آموزش نکات کاربری مولاژ در طراحی لباس

مولاژ, امروزه به یکی از پرطرفدارترین متدهای طراحی مد در دنیا تبدیل شده است. بسیاری از طراحان معروف در دنیا ترجیح میدهند برای صرفه جویی در وقت و پرورش ایده های بیشتر از این روش بهره بگیرند. در حالی که بسیاری از طراحان, لباس هایی را طراحی میکنند که از یک الگوی صاف بهره میگیرند, بعضی از آنها نیز از مانکن های مصنوعی یا طبیعی, برای دوخت لباس استفاده میکنند. بهره گیری از مانکن به عنوان الگو را مولاژ میگویند. مولاژ در اصل نوعی مدلسازی سه بعدی از طرح لباس در مراحل ابتدایی است.

مراحل کار با مولاژ و نکات کاربردی آن

مولاژ در اولین قدم با الگوی استفاده پارچه های ارزان قیمت و ساده مثل پنبه بر روی مانکن شروع میشود. مولاژ به نوعی به مجسمه سازی شبیه است, نرم کردن پارچه, چین انداختن, به هم تابیدن و سرانجام سنجاق زدن تا اینکه شکل و سایز مورد نظر به دست بیاید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش آسان و کاربردی طراحی لباس روی مانکن

وقتی لباس به شکل درست رسید, پارچه میتواند با خودکار و خط کشی علامت گذاری شود تا بعدا بدون نگرانی پارچه برش داده شود.

توجه داشته باشید که مولاژ میتواند به صورت مستقیم روی آخرین پارچه انجام شود و نیازی به پایه گذاری و الگو برداری نمی باشد.

اندازه گیری و سایز الگوی مولاژ

این قسمت بسیار اهمیت دارد. بعد از مشخص شدن سایز و محاسبات آن, طرحی که مد نظرمان است و با الگوی ما همخوانی دارد, را بر اساس آن اندازه ها تهیه می کنیم. معمولا قسمت پشتی طرح بین مردان و زنان یکی است اما برای مردان جلوی آن ساده تر است.

بعد از آن نوبت می رسد به طرح لباسی که از الگوی اولیه بدست آمده است. معمولا در این قسمت, خط های افقی و هماهنگی روی الگوی مولاژ کشیده میشود.

خط درز مولاژ را با چرخ یا دوخت مستقیم دنبال میکنند تا, در دوخت انحرافی پیش نیاید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش مولاژ در طراحی لباس

فیت کردن لباس مولاژ

در این مرحله, طرح باید بروی مانکن کاملا فیت شود. برای این کار دوخت شانه ها و متناسب کردن آنها بسیار اهمیت دارد. این کار که انجام شد , سایز لباس هم به درستی روی الگو (مانکن یا شخص مشخصی) می نشیند.

در اینجا نکته ای که قابل توجه است, الگوی روی مانکن ها می باشد. شما با آماده کردن طرح و الگوی لباس بر روی یک مانکن, در واقع محدودیتی برای آن لباس و طرح ایجاد کرده اید. یکی از راه های جلوگیری از این کار

استفاده از لایه ای از لباس در زیر لباس مورد نظر می باشد.

روش مولاژ در صرفه جویی وقت و هزینه بسیار کاربردی تر از باقیه روش هاست. در این روش نیازی به حضور فیزیکی شخص متقاضی نیست. طراح میتواند از همان ابتدا طرحی سه بعدی از کار خود را داشته باشد و بدین صورت تمام تغییرات را در همان لحظه مشاهده و اعمال میکنند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش باکس سازی در طراحی لباس به روشی آسان