چند ترفند کاربردی در آموزش رنگ شناسی لباس

رنگ شناسی لباس, یکی از مراحل مهمی است که در طراحی لباس, طراحان را به خود جذب میکند.  طیف رنگ (روشنی یا تیرگی), شدت رنگ (درخشندگی یا رنگ پریدگی), رنگ های مختلف استفاده شده در لباس و رنگ اکسسوری های به کار رفته در کنار لباس, در رنگ شناسی لباس نقش مهمی دارند. آگاهی از ترفندهای کاربردی در رنگ شناسی لباس همیشه برای متخصصین مد و طراحی جذابیت خود را دارد. اساسا رنگ ها به دسته های گرم و سرد, و سفید و سیاه تقسیم بندی میشوند. طراحان از رنگ در جهت خلق تصویری از سایز, سبکی و برای لباس استفاده می کنند. بعنوان مثال رنگهای تیره و گرفته, حس دوری و فاصله را بوجود می آورند. رنگ های روشن به نسبت رنگ های تیره, سایز لباس را بزرگتر نشان میدهند. استفاده از ترکیب های موثر رنگ شناسی لباس در طراحی, به لباس جلوه خاصی می بخشد.

رنگ شناسی لباس درترندهای مد, احوالات ما و حتی بر اشتهای ما تاثیرگذارند. فاکتورهای متعددی وجود دارند که در انتخاب رنگ لباس تاثیرگذارند که در ادامه به مختصری از آنها اشاره میشود:

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
بهترین روش آموزش طراحی لباس به روش ساده و کاربردی

چند ترفند کاربردی در جهت آموزش رنگ شناسی لباس

سن و جنسیت در رنگ شناسی لباس

یک ترفند در انتخاب رنگ لباس, توجه به سن و جنسیت کسی است که لباس برای او طراحی میشود. بعنوان مثال یک کودک ۵ ساله, رنگ پیراهن پدربزرگ ۷۰ ساله اش را  به احتمال زیاد دوست نخواهد داشت. برای کودکان رنگ لباس زرد, سبز روشن و گرم به جای رنگ های خنثی مانند کرم, خاکستری, آبی و یا حتی پیراهنی که پدرتان ترجیح میدهد, را انتخاب کنید.

تاثیر مشخصات فیزیکی شخص در رنگ شناسی لباس

فاکتور بعدی در رنگ شناسی لباس, سایز شخص, رنگ موها, پوست و چشم و دیگر ویژگیهای ظاهری شخص است که میتواند به نوعی برای انتخاب رنگ لباس, تعیین کننده باشد.

رنگ مو

در رنگ شناسی لباس, برای افرادی که زمینه ی موهایشان آبی است مثل پلاتینوم, بور یا بلوند دودی  است, میتواند طیف آبی روشن, سبز تیره,  بژ و بنفش جذاب باشد. یا موهای با زمینه ی طلایی مثل رنگ عسلی, قرمز سوخته, قهوه ای یا مشکی مایل به قهوه ای, با رنگ های گرم یا رنگ هایی با تناژ نارنجی یا زرد, همخوانی دارند. اگر موهای قهوه ای یا مشکی دارید, به سمت رنگ لباس با رنگ های تند و روشن بروید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
اصول رنگ آمیزی زیبا در طراحی لباس

رنگ پوست

طراحان در زمینه رنگ شناسی لباس, پیشنهاد دارند افرادی که پوست روشن دارند, رنگ های سرد مثل سبز و آبی یا رنگ های پاستلی برای آنها مناسب است. کسانی که پوست های تیره تر دارند, در لباس هایی با رنگ های گرم زیباتر به نظر میرسند. همین ترتیب رنگ چشم هم در زمینه رنگ شناسی لباس تاثیرگذار است.

سایز بدن فاکتور مهمی در رنگ شناسی لباس

در این قسمت از رنگ شناسی لباس, ترفند هایی جهت کاربرد رنگ در طراحی لباس برای افراد با جثه های متفاوت, ارائه شده. اگر شخصی با جثه ریز می باشید و می خواهید در لباستان بزرگتر بنظر برسید, رنگهای روشن در لباس همچون سفید نسبت به رنگهای مشکی یا آبی تیره در طراحی لباس برای شما مناسبتر است. رنگ های گرم, شخص موردنظر را از نظر سایز, بزرگتر نشان میدهد.

فاکتورهای دیگری هم در رنگ شناسی لباس دخیل هستند مانند ترندهای مد, زمان استفاده از لباس, موقعیت های استفاده از لباس طراحی شده و حتی شخصیت فردی که قرار است لباس را به تن کند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
رنگ شناسی در طراحی لباس