چند نکات طلایی نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی امروزه به یک شاخه ی پر طرفدار در عکاسی تبدیل شده است و صاحبین کالا ها و خدمات خواهان ارایه محصولات خود با این کیفیت در بازار هستند. نورپردازی عکاسی تبلیغاتی مهم ترین و اصلی ترین بخش این کار است و مهارت عکاس در نورپردازی تاثیر مستقیم بر نتیجه کار دارد…

عکاسی تبلیغاتی

چرا در عکاسی تبلیغاتی نورپردازی میکنیم

عکاسی تبلیغاتی  امروزه یک شاخه جذاب در عکاسی به شمار میرود. نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی به اندازه ای اهمیت دارد که بیشتر زمان و انرژی عکاس صرف این موضوع میشود.

عکاسی تبلیغاتی حرفه ای باید به گونه ای باشد که کوچکترین جزییات ابعاد و سطوح کالای مورد نظر با بالاترین کیفیت و دقت به ثبت برسد برای این کار لازم است تا عکاس از تجهیزات مناسب ان استفاده کند.در عکاسی تبلیغاتی توجه به نوع کالا اهمیت دارد ، زیرا نورپردازی برای هر کالا متفاوت است و با توجه به ان دیافراگم های مخصوص تعریف میشود تا موقعیت نورها و تعداد انها را معین کند. همچنین در عکاسی تبلیغاتی باید سعی شود تا لوگوی برند محصول کاملا نمایان باشد و نور پردازی به گونه ای باشد که بیننده بتواند بیشترین ارتباط را با ان برقرار کند.

  • عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی: برای یکنواخت روشن شدن تصویر باید از نورهای نرم استفاده کرد اما برای همه ی مواد غذایی و نوشیدنی ها نمیتوان از یک فرمول استفاده کرد. در هر حال عکس ها باید به گونه ای زنده باشد که بیننده را به اشتها بیاورد. به طور مثال حتی بخار بر امده از یک غذای گرم نیز قابل دیدن باشد.
  • عکاسی تبلیغاتی از محصولات چرمی: با توجه به این که این نوع کالا ها تنوع بالایی دارند باید برای هرکدام با توجه به جزییات ان شکل نورپردازی را انتخاب کرد همچنین در این نوع کالا ها باید به براقی انها و انعکاس نور ها توجه کرد..
  • نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی از جواهرات: از یک نور تیز و نقطه ای مانند اسپات باید استفاده کرد تا درخشش بیشتری ایجاد کرد همچنین میتوان از از یک منبع نور دیگر به همراه اسپات برای به وجود اوردن نور سخت استفاده کرد و یا اینکه از کارت نقره ای رفلکتور استفاده کرد.
  • نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی از پوشاک: برای عکس برداری از این کالا ها باید به اندازه رنگ و جنس و بافتشان توجه کرد و همچنین بهتر است از نورپردازی مستقیم یا کناره ای استفاده کرد.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
چند نکته طلایی در مورد عکاسی مدلینگ لباس

نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

آموزش چند نکته نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

از نکات مهم در نورپردازی شناخت منبع های نورها است . به طور کلی برای عکس برداری هر کالا ازسه نور استفاده میشود:

  1. قوی ترین نور که نور اصلی است
  2. نوری که از پشت تابیده میشود
  3. نوری که باعث کم رنگ شدن سایه های به وجود امده از نور اصلی میشود

برای گرفتن یک عکس تبلیغاتی با کیفیت ابتدا باید دوربین را از حالت اتوماتیک به حالت دستی انتقال دهید ، سپس دیافراگم را روی  f\10 تنظیم کنید و میزان سرعت شاتر را باید با میزان روشنی محیط پشتی تصویر و تابش نور تنطیم کرد ، سپس میتوان عکس برداری را اغاز کرد.

برای نور پردازی در عکاسی تبلیغاتی از نورپردازی سافت یا نرم استفاده میشود و برای انجام ان باید ابتدا فلاش خود دوربین را خاموش کرد و برای تامین کردن نور لازم در عکاسی از فلاش استودیویی همراه با سافت باکس استفاده شود همچنین زاویه ی ان باید بر روی ۱۳۵ درجه تنظیم شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
برترین دوره آموزش عکاسی تبلیغاتی و صنعتی از صفر تا صد

تجهیزات مورد استفاده در این سبک از عکاسی از سایر سبک ها بیشتر است زیرا برای گرفتن عکس با کیفیت به نورپردازی حرفه ای نیاز است. از جمله انها میتوان به سافت باکس ، رفلکتور ، کاسه استاندارد ، پانتوگراف ، شیدر ، خیمه نور ، رینگ لایت ، فلاش اکسترنال ، نورهای ثابت ، فلاش استودیویی ، چترها و غیره اشاره کرد.

نورپردازی در عکاسی