نورپردازی در عکاسی اشیا و بهترین تکنیک های آن

نورپردازی عکاسی اشیا

نورپردازی در عکاسی اشیا و بهترین تکنیک های آن ، ایده های عکاسی از اشیا ، و…دو رکن اصلی در عکاسی اشیا، آشنایی با انواع  تکنیک های عکاسی و نیز نورپردازی در عکاسی اشیا است.عکاسی اشیا،نورپردازی در عکاسی به خصوص عکاسی اشیا، اهمیت ویژه ای دارد. بدون نورپردازی مناسب، حتی بهترین دوربین ها، کارآمد نخواهند بود…

نورپردازی عکاسی اشیا

ایده ها و تکنیک های عکاسی از اشیا

در عکاسی از اشیا در کنار فنون نورپردازی ، دو امر مهم برای ارتقای کیفیت تصاویر ثبت شده از سوژه است.در عکاسی اشیا، مهم این است که همه چیز را در عکس نشان ندهید.

ابتدا به این سوال پاسخ دهید که موضوع اصلی عکس شما چیست؟، سپس راه های مختلف عکاسی را امتحان کنید. نماهای مختلف، لنز های مختلف دوربین های گوناگون همراه را بررسی کنید. هنگام عکاسی، بر شی و موضوع عکس متمرکز باشید و حواشی و چیزهای جانبی را در کانون عکس قرار ندهید.وجود جزئیات زیاد در عکس، موجب می شود بیننده نتواند با موضوع عکس ارتباط برقرار کند. اما با حذف عناصر و جزئیات اضافی و ایجاد عمق و کنتراست و تمرکز کانونی بر شی مد نظر، موضوع عکس در نظر مخاطب، پر رنگ می شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
ترفندهای طلایی نورپردازی در آتلیه و استودیو

تکنیک های تازه و جدید در عکاسی، برای گسترش خلاقیت و افزایش الهامات و ایده های عکاسی، بسیار موثرند. در اینجا به چند مورد از این ایده ها و تکنیک ها می پردازیم:

  • عکاسی با سرعت بالا، ترفندی برای ثبت تصاویر و لحظاتی که به دلیل سرعت زیاد، با چشم غیر مصلح نمی توان مشاهده نمود، در عکاسی با سرعت بالا علاوه بر صبر فراوان به سه پایه دیافراگم باریک و فلاش، نیاز است.
  • عکاسی در شب، زیبایی و جلوه های بصری ستاره ها بعد از غروب خورشید، از جمله چشم نواز ترین موضوعات عکاسی است. سوژه های زیادی از زندگی و جهان برای عکاسی در تاریکی شب وجود دارد. برای عکاسی در شب با کیفیت بالا، به شاتر با سرعت آهسته نیاز دارید. سه پایه و سطحی ثابت برای نگه داشتن دوربین ضروری است.
  • تصویر متحرک و محو، در این روش از سوژه در حال حرکت عکس گرفته می شود. این تکنیک معمولا در عکاسی ورزشی کاربرد دارد. در این روش باید سرعت شاتر پایین باشد.
  • عکاسی سیاه و سفید، برای انتقال احساس دراماتیک و عمیق کاربرد دارد که باید با تنظیم نور و میزان سفیدی و سیاهی و استفاده از سایه ها و کنتراست، انجام شود.
  • عکاسی با تکنیک بزرگ نمایی یا همان ماکرو، برای ثبت سوژه های کوچک همراه با جزئیات ریزی که معمولا از دید چشم جا می ماند، یکی از موضوعات و ایده های جذاب در عکاسی است. این تکنیک را به وسیله هر لنزی و هر دوربینی می توان انجام داد.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
انواع نورپردازی در عکاسی چیست

عکاسی اشیا

نورپردازی در عکاسی از اشیا چگونه باید باشد؟

یکی از ارکان اصلی و مهم در اصول و تکنیک های مورد نیاز در روند عکاسی از اشیا، نورپردازی است.برای تنظیم نور در هنگام عکاسی اشیا، به محفظه روشنایی نیاز دارید. محفظه روشنایی ( خیمه نور )، یک فضای جعبه مانند با دیوار های سفید است که برای توزیع یکنواخت نور در اطراف سوژه قرار داده می شود.

این خیمه نوری یا محفظه روشنایی در حقیقت یک محفظه نگهدارنده است، با دیواره های سفید که مانند چادر خیمه، اطراف سوژه قرار می گیرد. می توانید به جای استفاده از محفظه، به وسیله آویختن چند لایه نواری از کاغذ یا پارچه سفید برای توزیع یکنواخت نور استفاده کنید و سایه های غیر ضروری را به حداقل رسانید. همچنین در صورتی که بودجه کافی برای عکاسی دارید، می توانید از نورپردازی مصنوعی استفاده کنید و آن ها در هر دو طرف سوژه قرار دهید. مثلا می توانید از قرار دادن جعبه نوری DIY در مقابل پنجره برای استفاده از نور طبیعی استفاده نمایید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
دوره آموزشی عکاسی با مدارک بین المللی

انتخاب زاویه و مکان مناسب برای تابش نور بر سوژه، از جمله مسائل مهمی است که بسته به موضوع و هدف عکس، تعیین می گردد. روشنایی و حذف سایه ها و تیرگی های اضافی در عکاسی از اشیا اهمیت زیادی دارد.چهار نکته مهمی که در نورپردازی در عکاسی اشیا باید در نظر گرفته شود از این قرار است :

  • موقعیت و مکان منبع نور چه اثری بر روی سوژه در عکس دارد.
  • چگونگی ایجاد حالات مختلف نور و نیز سایه های دلخواه.
  • شرایط مختلف نور و نوع منبع روشنایی چه تاثیری بر روی رنگ های سوژه دارد.
  • چگونگی استفاده از ابزار پایه برای کنترل هر چه بیشتر نور و سایه / روشن تصویر برای نور طبیعی و یا مصنوعی.

به یاد داشته باشید، گرانترین دوربین و بهترین لنزها بدون استفاده صحیح از تکنیک های نورپردازی، برای تضمین کیفیت عکاسی اشیا، بی فایده اند.

تکنیک های عکاسی اشیا