آموزش پرکاربردترین تکنیک های عکاسی پرتره

تکنیک های عکاسی پرتره

آموزش پرکاربردترین تکنیک های عکاسی پرتره ترکیبی از تکنیک و هنر است. تکنیک های عکاسی پرتره استفادۀ صحیح از تنظیمات دوربین ها، زاویه بندی ها، تنظیم نور و پس زمینه و… است.  هنر در عکاسی پرتره نیز احساسی است که در بینندگان برمی انگیزد و توجه آن ها را به خود جلب می کند.

تکنیک های عکاسی پرتره

پرکاربردترین تکنیک های عکاسی پرتره چیست؟

  1. تمرکز روی موضوع مورد نظر

مهم ترین جنبۀ عکاسی پرتره موضوع آن است. بهتر است قبل از عکس گرفتن با سوژه های عکاسی خود قرار بگذارید و با آن ها بیشتر آشنا بشوید. رعایت کردن این مسئله در تکنیک های عکاسی پرتره موجب خواهد شد تا در هنگام عکاسی سوژه کاملاً با شما راحت باشد و بتوانید عکس های طبیعی تری بگیرید.

  1. انتخاب مکان مناسب

مکانی که برای عکاسی انتخاب می کنید، روی نتیجۀ نهایی تأثیر خواهد گذاشت. عکاسی پرتره در فضای باز، با همۀ سختی هایی که دارد، به دلیل داشتن نور مناسب، طبیعی تر خواهد بود. بهتر است قبل از عکاسی در محیط های آزاد، دربارۀ وضعیت آب و هوا و شرایط نوری و… اطلاعات کافی را کسب کرده باشید. توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین تکنیک های عکاسی پرتره در این زمینه این است که از عکاسی زیر تابش مستقیم نور آفتاب پرهیز کنید، زیرا موجب ایجاد شدن سایه های تاریک در عکس خواهد شد. ساعات ابتدایی و پایانی روز که نور ملایم تری دارد، بهترین زمان برای عکاسی پرتره است.

  1. عکس های طبیعی و صادقانه بگیرید
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش ترفندهای خاص عکاسی پرتره سیاه و سفید

انتخاب سوژه در تکنیک های عکاسی پرتره یکی از مسائل مهم است که روی کیفیت نهایی تأثیر خواهد گذاشت. برخی از افراد در عکاسی پرتره احساسات واقعی و درونی خود را به سختی نشان می دهند و به داشتن حس دیگری تظاهر می کنند. این امر به خصوص در عکاسی پرتره از کودکان صادق است. عکس گرفتن از سوژه در حالی که مشغول انجام دادن فعالیت های معمول و روزمرۀ خود است، می تواند نتایج شگفت انگیزی داشته باشد. اگر سوژه از اینکه در نزدیک دوربین قرار دارد معذب و خجالت زده است، می توانید از لنزهای بزرگنمایی برای فاصله گرفتن از او استفاده کنید.

  1. لنز مناسب انتخاب کنید

مهم ترین تکنیک فنی در کنار استفادۀ مناسب از دوربین در تکنیک های عکاسی پرتره، انتخاب کردن لنز مناسب برای آن است. چیزی به نام بهترین لنز در عکاسی پرتره وجود ندارد. شما باید لنز را با توجه به موقعیت سوژه و موضوع خود انتخاب کنید. اگر می خواهید در عکس خود قسمت های بیشتری از پس زمینه و مناظر را ثبت کنید، لنزهایی با زاویۀ دید عریض می تواند انتخاب مناسبی باشد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
لنزهای عکاسی پرتره