آموزش سریع نکات عکاسی پرتره در فضای باز

آموزش سریع نکات عکاسی پرتره در فضای باز

عکاسان پرتره همواره برای عکاسی پرتره در فضای باز با مشکل مواجه هستند. در مقاله آموزش سریع نکات عکاسی پرتره در فضای باز سعی کرده‌ایم این مشکل را برای شما حل کنیم! نکات زیر را دنبال کنید و مهارت خودتان را دراین مورد ارتقا دهید.

نکات اصلی آموزش سریع نکات عکاسی پرتره در فضای باز

 تمام نقاط تمرکز را برای پرتره استفاده نکنید؛ یکی را انتخاب کنید.

اگر از ابزار autofocus استفاده می‌کنید تا دوربین برای شما نقطات تمرکز را انتخاب کند؛ سخت در اشتباهید! این ابزار روی دوربین‌ها کار گذاشته شده تا هر چیزی که به لنز نزدیک تر بود انتخاب و روی آن تمرکز شود. در برخی از موارد مثل دوربین ۱DS مارک III دوربین برای شما چند نقطه تمرکز انتخاب می‌کند و بر اساس میانگین فاصله این نقاط بهترین تخمین را انتخاب می‌کند. استفاده از تنها یک نقطه تمرکز برای شما به عنوان یک عکاس بهترین کنترل ممکن را به ارمغان می‌آورد.

  1. همیشه روی چشم‌ها تمرکز کنید
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ساده و سریع عکاسی پرتره با نور طبیعی

 چشم‌ها دروازه‌ای به سمت روح هستند و باید همواره در پرتره‌ها به عنوان نقطه کانونی باشند. وقتی شما با دیافراگم باز از چشم‌ها عکس می‌گیرید؛ لنز دوربین در صاف و نرم نشان دادن پوست کمک خواهد کرد.

  1. هیچ وقت یک پرتره را در فاصله‌ای کمتر از ۵۰ میلی متر عکاسی نکنید!

اگر نمی‌خواهید از مشتری‌تان این جمله را بشنوید:” چرا سرم در این قسمت ورم کرده؟” به این توصیه ما گوش کنید! همواره فاصله پرتره‌تان بیش از ۷۰ میلی متر با لنز دوربین باشد. خود من پرتره‌هایم را معمولا در فاصله ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلی متر تهیه می‌کنم.

  1. همیشه در حالت RAW عکس بگیرید

روی این نکته بارها و بارها تاکید می‌کنم. در این حالت نسبت به فرمت JPG بهتر و در محدوده وسیع‌تری می‌توانید ویرایش کنید. در واقع در فرمت JPG اطلاعات زیادی را از دست می‌دهید. به علاوه حالت RAW این امکان را به شما می‌دهد تا تثبیت رنگ بهتری داشته باشید.

  1. در حالت سایه عکس بگیرید و از عکاسی در نور آفتاب جلوگیری کنید
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش آسان عکاسی پرتره

نور مستقیم آفتاب زننده است و باعث لوچی شی یا فرد موردنظرتان می‌شود. به علاوه سایه‌های مستقیم ایجاد می‌کند و تعادل نور سفید را به هم می‌زند. اگر در سایه  و با نوردهی کامل و با تعادل نور سفید عکس بگیرید، حاصل کارتان بی نظیر می‌شود.

نکته پایانی در آموزش سریع نکات عکاسی پرتره در فضای باز

خیلی‌ها این سوال را دارند که در هوای ابری چطور از پرتره عکاسی کنیم؟

ابرها فوق العاده هستند! آن‌ها روکشی از نورآفتاب طبیعی ایجاد می‌کنند تا عکس شما قوی و بی نظیر باشد. به طور مثال اثر منفی هوای آلوده محیط را شما نمی‌بینید ولی دوربین شما می‌بیند؛ در هوای ابری ذرات آلوده هوا کنار می‌روند و نور طبیعی وارد محیط می‌شود. مهم ترین نکته در فضای ابری این است که از قطب نما استفاده کنید و جهت خورشید را پیدا کنید و پشت به آن بایستید.