای عکاسی در شب

عکاسی مدلینگ در شب یکی از چالش ‌برانگیزترین انواع عکاسی به شمار می‌آید. استفاده از نور بسیار اندک فضا و خلقی تصویری زیبا و واضح از جزئیات پرتره و مدل کاری است که عکاسان حرفه‌ای از عهده آن برمی‌آیند.برای این منظور ابتدا باید با تنظیمات اولیه دوربین برای عکاسی در شب آشنا شوید. برای خلق بهترین تصاویر در شب آنچه باید به آن توجه کرد سرعت شاتر مناسب، ایزو ISO و تنظیم صحیح دیافراگم است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی فرمالیته و ژستهای جذاب و خاص عروس خانمها

دیافراگم باز

معمولا برای عکاسی در فضای باز عادی از دیافراگم باریک استفاده می‌کنیم اما برای عکاسی شب نیاز به دیافراگم سریع‌تری است. لنزهای واید با دیافراگم سریع حدود f/2.8 برای عکسبرداری در شب بسیار مناسب هستند. البته چون اینگونه لنزها گران قیمت هستند می‌توانید با سایر لنزها و تنها با تنظیم سرعت شاتر و ایزو بالاتر به نتیجه دلخواه برسید.

ایزو ISO بالا و سرعت شاتر

سرعت شاتر نباید خیلی آهسته باشد زیرا باعث ایجاد تاری تصویر شود. بنابراین سرعت شاتر باید به دقت تنظیم شود. با وجود اینکه تنظیمات عکاسی در شب برای هر تصویر ممکن است کمی متفاوت باشد اما مبنای عکسبرداری در نور کم و کیفیت تصاویر مستقیما به این سه آیتم بستگی دارد.

دقت داشته باشید که استفاده از تنظیمات اتوماتیک برای عکاسی مدلینگ در شب اصلا توصیه نمی‌شود و بهتر است تنظیمات دستی را انتخاب کرده و پس از نورپردازی مناسب روی مدل و انتخاب پس‌زمینه مناسب تنظیمات را انجام دهید. استفاده از نور فلش روی مدل و پرتره مورد نظر نیز یکی دیگر از راهکارهای عکاسی مدلینگ در نور کم است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ترفندهای جذاب عکاسی مدلینگ در آتلیه

عکاسی مدلینگ در شب

آموزش چند نکته عکاسی مدلینگ

عکاسی مدلینگ در صنعت مد و فشن کاربرد بسیاری دارد و بسته به انتخاب طراح و عکاس می‌تواند در فضای استودیو یا در فضای باز صورت گیرد. تنظیم نور محیط و به ویژه تنظیم نور روی صورت مدل یکی از نکات اساسی در این زمینه است. علاوه براین توجه به سبک و استایل مدل از نحوه آرایش صورت و موها گرفته تا لباسی که به تن دارند همگی از جمله نکات ریزی هستند که در عکاسی مدلینگ اهمیت فراوانی دارند.

نحوه ایستادن و ژست گرفتن مدل یکی دیگر از موارد حائز اهمیت است. چنانچه نحوه ایستادن یا ژست خاصی در نظر دارید بهتر است به جای توضیح یک عکس از ژست دلخواه به مدل نشان دهید و با خیال راحت عکاسی را آغاز کنید.برخی از عکاسان نگاه خیره مدل‌ها به دوربین را جذاب نمی‌دانند و ترجیح می‌دهند مدل به نقطه دیگری به جز لنز دوربین خیره شود. در اینصورت حتما باید یک نقطه یا شی را مشخص کرده و از او بخواهید جهت نگاه خود را به سمت آن معطوف دارد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آدرس بهترین آموزشگاه حرفه ای عکاسی در غرب تهران

محل و نحوه جایگیری دست‌ها یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌ها در نشان دادن لوازمی از قبیل کیف، دستبند، ساعت و غیره است. علاوه بر این نحوه قرار گرفتن دست و پای مدل به ایستا یا پویا بودن ژست او در عکاسی مدلینگ کمک می‌کند. بنابراین حتما باید در انتخاب نحوه قرار گرفتن دست و پا و حالت کلی ایستادن مدل، محصولی که قصد عکاسی و تبلیغ برای آن دارید را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین عکس‌ها را خلق کنید.

عکاسی و نورپردازی مدلینگ