آموزش نحوه استفاده نورسنج در عکاسی

نورسنج در عکاسی

آموزش نحوه استفاده نورسنج در عکاسی برای کسانی که می­ خواهند عکس ­های زیبا با زمینه نوری بی­ نقص داشته باشند بسیار مهم است. بسیاری از مواقع پیش آمده است که منظره فوق­ العاده­ ای پیش و رویمان قرار گرفته و ما تمایل داریم که آن زیبایی را ثبت کنیم اما پس از عکس­برداری متوجه می­ شویم که عکس­ گرفته شده زمین تا آسمان با آن­ چیزی که می­بینیم فرق دارد. همه اینها به نوری که لنز دوربین دریافت ­می­ کند بستگی دارد.

استفاده نورسنج در عکاسی و آموزش آن

آموزش استفاده نورسنج در عکاسی این امکان را به شما خواهد داد که با استفاده از ویژگی نورسنج دوربین بتوانید در برخی اوقات با زاویه ­بندی مناسب، نور را برای گرفتن عکس تنظیم کنید. به طور کلی یک عکس از سه تن رنگی، هایلایت، تن میانی و سایه تشکیل شده است. در صورتی که زاویه مناسب برای عکس­برداری رعایت شود، تنظیم خودکار نورسنج دوربین قادر خواهد بود که میزان نور را به صورت خودبه­ خود تنظیم کند. اما عکس­برداری از مکان­ های بسیار روشن در کنار نقاط بسیار تاریک به دلیل تضاد نوری بسیار بالا، نیاز به تنظیم دستی دوربین دارد. می­توان گفت که دوربین­های امروزی چند روش برای اندازه ­گیری میزان نور ورودی دارند، نورسنجی ماتریسی، نورسنجی با تمرکز بر میانه، نورسنجی جزئی و نورسنجی نقطه­ ای. در صورتی که بخواهیم از مکان­هایی با تضاد نوری کم عکس­برداری کنیم، بهتر است که از تنظیم ماتریسی دوربین استفاده کنیم و به منظور عکس­برداری از مکان­ هایی با تضاد نوری زیاد، فعال کردن گزینه تمرکز بر میانه نورسنج دوربین، انتخاب مناسب­ تری خواهد بود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش مراحل عکاسی و نورپردازی پرتره

تمرین و آموزش استفاده نورسنج در عکاسی

استفاده نورسنج در عکاسی و آشنایی با مدهای نورسنجی دوربین نیازمند تمرین فراوان است. با هر عکس­برداری شما یک تجربه جدید به­دست آورده ­اید و همچنین یک گام برای رسیدن به یک عکاس حرفه­ ای برداشته ­اید. شما می­توانید برای آشنایی بیشتر با این بخش از تنظیمات دوربین، می­توانید به بیرون از خانه رفته و شروع به عکاسی کنید. مسلما پس از مدتی روش آن را خواهید آموخت. در صورتی که تمایل داشته باشید این بخش را به صورت حرفه­ ای یاد بگیرید  می­توانید به راحتی در دوره­ های آموزشی استفاده نورسنج در عکاسی نیز شرکت کنید.