ترفند های آموزشی استفاده از فلاش در عکاسی

ترفند های آموزشی استفاده از فلاش در عکاسی  

بسیاری از مردم تصور می کنند استفاده از فلاش در عکاسی تنها برای عکاسی در شب یا عکاسی در فضای بسته است، زیرا نور طبیعی وجود نداشته یا میزان نور محیط برای ثبت جزئیات کافی نیست اما واقعیت این است که در بسیاری شرایط نیز استفاده از فلاش در عکاسی توصیه می شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

استفاده از فلاش در عکاسی برای حذف سایه ها

فلاش در عکاسی را می توان برای حذف یا حداقل نمودن سایه ها استفاده نمود. استفاده از یک منبع نور اضافی و قرار دادن آن در جهت مخالف جهت نور اصلی سبب حذف سایه ها از تصویر ثبت شده می شود.

در بسیاری موارد نور پس زمینه اغلب چالش بر انگیز است. استفاده از فلاش برای متعادل نمودن نور شدید پس زمینه به بهبود رنگ و نور تصویر کمک شایانی می نماید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش اصول انتخاب لنز در عکاسی

استفاده صحیح از فلاش در عکاسی برای بهینه نمودن نور

بهتر است تنظیمات نور دهی دوربین و تنظیمات شدت نور فلاش در عکاسی به صورت متعادل تنظیم شوند. عدم تنظیم صحیح این پارامتر سبب نور دهی شدید دوربین یا عدم دریافت نور کافی توسط آن است که نتیجه آن ثبت عکس های با ظاهر غیر واقعی است. در واقع می توان نور دریافتی از پس زمینه توسط دوربین را کاهش داد و اجزای اصلی سوژه عکاسی را با استفاده از فلاش به میزان مناسب نور دهی نمود.

تنظیم نمودن سرعت شاتر با فلاش در عکاسی

باید توجه داشت که در صورت استفاده از فلاش در عکاسی، سرعت های شاتر قابل استفاده نیز محدود تر می شوند و در نتیجه نمی توان از سرعت های بالای شاتر برای عکاسی استفاده نمود، زیرا در این حالت همگام سازی فلاش و سرعت شاتر بسیار حائز اهمیت بوده و در صورت استفاده از سرعت های بسیار بالا، ممکن است در زمان نوردهی توسط فلاش، شاتر کاملا باز نباشد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
نکات عکاسی کودک ، ساده اما حیرت انگیز

استفاده از فلاش در عکاسی و تنظیمات دیافراگم

بهتر است در حالت استفاده دستی فلاش در عکاسی، تنظیمات دیافراگم دوربین نیز کنترل شوند. در واقع این بخش، تعیین کننده مقدار نور ساتع شده از فلاش است که بر تصویر ثبت شده توسط دوربین اثر می گذارد. البته لازم به یادآوری است که پارامتر های سرعت شاتر و ISO یا حساسیت سنسور نیز بر روی میزان نور دریافتی اثر گذار خواهند بود. باید توجه داشت که سرعت شاتر در محدوده همگام سازی تنظیم شود.

توجه به فاصله هنگام استفاده از فلاش در عکاسی

هنگام استفاده از فلاش در عکاسی باید توجه نمود که شدت نور با افزایش فاصله از مرکز تولید آن، به دلیل پراکنده شدن پرتو های نور،کاهش می یابد. لذا برای ممانعت از نوردهی زیاد دوربین، فلاش را با کمی فاصله از سوژه قرار داده و از لنز های با فواصل کانونی بلندتر استفاده می نمایند.