فوکوس

آموزش عکاسی

فوکوس

آموزش عکاسی

فوکوس

فوکوس

دوربین ها مانند چشم انسان، روی یک صفحه دو بعدیکه بر لنز عمود است فوکوس می کنند و این صفحه ب صفحه ی کانونی معروف است.

هر چیزی جلوتر یا عقب تر از صفحه ی فوکوس باشد، از فوکوس خارج می گردد.بسته به تنظیمات دوربین شما ؛ اشیای خارج از فوکوس ممکن است کاملا محو شوند و یا آنقدر واضح باشند که فوکوس به نظر رسند.

جزئیات فنی: بعضی از دوربین های گوشی که دارای کیفیت پایین تری هستند از جمله آیفون، یک نقطه کانونی ثابت دارند .

مثلا فوکوس لنز آیفون همیشه روی یک فوتی آن است. خوشبختانه، دیافراگم کوچک ثابت این دوربین ها، عمق میدانی زیادی را فراهم می کند که باعث می شود هر شیئی که در فاصله بیش از یک فوت است فوکوس به نظر رسد.

کالیبره کردن فوکوس

برای تشخیص این که کالیبراسیون فوکوس دوربین تان دقیق است یا نه، دوربین را روی یک سه پایه بگذارید و با استفاده از اتوفوکوس استاندارد روی شیئی در نزدیکی خود فوکوس کنید. سپس حالت فوکوس لنز را به دستی تغییر دهید ,دید زنده را فعال کنید و دید زنده را روی نقطه ی فوکوس زوم کنید. حال اقدام به فوکوس دستی لنز کنید. اگر حالت دستی ،فوکوس بهتری از سوژه به شما می دهد،ممکن است کالیبراسیون فوکوس تشخیص فازی شما نا دقیق باشد.در بعضی از دوربین ها می تواندر منو،کالیبراسیون را درست کرد.اگر نا دقیقی کالیبراسیون قابل تصحیح نیست، احتمالا دوربین شما نیاز به تعمیر دارد . برای ارزیابی دقیق تر فوکوس ،دوربین و لنز خود را روی سه پایه قرار دهید و یک خط کش دراز با زاویه ی ۴۵ درجه جلوی دوربین بگیرید و روی آن فوکوس کنید، فاصله ای را که رویش فوکوس کردید به خاطر بسپارید و بعدا عکس را در کامپیوتر بررسی کنید تا بفهمید که آیا دوربینتان روی جلوی سوژه ، عقب سوژه یا به درستی روی خود سوژه فوکوس می کند.برای دقتی حتی بیشتر ، از ابزار LensAlign استفاده کنید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی ماکرو چیست؟