آموزش اصول انتخاب لنز در عکاسی

آموزش اصول انتخاب لنز در عکاسی چه مراحلی دارد؟
آموزش اصول انتخاب لنز در عکاسی، به شما امکان می¬دهد که با استفاده از لنز درست که مهمترین بخش دوربین است، به یک شات بی عیب و نقص برسید. با استفاده از لنزهای قابل تعویض دوربین خود می توانید عکس های خود را از آماتور به حرفه ای تبدیل کنید.
چگونه لنز مناسب برای دوربین خود انتخاب کنیم؟
یک لنز نمی¬تواند برای همه عکاسان کار بدهد، چرا که هر عکاس نیازهای خاص خود را دارد. لنزی که برای یک نفر کار می کند ممکن است برای دیگری کار نکند. بنابراین قبل از انتخاب لنز، اولویت های عکاسی خود را پیدا کنید.

برای محدود کردن انتخابهای خود، پنج عامل زیر را در نظر بگیرید.
۱- فاصله کانونی،
فاصله کانونی که به واحد میلیمتر سنجیده می¬شود، فاصله بین مرکز لنز (lens center) و سنسور دوربین (image sensor) است، در زمانی که لنز روی سوژه¬ای در بی نهایت، فوکوس است. در آموزش اصول انتخاب لنز در عکاسی اگر می خواهید سوژه شما کاملا مناسب در قاب خود قرار بگیرد، ممکن است از فواصل کانونی زاویه باز ۱۴، ۲۰، ۲۴، ۲۸ و ۳۵ میلیمتر استفاده کنید. از سوی دیگر، اگر می خواهید به سوژه خود نزدیک شوید، یک لنز تله فتو با فاصله کانونی از ۵۰ تا ۱۰۰ میلی متر به کار برید. فقط مطمئن شوید که دیافراگم ۲٫۸ باز است، تا نور مناسب بتواند از آن عبور کند.
۲- دیافراگم،
دیافراگم میزان نوری که می تواند به دوربین شما وارد شود را اندازه گیری می¬کند که با علامت f و عدد مربوطه نشان داده می شود. عدد کوچکی مانند f1.2 به معنی بیشتر باز شدن دیافراگم است، که اجازه می دهد نور بیشتری به لنز برسد، این حالت برای عکسبرداری در نور کم مناسب است.
۳- لنز اولیه در برابر لنز زوم،
اگر می خواهید روشنایی بیشتری را به عکس های خود اضافه کنید، از لنز اولیه استفاده کنید تا بتوانید به راحتی اشتباهات خود را تصحیح نمایید. اما اگر اولویت اصلی شما، نزدیک شدن به سوژه باشد، باید لنز زوم را تهیه کنید. در آموزش اصول انتخاب لنز در عکاسی، مقایسه لنز اولیه و لنز زوم در موارد زیر انجام می¬شود:
– اندازه و وزن
– قابل حمل بودن
– تطبیق پذیری
– کیفیت تصویر
– قیمت
– سرعت
در آموزش اصول انتخاب لنز در عکاسی، لنز اولیه و لنز زوم، به انواع لنزهای مختلفی طبقه بندی می شوند، که هر کدام از آنها یک هدف خاص را در بر می گیرد.
– استاندارد، با فاصله کانونی ۳۵ تا ۸۰ میلی متری، تصاویر را همانطور که می بینید ضبط می کند.
– زاویه دید گسترده، ایده آل برای عکاسی از گروه های بزرگی از مردم و مناظر وسیع.
– چشم- ماهی یا fish-eye، که اثر متقابل بین منظره پانورامیک و کروی را از بین می برد.فاصله کانونی
– سوپر تله فتو، اجازه دسترسی به سوژه¬های دورتر مثل پرندگان را می¬دهد.
انواع لنز زوم در دو نوع لنز دیجیتال و لنز اپتیکال یا لنز نوری هستند.
– سازگاری با سنسور دوربین شما،
سنسور در دوربین های دیجیتال، در مقایسه با فیلم در دوربین های آنالوگ، بخشی است که تصویر را هنگامی که روی شاتر فشار می دهید، ثبت می کند. در آموزش اصول انتخاب لنز در عکاسی می¬بینید که سنسورها در دوربین های DSLR بزرگتر از سنسورهای دوربین دیجیتال هستند، بنابراین تصاویری که توسط آنها تولید می شوند، واضح تر و واقعی تر هستند.
– قیمت،
در موقع خرید، شما باید در نظر بگیرید که چقدر می خواهید برای یک لنز پرداخت کنید. این گزینه شما را به برخی مارک ها و مدل های خاص محدود می¬کند.
طبق آموزش اصول انتخاب لنز در عکاسی، چه نوع لنزی برای استفاده خوب است؟
انتخاب لنز به نیاز های عکاسی شما بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که لنزها نتیجه عکس های شما را کنترل می کنند، بنابراین به نوع عکس هایی که می خواهید بگیرید، فکر کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید پرتره بگیرید، روی در یک لنز اولیه سرمایه گذاری کنید. اگر بیشتر به عکاسی افقی راغب هستید، لنز با زاویه دید گسترده، بهتر است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی ماکرو چیست؟