آموزش ترفندهای طلایی عکاسی پرتره هنری

آموزش ترفندهای طلایی عکاسی پرتره هنری

عکاسی پرتره هنری یک سبک مبهمی است و بعضی از عکس­های پرتره برای اینکه هنری باشند، باید عناصری خاصی داشته باشند. در این مقاله ما به آموزش ترفندهای طلایی عکاسی پرتره هنری می­پردازیم تا شما را با این عناصر آشنا کنیم.

به طور کلی عکاسی پرتره شامل حضور حداقل یک نفر در فریم می­باشد که حال ممکن است چهره­اش را نشان دهد یا اینکار را نکند. چهره مدل می­تواند با آرایش، سایه یا یک چیزی پوشانده شود. به طور خلاصه مدل می­تواند سر خود را بچرخاند یا اصلا سر او در فریم قرار نگیرد. بعضی از عکاسان در پرتره هنری با کمک برنامه­های ویرایشی بخشی از قسمت­های صورت مدل را حذف می­کنند. البته که با هدفی این­کار را انجام می­دهند که ممکن است بخواهند توجه­ها را روی موضوع خاصی در عکس­ها  جلب کنند یا مهارت­های ویرایش عکس خود را تقویت کنند. شما چقدر در انجام این­کار مهارت دارید؟ آیا تا به حال مطالبی درباره آموزش ترفندهای طلایی عکاسی پرتره هنری مطالعه کرده­اید؟سطح دانسته­های­تان در این زمینه تا چه حد است؟

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
ژست های عکاسی مدلینگ

حال ممکن است سوال بپرسید که فرق بین عکاسی پرتره با پرتره هنری چیست؟ دقیقا یک خط نازک بین این دو سبک وجود دارد. از نظر من اگر شما بخواهید یک عکس پرتره هنری داشته باشید، می­توانید هرطوری که دوست دارید به آن لیبل بزنید. به عبارتی این عکس شما قرار است در گالری هنری آویزان شود. اگر شما یک برنامه­ریزی برای عکاسی با یک مفهوم خاص در پس زمینه ذهن­تان دارید، نتیجه کارتان یک اثر هنری محسوب می­شود. درست متوجه شده­اید، هیچ مرزی در این سبک نیست. اما چند الگوی معروف و پرطرفدار در عکاسی پرتره هنری وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می­کنیم.

 

آموزش ترفندهای طلایی عکاسی پرتره هنری: این سه ژست هنری را امتحان کنید

در عکاسی پرتره­های هنری اغلب مدل­ها از ژست­های ظریف اما طبیعی استفاده می­کنند. با کمک این ژست­ها شما می­توانید به مدل­های عکاسی خود اعتماد به نفس بیشتری داده و کارتان را به خوبی تکمیل کنید.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
عکاسی و نورپردازی مدلینگ در شب

 

  • شانه­هایتان را رها کنید: این ژست اغلب در عکس­های فشن استفاده می­شود. این ژست ظاهر راحت و شیکی به وجود می­آورد. شانه­های رها نتیجه­اش خطوط صافی است که چشم ببینده را به طور طبیعی  به سمت عکس می­کشاند.
  • بین عضوها فاصله بیندازید: بهم چسباندن بازوها و پاها سبب می­شود یک ظاهر ناراحتی به وجود آید. به جای اینکه مدل از همچین ژستی جلوی دوربین استفاده کند، به او پیشنهاد دهید کمی از حالت خشکی درآید، برقصد یا حرکات کششی در ژست خود استفاده کند. استفاده از فاصله فیزیکی باعث ایجاد لطافت و خطوط و منحنی بیشتری می­شود که شما می­توانید با آن کار کنید و جذابیت بصری بیشتری به عکس­ها بدهید.
  • از دست­ها استفاده کنید و داستان بسازید: همانطور که در عکس بالا می­بینید، مدل از دست­هایش نه از صورت خود برای عکاسی استفاده کرده تا یک داستان برای عکس بسازد. موهای مدل در پس زمینه سیاه اتاق پوشانده شده و تمرکز روی دست­ها و دسته گل می­باشد. عکاسی پرتره هنری با جزییات دقیق مانند این عکس عالی می­شود. بنابراین حتما از این ویژگی در عکس­های خود استفاده کنید.
این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه
آموزش روش عکاسی پرتره با دوربین کانن (Canon)