طراحی لباس چیست ؟

طراحی لباس چیست؟

کسانی که به خیاطی و طراحی دوخت و طراحی لباس علاقمندند در ابتدا  این سوال در ذهنشون ایجاد می شه که طراحی لباس چیست و چه کاربردی داره برای پاسخ به این سوال می توان به روش های مختلف تحقیق کرد . پس از مطالعه در انواع مقالات و کتب طراحی لباس و دوخت می توان فهمید که طراحی لباس نوعی هنر است که با ادغام اصول زیبایی و دوخت ، می توان اثر هنری زیبایی را در قالب یک لباس خلق و ایجاد کرد به بیانی دیگر در پاسخ به این سوال که طراحی لباس چیست می توان گفت که طراحی لباس ، عبارت است از طراحی لباسی متناسب با ویژگی های جسمی و روحی افراد می باشد طراح لباس باید آداب و رسوم افراد را در طراحی لباس در نظر بگیرد تا بتواند رضایت افرادی که برای آنها لباس طراحی می کند را جلب نماید .

در زیر به چند تعریف از طراحی لباس چیست می پردازیم.

طراحی لباس یا طراحی مد عبارتست از هنر استفاده از طراحی برای خلق پوشاک و لباس است . و یا در تعریف دیگر از طراحی لباس چیست عبارت زیر را بیان می کنند

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
طراحی لباس چیست و چگونه آموزش ببینیم؟

طراحی لباس تحت تأثیر فرهنگ ، آداب و رسوم جامعه ، کشور و شهر می باشد  و براساس همین  تفاوت‌ها از تنوع و گوناگونی زیادی برخوردار است.

طراحان مد و لباس به روشهای  متفاوتی در بخش‌های طراحی لباس و مد کار می‌کنند، بعضی به صورت تک نفره  و بعضی به صورت گروهی به این حرفه مشغول هستند. آن‌ها با تلاش می کنند تا لباس های زیبایی طراحی نمایند  که باب طبع جامعه باشد آنها سعی دارند تا رضایت مشتریان را جلب نمایند طراحی و ارائه لباس‌های جدیدی که مورد پسند عموم قرار بگیرند فرایندی زمان بری می باشد ، متخصصین این حرفه در عین حال بایستی بتوانند به‌طور دقیق زمان تغییر سلیقه مصرف‌کننده را پیش‌بینی کنند.  نحوه پوشش مردمان یک جامعه نمادی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی آن جامعه می باشد.

طراحان لباسی که به تنهایی در خانه روی طرحشان کار می کنند پس از پایان طراحی ، طرح های خود را به خانه های مد یا به طور مستقیم به مغازه ها و فروشگاهها و تولیدی های لباس می فروشند و به لباس ها خریدار با نام خود برچسب می زند برخی از طراحان برچسب مخصوص خودشان را می سازند که و با آن نام طرح هایشان را به بازار ارائه می دهند بعضاً آنها خودشان روی مدلهای برتر و به روز دنیا کار می کنند و کارهای خود را به فروشگاههای بازار روز و حوزه های مد برتر ارسال می کنند آنها لباس های نوآورانه و بدیع تولید می کنند . حال با توضیحات ارائه شده بالا می توان تعریف دیگری از طراحی لباس چیست را ارائه نمود . طراحی لباس ابزار قدرتمندی برای توانمند ساختن افراد برای متحول ساختن پوشش یک جامعه و ابزاری جهت ورود به بازار کسب و کار و درآمدزایی می باشد

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
کلاس طراحی لباس از ایده تا اجرا

 

 

روش های طراحی لباس

طراحی لباس چیست و طراحان با چه روش هایی لباس ها را طراحی می کنند می تواند سوال بیشتر علاقمندان به این حرفه باشد در پاسخ باید گفت که طراحان لباس علاوه بر اینکه به روشها و شکل های متفاوتی کار می کنند ( بصورت گروهی یا فردی ) . آنان به طریقه های متفاوتی هم طراحی های خود را انجام می دهند بعضی از آنها ابتدا ایده خود را روی کاغذ رسم و طراحی می کنند در حالیکه برخی دیگر طرح خود را مستقیماً روی پارچه پیاده می نمایند و برخی دیگر نیز به کمک نرم افزارهای کامپیوتری لباس مورد نظر خود را طراحی می کنند و زمانی که طرحی مناسب را طراحی نمودند آن را روی پارچه پیاده سازی می کنند. با استفاده از توضیح بالا هم می توان تعریف دیگری از طراحی لباس چیست ارائه نمود . به این ترتیب که طراحی لباس عبارتست از استفاده از تمامی ابزارهای مورد نیاز اعم از کاغذ، کامپیوتر و نرم افزار ، پارچه و غیره  برای طراحی بصورت خلاقانه جهت تولید لباس مورد نظر می باشد .

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش گام به گام و ساده طراحی لباس