نکات مهم آموزشی عکاسی با دوربین کانن(canon)

نکات مهم آموزش عکاسی با دوربین کانن

دوربین کانن به عنوان یکی از محبوب ترین برند ها در میان عکاسان و علاقمندان به هنر عکاسی شناخته شده است. انواع دوربین های ساده و DSLR کانن به بسیاری امکانات متنوع و کاربردی مجهز هستند که مرور برخی از آنها برای بهبود مهارتها در عکاسی و استفاده از این دوربین خالی از لطف نیست.

ویژگی بهبود نور خودکار در دوربین کانن

قطعا تا بحال در عکاسی به موقعیت هایی برخورده اید که احساس کنید تصاویر گرفته شده توسط شما نسبت به منظره واقعی و کیفیت مورد انتظار شما کمی تاریک تر هستند. این حالت عموما زمانی اتفاق می افتد که از سوژه های دارای پس زمینه پر نور و درخشان عکاسی می کنید. دوربین کانن برای رفع این مسئله مجهز به ویژگی به نام بهبود نور خودکار (Auto Lighting Optimizer) است. این ویژگی در اکثر دوربین های کامپکت و تقریبا تمامی مدل های DSLR کانن موجود است و مکانیزم آن بر اساس روشن نمودن قسمت های سایه و کاهش نور قسمت های پر نور تر تصویر است، تا بدین ترتیب نوردهی قسمت های مختلف عکس بهبود یابد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
نکات مهم آموزشی عکاسی با دوربین نیکون(nicon)

بهبود عملکرد عکاسی پیاپی با سایز های کوچکتر عکاسی با فرمت RAW

اگر از علاقمندان و دنبال کنندگان جدی هنر عکاسی هستید، حتما با عکاسی با فرمت خام یا RAW آشنا هستید. همانطور که اطلاع دارید، این فرمت محبوبیت خود را مدیون ثبت جزئیات بسیار بالا برای ویرایش های پس از عکاسی است. اما ثبت کیفیت فوق العاده آن در مقایسه با فرمت JPG در ازای حجم بالاتر، زمان مورد نیاز برای ذخیره و قدرت پردازش بالاتری است که در مقایسه با JPG از دوربین شما طلب می کند. پس اگر از دوربین های مبتدی یا میان رده استفاده می کنید، بهتر است استفاده از کیفیت و سایز S-Raw یا M-Raw را نیز در کنار کیفیت استاندارد و بالای قابل ارائه این دوربین ها مد نظر قرار دهید.

ایجاد تنظیمات عکاسی دلخواه در دوربین کانن

آنچه مسلم است این است که ویرایش عکس های با فرمت Raw به مراتب دارای محدودیت های کمتری بوده و نتایج حاصل شده نیز بهتر خواهند بود، اما دوربین های کانن برای فراهم نمودن راحتی بیشتر برای عکاسان مبتدی و نیمه حرفه ای و همچنین عدم نیاز به کامپیوتر و نرم افزار های ویرایشی، به صورت پیش فرض دارای حالت های متنوع عکاسی و عملیات اصلاحی در فرمت JPG بر روی عکس از جمله عکاسی از منظره، عکاسی مونو کروم و … هستند. اگر مایل به تغییر این تنظیمات پیش فرض و اعمال تنظیمات دلخواه خود بر روی دوربین هستید، جالب است بدانید که در مدل های جدید تر در کنار حالت های پیش فرض ارائه شده، تا سه وضعیت قابل تنظیم توسط کاربر ارائه می شود که می توان تنظیماتی از قبیل وضوح، تن و اشباع رنگ، کنتراست و … را به دلخواه تنظیم و ذخیره نمود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزشگاه خوب و حرفه ای رشته عکاسی