آموزش تعویض لنز دوربین های عکاسی

لنز دوربین های عکاسی

آموزش تعویض لنز دوربین های عکاسی برای بسیاری از کاربران دوربین های عکاسی برخلاف داشتن لنزهای متعدد، معمولاً در تعویض لنز دوربین خود تعلل می کنند. دلیل آن ها هم این است که نگران ورود گرد و غبار و آلودگی به داخل دوربین در حین تعویض لنز دوربین های عکاسی هستند. این نگرانی کاملاً به جا و منطقی است، چرا که ورود گرد و خاک به داخل دوربین موجب افت کیفیت عکس ها و تار شدنشان خواهد شد.

لنز دوربین های عکاسی

برای تعویض لنز دوربین های عکاسی چه کارهایی باید انجام داد؟

  1. پیش از هر چیز باید بدانید که نباید در هنگام تعویض لنز دوربین، پورت آن را بیش از حد باز کنید. باز کردن بیش از اندازۀ پورت می تواند موجب ورود گرد و غبار و سایر زباله ها و… به داخل دوربین بشود. به خاطر داشته باشید که پاک کردن گرد و غبارهای وارد شده به دوربین کاری سخت و پرهزینه است. بنابراین در هنگام تعویض لنز دوربین باید نهایت دقت را داشته باشید.
  2. اطمینان حاصل کنید که درپوش لنز فعلی دوربین و لنز جدید محکم بسته شده است. اگر احیاناً درپوش لنزتان گم شده است، باید هرچه سریع تر جایگزینی برای آن تهیه کنید. درپوش لنز نه تنها از کثیف و لکه دار شدن آن جلوگیری می کند، بلکه از خراشیده شدن های احتمالی لنزها نیز پیشگیری خواهد کرد.
  3. لنزهایی که قرار است در تعویض لنز دوربین های عکاسی جایگزین لنزهای موجود بشوند، باید روی سطحی صاف و مسطح قرار داشته باشند. به آرامی درپوش انتهایی لنز را بدون اینکه جدا کنید، شل کنید.
  4. مطمئن شوید که هنگام تعویض لنز دوربین، دستگاه خاموش است. تعویض لنز دوربین های عکاسی کاری حساس است و اگر دوربین روشن باشد، منجر به قطع برق حسگرهای دوربین خواهد شد. علاوه بر این زمانی که دوربین روشن است، برق موجود در دستگاه به سرعت گرد و غبار موجود در هوا را به خود جذب خواهد کرد.
  5. دوربین را در یک دست و لنزها را در دست دیگر داشته باشید. بهتر است در هنگام تعویض لنز دوربین آن را به سمت پایین نگه دارید تا هیچ آلاینده ای وارد دستگاه نشود.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش نکاتی از منوی دوربین عکاسی Dslr نیکون(nikon)

درپوش انتهایی لنز را به منظور تعویض لنز دوربین های عکاسی به سرعت از آن جدا کنید و روی قسمت عقبی لنز قدیمی بگذارید. سپس لنز جدید را بردارید و آن را به بدنۀ دوربین متصل کنید