۱۰ اصول نورپردازی در عکاسی فضای باز باید مطمئن شوید که از قبل مکان را برای عکسبرداری مناسب برنامه ریزی کرده اید. به منظور نورپردازی در عکاسی بهترین زمان روز، برای عکاسی را تعیین کنید. به منظور جلوگیری از سایه های خشن روی صورت سوژه، عکاسی باید در یک زمان خاص انجام گیرد.

نورپردازی در عکاسی

اصول عکاسی فضای باز

موارد زیر را در حفظ اصول عکاسی فضای باز در نظر بگیرید:

 • در عکاسی فضای باز، مطمئن شوید که از قبل مکان را برای عکسبرداری مناسب برنامه ریزی کرده اید.
 • محل انجام عکاسی را مشخص کنید و اگر برای عکاسی در آنجا به مجوز ویژه­ای نیاز است، آن را تهیه کنید.
 • زمان حمل و نقل و میزان هزینه را نیز در نظر بگیرید.
 • به منظور نورپردازی در عکاسی فضای باز بهترین زمان روز، برای عکاسی را تعیین کنید. به منظور جلوگیری از سایه های خشن روی صورت سوژه، عکاسی باید در یک زمان خاص انجام گیرد.
 • هر فصل فرصت های متفاوتی برای عکسبرداری موفق در نور طبیعی فراهم می­کند، بنابراین فصل مناسب را انتخاب کنید.
 • داشتن داستانی در پشت تصویر، بیننده را بیشتر به داستان علاقه مند می­کند.
 • بهتر است با مدل­های حرفه ای کار کنید.
 • وسعت مکان را بسنجید و اینکه چه میزان از تغییر نور را می­توانید بدست آورید.
 • مکانها، زاویه ها و نکات مختلفی را برای مدل خود امتحان کنید. به این ترتیب خواهید فهمید که نورپردازی پرتره در فضای باز می­تواند شگفتی های زیادی خلق نماید.
 • آنچه در پس زمینه عکس دارید که به آن بوکه گفته می­شود، بسیار مهم است. اشیاء زیادی وجود دارند که بوکه جالبی ایجاد می­کنند.
 • برای نور بیشتر در تصاویر خود، دیافراگم گسترده را امتحان کنید.  توجه به این نکته برای عکاسان پرتره مهم است تا به نتایج بهتری دست یابند.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش نکات جالب استفاده از نور در عکاسی

عکاسی فضای باز

آموزش نورپردازی عکاسی پرتره در فضای باز

در زیر چند ترفند حرفه ای وجود دارد که به شما در آموزش نورپردازی عکاسی کمک می­کند، تا با استفاده از نور روز به عنوان منبع اصلی، پرتره های شگفت انگیزی در عکاسی با نور طبیعی داشته باشید.
خورشید، تقریباً همیشه منبع اصلی نور عکاسی در بیرون از منزل است. هنگامی که خورشید بالای سر سوژه باشد، مانند وقتیکه نور پرتره از ۴۵ درجه خارج از محور عمودی و یا از پشت و بالای سوژه ها بتابد، یا در هنگام غروب نور ملایمی روی سوژه باشد، این نور طبیعی برای عکاسی مناسبتر است.
برای به دست آوردن بهترین نور، “ساعت طلایی” در محدوده ۲ تا ۳ ساعت درست بعد از طلوع آفتاب یا درست قبل از غروب خورشید است.در این اوقات نور خورشید بسیار کم است و باعث ایجاد سایه های متضاد نمی­شود و نورپردازی عالی پرتره در فضای باز را در اختیار شما قرار می­دهد.
یک روز ابری تیره و تاریک، نور ملایم برای پرتره های فضای باز، ظاهری طبیعی و بدون سایه ایجاد می­کند. مدیریت این نور کمی سخت تر است. اگر شما در روز ابری قصد عکاسی دارید، تصاویر شما یک محیط بسیار خاص و نقره ای را دریافت خواهد کرد.شما باید در این نوع تنظیمات مراقب باشید زیرا جزئیات زیادی از بین می­روند. به خصوص اگر زاویه اشتباه را انتخاب کرده یا دوربین را مستقیماً در برابر آسمان قرار دهید.
نور خورشید سایه های پیش زمینه را تا حد دلخواه پر می­کند اما برخی از قسمت های صحنه مانند سایه های عمیق تاریک هستند و دوربین واقعاً نمی­تواند این سایه ها را ببیند. در این هنگام گرچه عکاسی در فضای باز و با نور طبیعی است ولی با اینحال از فلاش در بالای دوربین استفاده می­کنیم.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
ترفندهای طلایی نورپردازی در آتلیه و استودیو

نورپردازی فضای باز