آموزش طراحی لباس

مرکر آموزش خانه صنعت و معدن

آموزش طراحی لباس

مرکر آموزش خانه صنعت و معدن

آموزش طراحی لباس

آموزش طراحی لباس ، حرفه طراحی مد و لباس را چقدر میشناسید؟

طراحی لباس ، حرفه ای که بازار پوشاک ایران چشم به راه آن است.

از نظر شما یک لباس خوب دارای چه ویژگی هایی باید باشد؟

طراحی لباس

 

طراحی لباس ، زیبایی لباس را می توان به سه بخش زیبایی ذاتی ، زیبایی بصری و زیبایی تکمیلی تقسیم کرد.زیبایی ذاتی لباس یعنی لباسی که بر تن می کنیم باید بتواند با پوشاندن ایرادات اندامی ما حس خوش پوشی را در ما مجاب کند.زیبایی بصری یعنی رنگ بندی و ترکیب پارچه ها به گونه ای چشم نواز انتخاب شود و زیبایی تکمیلی شامل دوخت های تزیینی ،نقاشی و چاپ روی لباس است که هدف آن خاص و منحصر به فرد کردن پوشاک است.

هدف طراحان لباس را میتوان در دو سطح طراحی برای تولید انبوه با رویکرد برند سازی و طراحی به صورت کارگاه های شخصی و تک دوزی تقسیم کرد.

در هر دو صورت طراحان لباس می کوشند با توجه به نیازها و نواقص بازار پوشاک و البته ایده پردازی های خود لباس هایی را طراحی کنند که علاوه بر ارضای سلیقه مشتریان ، با  رویکرد اصولی در استفاده از رنگ ها و پارچه ها  زیبا ، قابل رقابت و مقرون به صرفه باشند.

طراح لباس می تواند خود به عنوان خیاط و دوزنده(البته اگر حجم کار پایین باشد)لباس هایی را که طراحی کرده بدوزد یا در صورتی که تمایلی به کار اجرا ندارد با کسب اطلاعات اصولی به عنوان کارفرما مجموعه تحت نظر خود شامل الگو برداران و خیاطان لباس  را تحت پوشش مجموعه و مزون خود بگیرد.

 

سرفصل های آموزش طراحی لباس(دوره جامع ویژه فعالیت اجرایی)

طراحی فيگور (Figure Drawing)

اولین قدم در آموزش طراحی لباس آموزش اصول طراحی،تناسبات طولی و عرضی بدن،تناسبات طولی و عرضی بدن،طراحی اسکلت،طراحی ماهیچه ای اندام و …

نقش دانش طراحی فیگوراتیو در طرح یک لباس چیست؟

طراحی لباس ( Design clothes)

قدم بعدی در آموزش طراحی لباس آموزش اجزای لباس،طراحی انواع یقه،طراحی آستین ها،طراحی دامن و شلوار،طراحی لباس اسپرت، مشاغل وطراحی لباس شب .

مدسازی و خلاقیت در طراحی چه نقشی در آینده شغلی یک طراح لباس ایفا میکند؟

رنگ شناسی تخصصی لباس (Chromatics specialized clothing )

آشنايي با طيف رنگ و اصول ترکیب رنگها برای زیبایی بصری لباس،اصول استفاده از الگوهای طبیعی ترکیب رنگ برای زیبایی  پوشاک و … از مباحث جذاب برای علاقه مندان به آموزش طراحی لباس است.

چرا رنگ را چوب جادوی طراح مینامند؟

پارچه شناسی تخصصی ( textile science )

شناخت جنسیت انواع پارچه و کاربرد آن در البسه.طراح لباس باید استاد کار خود باشد و بعد از کشیدن رویاها و تصورات خود از لباس برای به اجرا رساندن طرح باید بتواند برای اجزای مختلف لباس طراحی شده(یقه-آستین و …)پارچه مناسب را انتخاب نماید.

مولاژ (Pattern making)

یکی از مباحث مهم در دوره  آموزش طراحی لباس ایجاد توانایی در هنرجو برای به اجرا درآوردن طرح و تصوراتی است که کشیده است در آیتم مولاژ با الگو برداری حجمی از طرح ماکت تا طرح مفهومی لباس برای اجرا به نمایش گذاشته می شود.

اصلاح مانکن ، الگو سازی حجمي طرح هاي لباس بر روی مانکن و …

علت اصلی خوشپوشی و تناسب برخی لباس ها چیست؟

دوخت های تزئيني :

یک طرح علاوه بر طراحی کارا و پوشاندن معایب اندامی باید زیبایی های تکمیلی و جذابیت بصری بالایی داشته باشد.استفاده از تزیینات کلاسیک مانند دوخت ها و طرح های ظریف می تواند توان رقابتی یک لباس را بالا ببرد.

آشنايي با دوخت هاي تزیینی روی پارچه برای زیبایی بصری البسه که شامل حدودا ۲۰ مدل دوخت کلاسیک می شود از سرفصل های دوره  آموزش طراحی لباس است.

نرم افزاری های طراحی لباس

 

برای نمایش کامپیوتری و تعیین الگوی بهینه لباس آموزش نرم افزار های تخصصی طراحی لباس در این کارگاه برنامه ریزی شده است.

بازار شناسی و روانشناسی مشتری (Marketing & Branding)  

بعد آموزش طراحی لباس در سرفصل هایی که عنوان شد دانشپذیران در این کارگاه با اصول راه اندازی کسب و کار در حوزه مد و لباس آشنا خواهند شد.

آشنایی با بازار و شیوه ورود به بازار کار این رشته.

چشم انداز شغلی حرفه طراحی مد و لباس.

 

سوالات متداول :

آیا برای آموزش این رشته توانایی خیاطی و دوخت برای هنرجو ضروری است؟

خیر- علاقه مندان برای ورود به این دوره آموزشی بیاز به توانایی دوخت و خیاطی ندارند.در واقع مهمترین شراط ورود به این دوره علاقه هنرجو و تایید کارشناسان آموزشی مربوط  میباشد (کسب اطلاعات بیشتر)

این دوره آموزشی برای چه کسانی مناسب است؟

در سطح حرفه ای :

علاقه مندان به یادگیری کاربردی این رشته و ورورد به بازار  کارحرفه ای هستید.

قصد ادامه تحصیل  این رشته در داخل یا خارج از کشور را دارید.

خیاط هستید و میخواهید کار خود را گسترش دهید.

میخواهید در آزمون ارشد طراحی لباس شرکت نمایید وپیش نیاز مهارتی ندارید.

در سطح مبتدی :

اگر دوست دارید با داشتن این هنر همیشه لباس هایی خاص,جذاب و متفاوت بر تن کنید.

اگر طرح ها و مدل های بازار نظر شما را جلب نمیکند و احساس میکنید طرح های زیباتری میتوانید ارایه کنید.

مقاله های آموزشی طراحی لباس

آموزش طراحی لباس (مطلب آموزشی)

رنگ های اصلی مخاطب های محدودی دارند

در مقایسه با رنگ های ترکیبی ، لباس هایی که در رنگ های اصلی (زرد ،قرمز یا آبی) یا رنگ های فرعی (نارنجی، بنفش،سبز) تولید می شوند، مخاطب محدودتری دارند. با این که یک لباس به طور مجزا ، در رنگ اصلی می تواند به تنهایی جذاب جلوه کند. رنگ های ترکیبی طرفداران بیشتری دارند . مشتری اوقات کمی در سال لباس زرد روشن می پوشد ، اما همان مشتری ممکن است همان لباس را در رنگ های سیاه، خاکستری، یا سورمه ای ، دفعات بیشتری بپوشد.

ترکیبات رنگی تاثیرگذار برای یک مجموعه ، از رنگ های موجود در طبیعت بهره می برند. برای مثال رنگ های جواهرات، سنگ ها، چاشنی ها و بسیاری دیگر.

مشاهده دیگر آموزش های خانه صنعت و معدن ایرانیان

این مطلب چقدر برایتان مفید بود ؟
درحال ارسال
امتیاز کاربر 4.62 (39 رای)